Споделена история от Образование

Учител по английски език
Здравейте! Имам няколко въпроса, на които бих желала да бъде отговорено по прост и директен начин.
Искам да стана учител по английски език в гимназия.
Та, въпросите ми са :
- Само английска филология ли трябва и мога да завърша, за да стана учител?
- Какво всъщност изучава английската филология?
- Къде е най-добре да се учи (в кой университет)?
- Какво ниво на езика ми трябва, за да бъда приета в университет, където се преподава АФ (ниво B2, C1?? )
- Кой сертификат би ми свършил най-голяма работа?
- Има ли значение къде си завършил, за да си намериш работа по специалността?

Просто имам нужда някой кратко, просто и ясно да ми обясни всичко, за което питам. Надявам се модераторите да публикуват "историята" ми, защото наистина трябва да знам.
И моля без коментари от сорта на "Защо ще ставаш учител? Това е толкова неуважавана професия" и т. н. Изборът си е мой и вече съм го направила, само ми трябва някой който просто и ясно да ми каже.. буквално какво да правя.

Коментари

1.   Конкретно по въпросите

- Само английска филология ли трябва и мога да завърша, за да стана учител?
За гимназия да, но до 8. клас може и с Педагогика с английски - обикновено има още един или два предмета, които тогава можеш да преподаваш наред с английския език.

- Какво всъщност изучава английската филология?
Филологията е наука, която съчетава изучаването на езика (научна област лингвистика) и литературата (научна област литературознание), а английската филология изучава лингвистиката и литературата на англоезичните народи.

- Къде е най-добре да се учи (в кой университет)?
В СУ е най-добре да се учат всякакви филологии, но и ПУ и Велико Търново са ОК. Не учи в Югозападния например и навсякъде, където приемат куцо и сакато - нищо няма да научиш.

- Какво ниво на езика ми трябва, за да бъда приета в университет, където се преподава АФ (ниво B2, C1?? )

B1-B2 е достатачно - тоест добре защитено B1, а целта ти е да достигнеш C1-C2 и най-вече да усвоиш спецификата на науката. Много хора знаем например езици на ниво „майчин“ (С2), но не сме филолози. И ти знаеш български език на С2, но не си български филолог - филологията е много повече от знаене на език на определено ниво и още - има филологии по рядко изучавани езици, в които не се изисква никакво ниво на език и пак достигаш накрая C2 - не това е определящото. При английски, немски, испански и така нататък просто има хора, които са учили в гимназия и затова се иска някакво ниво, но не по-високо от изучаваното до 12. клас.

- Кой сертификат би ми свършил най-голяма работа?
Не ти трябва сертификат, за да учиш филология, а да имаш 12. клас образование матури и да издържиш приемния изпит в съответния университет. (ако има такива)

- Има ли значение къде си завършил, за да си намериш работа по специалността?
За учител не толкова, там гледат диплома да имаш Магистър и какви връзки имаш, но за всичко останало с изискват умения, които ще имаш само ако си учил в добър университет - СУ например за филологиите специално. После са Велико Търново, ПУ и останалите вече се нижат докато се стигне до Шуменския и Пернишки, с които определено също можеш да станеш учител ако имаш връзки.

Успех

2.   Номер 1 - за първи път я чувам тази специалност Педагогика с Английски. Къде я има? Да не става въпрос за НУПЧЕ?

3.   Едва ли в филологията приемат хора с Б1-Б2 ниво. До колкото знам, там за там трябва да го владееш на C1.

4.   Номер 2 - В ПУ има Педагогика с английски и ти си избираш още един или два предмета например. Всички учители до 8. клас са завършили Педагогика и съответния предмет, който преподават. Мисля, че във всички университети, в които има Педагогика има и Педагогика с английски - ти записваш Педагогика със съответния профил и предмети, които ще преподаваш като често дори са 2-3!

Номер 3 - глупости говориш. До 12. клас дори в езиковите гимназии се стига до B2 най-много, а който си е дал зор да се занимава на частни и СИП, ЗИП е при C1, но тези хора не учат филология, а отиват направо в чужбина. В2 вече е напреднали! Ако РЕАЛНО го покриваш, няма начин да не влезнеш филология и не само. Лошото е, че много хора учат за оценки в училище или преписват и на хартия имат големи знания, но реално нямат.
Дори за да учиш в чужбина искат B2. С1 е вече за много напреднали, а С2 е майчин - прави си сметката. Повечето хора СЛЕД филология са на С1, а ако запишеш някаква рядка филология (не английски, немски, руски, испански, френски) се влиза само с тест по езикова култура по български и се почва от Азбуката.
Единствено ако запишете Лингвистика ще останете разочаровани, защото няма да научите език. Учи се само граматика, устройство на много езици - езикът като обект на изследване едва ли не, но нито ставате за преподаватели, нито за преводачи и това е за хора с екстремен интерес към науката Лингвистика, но не и за хора, които искат да знаят добре езици.

