Споделена история от Образование

Искам да уча Демография
Здравейте. Напоследък се заинтересувах от тази специалност. Проблемът е, че не намирам никаква информация, свързана с нея в интернет. Та реших да попитам вас. Ако някой знае къде мога да уча нещо свързано с тази област, моля да ме посъветва. Също така нямам никаква представа колко пари се изкарват от това, има ли бъдеще в тази област, заслужава ли си и изобщо как стоят нещата. Много ще се радвам, ако някой ми разясни тези неща. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Демографията е наука, която изследва промените във възпроизводството на населението, НО не можеш да учиш такава специалност, а трябва да учиш Статистика, за да можеш да анализираш тези зависимости, което значи, че ти по математика трябва да имаш пълно Отличие. Статистиката е доста мъчна наука, но има хора, които са действително богове в областта и веднъж като я усвоиш е много интересно. Ако се интересуваш от демографски, но и други зависимости - Статистиката е твоето призвание, НО трябва да ти е много добре математиката и да имаш логика. И желание трябва. Лично съм била свидетел как човек с първо място на Олимпията по математика на национално ниво се проваля 3 последователни пъти на изпит по статистика, защото Статистиката си е и малко импровизация, доста логика - трябва да я умееш математиката, но и да умееш да се откъснеш от заучените неща и да вникнеш в моделите на статистиката, което за много математици е мъчно и дори нематематическо. Има реализация като статистик - можеш да участваш в изработката и на доста софтуеърни продукти, но заплащането в момента е ниско, но определено и за в бъдеще ще има нужда за НСИ, Евростат, за интердисцеплинарни изследвания, изработка на умен софтуеър и в консултантските компании търсят такива хора. Малко хора го учат това, което пък прави възможностите и по-големи. Направи Магистър по Икономика, Социология или нещо такова и ще си завършен специалист, защото можеш да правиш и контролинг на съвсем различно ниво. В Маркетинговите агенции имат нужда от статистици и къде ли не, а и можеш да направиш своя агенция и да работиш по поръчка.

2.   Благодаря за мнението, но аз не искам да уча нищо свързано с икономика дори до колкото знам даже демографията има клонове, които се занимават с икономика. Аз искам да се занимавам по-скоро със социална демография, а не с финанси, капитали и разни други административни работи. Та във връзка с това искам да попитам също има ли вариант да се абстрахирам от тези неща и да работя само в областта на социалната демография. И, ако може, след като евентуално завърша статистика, то после, ако подам молба за работа примерно в НСИ или някое подобно учреждение, ще ме приемат ли, ако съм завършила само статистика? Не трябва ли да уча и още нещо? Много ще се радвам, ако някой ми разясни тези неща.

3.   Авторе, разбира се че „само“ със Статистика си квалифициран не само за НСИ, но за Евростат, но и за работа в частни и държавни компании, институции и така нататък, ОБАЧЕ елементарен интерес към географията, социаологията и да - икономиката трябва да имаш, за да можеш елементарно да анализираш данните
Преди всичко ти трябва обаче математика
Виж тук учебната програма на СУ
https://www.fmi.uni-sofia.bg/education/bachelors/uchebni_planove_13_14/uch_plan_statistika

4.   От автора: На мен математиката изобщо не ми върви. Разгледах предметите, които се изучават в СУ (не че ако се реша да уча статистика задължително ще отида там), но не видях абсолютно нищо свързано с демографията. Има предмети, свързани с геометрия, с програмиране... Тези неща изобщо какво общо имат с демографията? За какво ще ми послужат, ако после поискам да се занимавам с развитието, състоянието, броя на населеноето? Май взех да се отказвам. Все пак благодаря за компетентбите отговори. Ако някой има какво да допълни, ще се радвам да го направи.

5.   По-скоро трябва да се ориентираш към социология, там се занимават с демографски проблеми. По- тежкият въпрос е какво ще работиш с тази специалност. Освен в някой институт на БАН или някое НПО не виждам реализация.