Споделена история от Образование

Проблем с висшата математика
Здравейте, студент първи курс съм и ми е много трудно да усвоявам материала по математика. Можете ли да ми препоръчате някаква книга, сборник, учебник или каквото и да е по висша математика с разбираеми обяснения на задачите? Предварително благодаря!

Коментари

1.   А да се направиш труда да ни кажеш КОЯ част от математиката?

ДИС? Линейна алгебра? Аналитична геометрия? Теория на множества? Приложна математика? Анализ?

2.   трудно е винаги по всеки един предмет, когато учителят не може да го предаде така, че да се разбере материала.
Единствено лекциите ще ти помогнат, търси лекции и решавай задачите по 2-3 пъти, за да автоматизираш действията си.
Ужасно трудно е, особено ако си във фисн на пу. Там един дял от математиката си е точно комбиниране, налучкване, изисква се поне 2 часа и не е сигурно че ще се получи винаги, и е невъзможно за 1 час изпит да се реши само тази задача, камоли останалите, и самото решение е поне 2 листа, дори с компютърна програма да се решат бързо, пак е много дълго решението 2 страници в таблици, но ги решава компютъра, все пак е компютър.. За съжаление искат от нас да сме повече и от компютри.. Става въпрос за задача със 7 неизвестни в система и да намериш всичките седем хикса. Има и кратки като обем решения на задачи в другите дялове. Но зависи по коя математика учите.. Някои даже изобщо не са чували за такива задачи. Зависи университета и лекциите, по които ще се готвиш. Просто ходи на лекции, всички учебници са различни и ще се заблудиш ако вземеш неподходящи материали.. от друг университет или друг факултет. То в тази страна направиха 100 учебника и всеки нещо иска от теб, и всичко написано на висок стил, че да се направят на много умни.. А ако си умен, ще предадеш материала така, че всички да те разберат.. Но те искат да късат студентите и затова правят така, че не всички да разбират.. Елементарни неща се усложняват до максимум в тази страна и всичко се отлага за следващия век още малко..

3.   Номер1-Математически анализ 1 и 2.
Номер2 уча във фми Пловдив. Пробвах с лекциите, но пак не ми се получава, материала не ми става много ясен.
автор

4.   Разбираеми обяснения на задачи по анализ няма да намериш в български учебник. Търси онлайн. Има курс по ДИС в Coursera, нарича се Calculus 1, Calculus 2.

Източници са Математически анализ от Дойчинов.
Висша математика (част 2 и 3) от Манолов и др.
Може би Лекции по ДИС на Проданов (непрепоръчително, много дълго)
Има ги онлайн учебниците на Тагамлицки и Проданов, ако не искаш да харчиш пари.
Трябва да ги има тези неща в библиотеката на университета. Ако не разбираш, имаш преподавател - питай го.

Ето ти ФМИ, лекциите им тоест:
http://fmi.wikidot.com/anal1
http://fmi.wikidot.com/anal2

Също така, не разбирам какво значи анализ 1 и 2. Ако си първи семестър, няма как да си приключил още анализ 1 (функции на 1 променлива). Ако си там, какво не разбираш? Числови редици, производни, аксиоматиката на реалните числа, граници, неопрезелен интеграл (не казвай "всичко", защото това си е чист мързел и не заслужаваш помощ в такъв случай)?

Ако пък (някак си) сте стигнали вече анализ 2 с функции на 2 променливи и лица на ротационни повърхнини (в един семестър) и чак сега загряваш, че имаш трудности, сам си си виновен.