Споделена история от Образование

Не мога да се справя с шофьорски курс
Здравейте, имам проблем, не мога да се справя. Занимавала съм се с много неща. Почти във всичко ме бива. Гледам децата си, въртя бизнес, имам две-три магистратури. Но се записах на шофьорски курс, който ме срина със земята. Около мен хора, които самите те се считат за по-зле от мен, все ме успокояват "Ти луда ли си? Аз карам кола, ти няма да караш? ". Други ми казват "Те всички инструктори са така". А трети "Ти си шофирала 3-4 пъти, искаш веднага да започнеш. "
В момента карам кормуване. Аз ли съм тъпа, инструкторът ли е зле. Всеки път сядам зад волана и започва да ме навиква. Страх ме е. Не знам как и колко да завъртя волана при завой, Той ми помага. Не ми вика затова, а познати ми казват "Ти ще свикнеш, това не е проблем. " Кара ми се за скоростите, не мога да натискам шибания лост, някак си много завъртяно ми го обясни, не обяснява, а вика. Чувствам се ужасно. Не мога да превключвам скорости, вместо на трета, включвам на пета. Какво правя, нищо... Как да се науча, много зле се чувствам.
Първо е нулево положение, на първа включвам лесно, само веднъж напред, потеглям, за втора давам само назад веднъж. Как да отида на трета. Веднъж напред да отиде в нулево. После напред за трета. Но как да знам, че не отива в първа или в пета, а точно в трета. Задавам много малоумни въпроси, но няма никой, който да ми го обясни. Има ли видео някъде, много ми е зле. Чувствам се много тъпа. Благодаря

Коментари

1.   Виж, има теоретични познания и има практически. Не случайно най-ниско образованите хора стават професионални шофьори - забрави ти за магистратурите си, някои неща са въпрос на практика

Задължително смени своя инструктор! С викане не стават нещата. Има си схема на скоростите на скоростния лост задължително - те са еднакви за всички коли с изключение за задната, която при някои марки има пръстен, натиска се и така нататък, а някои имат шеста скорост, но като цяло - скоростите действително са въпрос на свикване, но този човек те шашка, за да си задоволи своите собствени комплекси - сменяй
Отделно е много възможно скоростната кутия на такава кола да е разбита. Аз навремето се учих на кола с такава скоростна кутия и дизел отгоре на всичко - беше пълна порнография и симислих, че проблемът е в мен, а всъщност проблемът беше в колата. Чак като след години се качих на други коли разбрах, че проблемът е бил в колата...

Задължително избери при следващия инструктур да има „химия“ - седни малко и си поговори с него за общи неща, гледай да е спокоен или помоли просто да дойдеш с него на кормуване с други клиенти
Има много прехвалени инструктори, които просто са претоварени вече - като при лекарите е - в началото е бил супер този инструктор докато не му са се накачили сума ти клиенти. Избери някой млад, нов, не толкова известен инструктор напреимер, който ще ти обърне внимание. Аз избрах един съсед при опреснителните - видях табелата, седнах на кафе с него и супер. Първият ми инструктор за книжката с разбитата кола беше от прехвалените и имах сходни на твоите проблеми, а точно преди изпита взе, че си оправи скоростната кутия и на самия изпит с новата скоростна кутия, а аз бях свикнала с разбитата - толкова се панирах, че не взех изпита...и той беше от викащите и прехвалените и използваше часовете ни да ходим до селото му и глупости, а градско 2 часа бях карала преди изпита (тогава и 25 часа бяха само)

КОЛАТА е половината от задачата. Много начинаещи си въобразяват, че малка кола се кара по-лесно, но това не е така. Гледай колата да има много силен мотор - поне 150 коня и нагоре и ДА Е БЕНЗИН - кара се много лесно такава кола. Гледай да е сравнително нова, а ако се превключват трудно скоростите или излиза от скорост колата както си караш, значи е разбита скоростната.
В никакъв случай не карай кола на дизел или газ за учебна.
Не случайно гледат хората например да се запишат на Мерцедес, БМВ кола на курс. Аз правих опреснителни на Рено Сеник и много лесно ми се караше, компактна кола, доста пъргаво моторче - гледай значи за самата кола моторът да е мощен и не, за да развиваш скорости, а защото такава кола се кара лесно.
Не е и вярно, че малката кола се паркира по-лесно от голямата и дългата - пак е въпрос на техника, свикване
Може малка кола, но гледай моторът да е мноооого мощен за нея и бензинка!