За учители до 8. клас - просто запишете една Педагогика с английски и още един език, а ако сте хитри запишете Педагогика с английски български или математика, защото ще имате много добър хорариум. В самия университет ви се дават възможности дори да надслагвате неща като Музика и Физическо - направете го - има глад и за такива учители. Учителите ВИНАГИ са били платени по хорариум (брой часове) вече зависи колко ученици имат в училище. Вие ако си хванете добър хорариум и правите СИП, ЗИП следобяд, а може би още в 1 училище водите английски (има глад), ще си докарвате много добра заплата. Не искам да ви зарибявам, но моят учител по езиците още навремето взимаше 1100 лв от училището (2001 г) и така си беше направил часовете, че в съседното училище преподаваше също и да - много работа, 8-10 часа на ден имаше, но после двойна заплата и имаш осигуровки, а вечер даваше курсове по езика за възрастни като си беше наел стаи в училището. Виждала съм го как си ходеше и си пляскаше от кеф като събере парите след такива курсове -всичко кеш, нето. Взимаше от човек 10 лв. за 90 минути курс. Вътре до 10 човека - смятайте на ден какви пари смъкваше, отделно си осигурен в училището и там имаш часове до пръсване, а работата не е трудна - материалът е лесен, децата в гимназиите внимават и работят добре.. Дори не ви трябва да си цапате лапите с частни уроци на ученици - пускате курс за възрастни и имате работа на спукване, НО трябва да сте много добри не само в езика, но и като преподавател. Език всеки може да научи, но да преподаваш е изкуство.
Беше филолог моят учител, между другото и имаше много добро име, което му позволяваше на 30 години да изкарва повече от премиера...като учител.
При филологията имате предимството, че можете да работите в гимназии, където часовете по езици са много повече, можете да превеждате и можете да работите като преподаватели в университетите, а и да давате уроци за възрастни - който знае английски, немски добре не е умрял от глад у нас.
Педагогиката също не е за изхвърляне - много по-лесно е, а и ако ви интересува още нещо, ще можете и него да преподавате. Особено за жена е интересно - работите с малките, имате следобяд свободно време за своите си деца, имате огромни ваканции и отпуска отгоре!.
Всичко зависи от вас - просто бъдете добри и ще имате часове в повече от едно училище. Всички училища се борят за добри учители, защото се конкурират едно с друго.

5.   Нима можеш да работиш на 2 държавни места?? Тоест можеш да работиш в едно държавно даскало и едновременно в друго? !

6.   Пълни глупости, в нашата гимназия стигнахме до ниво C1-C2. С B1 в университет не се влиза, това ниво дава само базови познания за това как да се оправиш да си купиш млечни продукти в магазина например. Ако искаш да водиш смислени разговори, B1 и B2 не са достатъчни.
Колкото до университетите - не мисля, че има особена разлика вече. СУ единствено дава повече самочувствие, но наблюденията ми над близки, които учат там, са, че нивото е много ниско вече. Нека авторът избере къде му е по-финансово изгодно да учи, напр. ако в неговия град има университет. Дипломата от СУ и да я покаже на директора на училището, той няма да се впечатли, защото при конкурси не се гледа от кой университет ти е дипломата, а какъв ти е успехът.

7.   н 6, вие на думи и кухи сертификати във вашето училище може и D ниво да стигате, но реално матурите са на ниво B1 и съответно B2, a изпитът за влизане в университетите е пак до b2, защото не е насочен дори към хората с езикова гимназия, а по принцип към всички хора със средно образование. Аз говоря за РЕАЛНИ нива, не за това, което сте минали учено-недоучено в училище, разбрано-недоразбрано. Ако след езикова дори имаш едно B2 си щастливец. Повечето не можете да изкарате елементарния TOEFL тест без допълнителн частни уроци за хиляди (ето още хляб за учителите!) и само с училището сте за една матура и толкоз, но филологията не е само за хора след езикова - напротив, който след езикова не знае език и търси филология сам си е виновен. След езикова се учи друго, защото език знаеш
Самите филолози накрая излизат с C1-C2 и в чужбина дори да започнеш да учиш ти стига B2, но реално покрито, а после защитаваш C1. Нивото за пазаруване и елементарен живот се нарича A2.
За СУ пак не си прав- май гроздето е кисело. Не сме приети май?
Преподавателите от СУ пишат учебници и речници и 100% почти са в БАН, но виж - нивото било паднало. Ами то си зависи от теб - ако твоите познати не учат, и в Лондон да ги пратиш пак няма да научат и не ти е виновен СУ ако не си добър студент. Специално за хуманитарните специалности СУ си остава Адрес номер 1 у нас и само завистливите могат да твърдят, че не е така.
При конкурси за работа в училище се гледа всичко и най-вече връзките, а със СУ можеш да работиш и в частни институти по езици и училища. Има хора с дипломи от Югозападния иначе, но това са хора с връзки. Който няма чичо владика нека заложи на добър университет и познания. С калпаво образование само с връзки в някое провинциално училище.

