Споделена история от Образование

Магистратура "право" държавна поръчка след бакалавър държавна поръчка ?
Здравейте
Аз съм завършил миналата учебна година 2014/2015 г. специалност бакалавър "Инженерна логистика", след това записах тази учебна година магистратура същата специалност отново "Инженерна логистика". Тя е с продължителност 1. 5 (година и половина) или 3 семестъра. Обаче сега се отказах да я изкарам до края и мисля този или другия месец да отида да си прекратя правата като студент в конкретния университет, за да не се водя ПРЕКЪСНАЛ СТУДЕНТ. С две думи да прекратя взаимоотношенията си с този университет и да мога да се възползвам да изкарам магистратурата си в друг университет с друга специалност. Конкретно аз искам да запиша "право" в Софийския университет и следващия месец като открият кампанията ще ходя да пробвам да кандидатствам да си подавам документите. Сега въпроса ми е след, като съм записал в момента магистратурата в друг университет държавна поръчка, а не съм я изкарал докрая ще мога ли да запиша друга магистратура в друг университет отново държавна поръчка. Четох и Закона за висшето образование и там пише, че по висока степен мога да запиша държавна поръчка по висока от бакалавър, ако имам само завършен, но ако имам завършен магистър не мога следващата ми магистратура да бъде държавна поръчка, а само платено обучение.
В същото време, ако не си прекратя взаимоотношенията със сегашния ВУЗ, като ида да кандидатствам в другия ВУЗ ще им изляза или като действащ студент или като студент с прекъснати права щом не съм записал следващия си семестър на магистратурата в сегашния ми ВУЗ. Стана доста сложно дано сте ме разбрали, ще следя темата, благодаря предварително. Моля за актуална информация от последната учебна година и последните правила, защото ЗВО-то го изменят всяка година. Интересен факт е, че Правото е Магистърска програма със срок на обучение от 5 години редовно и 6 години задочно, а обикновенно магистратурите след бакалавър са 1. 5, 2 години продължителност на обучението, но правото е след завършен 12 клас.

Коментари

1.   Мисля че не можеш едновременно в един университет да караш две магистратури или бакалавърска степен държавна поръчка. Аз в различни периоди карах 2 държавни магистратури.

2.   Съжалявам, че ще те разочаровам, но в специалност "Правото" няма бакалавър и магистър. Там всички си учат директно за магистър, така че ако искаш да учиш право трябва да започнеш от 1 курс и съответно ще го учиш 5 години. Най-сигурно е директно да идеш и да питаш в съответния университет, но съм почти сигурна, че е така.

3.   Само ще ти кажа, че доста сериозно си се объркал, ако си мислиш, че със завършения си бакалавър по инженерна специалност можеш да отидеш в СУ, да си тръснеш документите, да избуташ 2 години и да излезеш адвокат. Започва се от кандидатстудентски изпити с история и литература, ако те приемат се учи 5 години редовно/задочно, защото падна това с 6 задочно и тогава завършваш.
Колкото до това дали можеш да си държавна поръчка, да можеш, ако нямаш завършена друга магистратура

4.   От Автора.
Пределно ми е ясно, че трябва се явявам на изпит по история и именно затова дори се подготвям, просто за самото записване питам дали ще ме приемат за магистратура държавна поръчка. Благодаря за отговорите.

5.   Аз съм юрист, не записвай право работа няма да си намериш след като завършиш. Има много учене а след като излезеш 98% от това което си научил ще е неприложимо. Аз съм на 29 години и смятам да записвам ново висше образование.