После за първа своя кола си вземи автоматик, за да се концентрираш върху пътя. Карай 1-2 г. и после се качи на ръчна кола с предрожител -ще се родиш. Не случайно ръчните скорости са предпочитани - имаш по-директен контакт с колата. Има и много добри автоматици, но са само на много скъпите коли и никога на компактната класа

И споко - карането се учи с практика. Аз поне 6 месеца карах само междуградско и то без да изпреварвам и карах точно по знаците, включително с 20 км. ч. Градско после като добиеш някаква рутина с колата карай и ще видиш, че е лесно
Не се настроивай, че не можеш. Най-тъпите стават шофьори, но внимавай, защото инструкторите често имат комплекси от жени като теб и си ги избиват с глупави вицове, подмятания и поведение
Затова и трябва да смениш инструктора - той ако не вярва в теб ти предава тази несигурност. Ти си клиентът, ти решаваш, ти си цар! Ако не се чувстваш като принцеса с един инструктор, чао...

2.   Като начало си смени инструктора. След това приеми, че има хора на които карането им се отдава по-трудно. И аз бях същата като теб, не можеш да включа на скорост, гасях колата в най-неподходящия момент... абе, ужас! Даже бях решила, че от мен шофьор няма да излезе и се отказах, ама нали съм си инат, записах курса на ново след няколко години и тоя път нещата взеха, че станаха. Не, че не треперех на изпита, ох и още как, ама го взех и сега имам кола и вече карам доста по-прилично. Така, че спокойно! Първите ми часове по кормуване бяха по-трагични и от твоите, обаче с упражнения и инат стана. И не сам само аз. Познавам страхотни шофьори, които преди години не знаеха кой педал за какво им е. Имаш ли желание, ще се научиш. Никой не се е родил научен!

3.   Има видео за паркиране, аз се научих така. Сигурно има и други видеа. Виж в ютуб. Така са инструкторите, много са зле. Никой не се е научил да кара на курс. Мен ме късаха 3 пъти на практическия курс. Все пак взех книжка-платих си я защото иначе нячмаше да мина никога. След това един приятел ме научи да карам. Никога не съм имала инцуденти. Карам много добре. Имам златен талон и шофирам почти постоянно. И аз се бях отчаяла докато карах курса. Проблема не е в теб. Като свикнеш с колата веднъж, никога няма да забравиш как се кара.

5.   Въпрос на подход е от страна на иструктора наистина, аз също бях така (мъж съм) и още на второто каране ми каза, че от мен шофьор няма да стане. (а ето че взех книжка и 2 години си карам добре). Проблема е, че часовете са малко и още от самото начало трябва свикваш да караш, като следиш обстановката, а пък в началото човек мисли само за механичните неща-как да натискаш педалите, как да превключваш скоростите и тн, което е напълно нормално. Съгласен съм с по-предните постове, смени го този инструктор. Друг съвет е ако имаш приятел с кола да го помолиш да потренираш някъде на безопасно-превключване не скорости, потегляне и спиране и тн. В началото просто са много неща, после наистина се свиква, не се притеснявай. Най-важното е да се научиш да караш безопасно-със съобразена скорост и дистанция и да не рискуваш, да не отнемаш предимства. Часовете не стигат както казах и сигурно ще се наложи да вземеш допълнителни, за да се чувстваш сигурна на изпита. Смело напред и успех :)

6.   Първо трябва да си спокойна и уверена. Няма нищо страшно в това да караш кола. Ако имаш възможност покарай някъде извън града, за да свикнеш с потеглянето и предавките. Аз така се упражнявах на моето село, за да тръгвам гладко, без да пускам рязко съединителя. А и голям плюс на тези упражнения, е че няма да плащаш по 20лв за допълнителен учебен час (40минути), за който минаваш няколко пресечки в града. За предавките има схема на лоста. Например на моята кола 1 е наляво и напред, 2 е наляво и назад, 3 е само напред, 4 само назад, 5 надясно и напред, а задна е надясно и назад, като има и пръстен.

7.   Как може да не знаеш колко магистратури имаш? Две или три? Ако не можеш да ги сметнеш значи нямаш нито една, едва ли имаш и основно образование, за какво ти е книжка изобщо?

8.   здравей,
имам две неща да ти кажа:
1 - смени инструктура. Вярно, че повечето викат - но щом те е страх вече - задължително трябва да го смениш.

2 - относно третата скорост. Трета е ТОЧНО срещу позицията на "свободно". Т. е. когато си на втора - само дърпа малко нагоре и оставяш лоста сам да отиде в свободна позиция - когато стане това - буташ напред и готово!