8.   н 5 - Като учител можеш да работиш на хонорар и да си работиш в повече от 1 училище дори на частно съвсем законно. Ти не си държавен служител като полицаи, депутати, пожарникарни и военни и нямаш тези привилегии и съответно и ограничения. В края на годината поддаваш даначна декларация за своите хонорари. Можеш да работиш дори в детски градини и в частни институти за езици. По езиците, музика, рисуване винаги са били „летящи“ учителите, защото няма хорариум до 8. клас, но на теб не ти е направило впечатление, че госпожата по английски в 4. клас бърза да си събере нещата, за да гони рейса :)
По Музика и Рисуване стигат до 3 училища дори или гледат да станат директори или заместник директори за повечко парички, но като учител по английски с филология най-много си заслужава вечер или следобяд да правиш курсове за възрастни или кандидат-студентски, или за хората, които гонят сертификати- хем няма да те обвинят в това, че правиш частни уроци сред ученици като вид корупция. Ако си пиш можеш да правиш СИП, ЗИП, които са добре платени и дори безплатни консултации за учители, защото с тях си правиш име на супер добър специалист и социален човек, с което си пълниш курсовете с възрастни вечер.

9.   Отговаря ти човек, който върви по същия път, но съдейки по написаното от теб, авторке, - аз съм с няколко (но съществени! ) крачки по-близо до целта.

- Само английска филология ли трябва и мога да завърша, за да стана учител? - Не точно; трябва ти задължително и педагогическа правоспособност. Аз, например, бакалавър записах и завърших (почти, имам само държавни изпити_ българска филология, но не записах с нея модул педагогика, а журналистика. Така сега, за да стана учител по АЕ при мен си е задължителен магистърът, за да придобия и педагогическа квлаификация.
- Какво всъщност изучава английската филология? - Каквото и българската, каквото и всяка друга филология - науката за езика, морфология, синтаксис, правопис, пунктуации, граматика като цяло; но и също така английска литература.
- Къде е най-добре да се учи (в кой университет)? - Аз съм на кантар между ВТУ и СУ, не мога с точност да ти кажа кой е по-добрият вариант.
- Какво ниво на езика ми трябва, за да бъда приета в университет, където се преподава АФ (ниво B2, C1?? ) - Предполагаемо е да се сетиш, че ти трябва читаво Ц1 (Ц2 се изисква САМО И ЕДИНСТВЕНО за уители - т. е. практикуващи такива; след завършване ти придобиваш такова ниво).
- Кой сертификат би ми свършил най-голяма работа? - Не ти е нужен, трябва ти завършен 12 клас минимум. Това за бакалавър. И съответно - можеш да си запишеш АФ след бакалавър (какъвто и да е той) за магистър.
- Има ли значение къде си завършил, за да си намериш работа по специалността? - Не, който ти каже обратното, значи е глупак. В днешно време би трябвало да знаеш, че учители се търсят навсякъде. ОСОБЕНО по езиците.

10.   Вие от къде знаете, че за филологията ти стига B2 вместо C1? Учите ли филология? Питам, защото преди време пуснах такава тема, и написах, че нивото ми на английски е б1-б2 и искам да уча Английска филология, и някои ми казаха, че нивото ми е прекалено ниско за там. Мисля, че нивото трябва да е поне B2 за тази специалност.

11.   До коментар 10 (предполагам, че си авторката) - колкото по-високо ти е нивото на английския, толкова повече ти се увеличава шансът да те приемат. Но наистина - Б1-Б2 са средни нива (да не кажа и малко под средното). Това са ежедневни/разговорни/битови нива на владеене на езика. Все пак желанията ти са да ставаш учител - по пътя на логиката просто Б1 и Б2 не вършат работа, нали все пак ще преподаваш английска граматика и т. н.? :)