Споделена история от Избор на редактора

Търся хубави книги!
Моля да ми препоръчате някаква хубава книга - роман, трилър, ужаси, фентъзи, бетселъри, мистерия, фантастика, любовни романи, но качествена история?

Коментари

1-50 от 54

1.   Game of Thrones?

2.   Влизаш в Читанка и там всички книги са хубави, защото са и предварително селектирани. За книгите иначе си има също интерес, вкус.
Аз в момента чета Michael Dobbs (House of Cards) и Джон Гръшъм. За мен е важно да чета книгите в оригинал, а наскоро си построихме и голяма къща и имаме голяма библиотека в нея и така реших да ги поръчвам и на хартиен носител през Амазон USA. Книги никога е нямало толкова и никога не е бил толкова лесен достъпът до книгите. Аз още като малка изчетох всичко в Окръжната библиотека, има доста нови книги и днес, но за съжаление е бедна работа. Много мечтах да имам достъп до всякакви книги един ден и така първо през торентите, после през Читанка, а днес през Амазон и iBooks си набавям всякакви книги. Купувам книги и харча до 100 лв. месечно за книги, защото мога да си го позволя. Като нямах пари съм чела от торенти и всякакви нелегални източници, но това е минало. Купувам и много български автори като Тома Томов ми е любимецът. Купувам и други - в момента българската литература е много силна. Влизаш в Колибри с един бюджет и пълниш торбата, а ако нямаш пари - Читанка, торенти...
За мен няма „хубави“ и лоши книги. Всичко си зависи от читателя. Нямам против дори любовните романчета, всякаква лека литаратура - за всеки има нещичко.
Основен принцип в моя живот е, че предпочитам да прекарам времето си с книга в ръка пред с лош човек или човек, с когото няма просто какво да си кажем реално. От тогава дискреминирам средата си и се събирам само с хора с ниво... или си стоя у дома с чудесна книга в ръка. Откакто не се събирам с всеки нямам и конфликти, нямам и проблеми с хората, а от книгите може човек страшно много да научи.
Мъжът ми например колекционира стари книги с приказки и също са интересни. Всеки с интересите си... Наскоро подреждах библиотеката на свекърва ми и научих много за нея само заради нейните вкусове за книги.
Чета от години само екниги, но сега смятам да си направя една библиотечка.
Владея свободно четири езика и чета съответно литература на тези езици, но ви гарантирам, че специално от съвременните автори българските и американските са много живи в момента като стил и теми. От класиците - четете немските и руските, френските задължително.

3.   В момента чета една книга, доста е стара, но е с хубава приключенска история. "Изгубеният пиратски кораб" се казва от Фридрих Герстекер. Ако често четеш, ще усетиш разликата в метода на писане от едно време.

4.   Нaскоро прочетох еднa стрaхотнa поредицa от книги. Първaтa се кaзвa "Уличният котaрaк Боб". Aвтобиогрaфичнa е, но не е скучнa и е много стойностнa. Тя е историятa нa един уличен музикaнт, животът му се променя към по-добро, когaто нaмирa рaнен рижaв котaрaк. Другa интереснa поредицa е "Децaтa нa земятa". Aвтор е някоя си оел. Достa книги сa, имa ги и в интернет. Рaзкaзвa се зa прaисторическо момиче нa име Aйлa. Тя губи племето си в земетресение. Откритa е от неaндaртaлци, които я отглеждaт. По-късно отивa нa дълго пътешествие, в което нaмирa хорa от нейниявид, влюбвa се в крaсивия Джондaлaр и тн. Интересното е, че ромaните сa бaзирaни нa открити aрхеологически рaзкопки от времето, когaто неaндaртaлците и съвременния човек сa бродели по земятa съвместно. Горещо ти препоръчвaм тaзи поредицa. Фaнтaстикaтa умело е преплетенa с истинaтa.

5.   Книгите на Майкъл Конъли - трилъри от класа, " Английският пациент"- любовна история, " На изток от рая", "Яж, моли се и обичай", "Дневниците на Бриджет Джоунс", "Дейзи Дули се справя с развода", всичко на Реймънд Чандлър. Списъкът ще стане безкраен...

6.   “Рай“ на Радослав Гизгинджиев. Прекрасна книга..

7.   Ох, приятелю, молбата ти е като: "Моля да ми препоръчате хубава музика, няма значение от жанра". Ами то и Моцарт е хубава музика, и "Пинк Флойд" е хубава музика, и автентичният български фолклор - също. Коя книга да ти препоръчам? Хайде, като за по-лятно и леко четиво, нека бъде "Спасителят в ръжта" на Селинджър или "Златният храм" на Уилям Голдмън. Струва ми се, че си млад човек, а това са задължителни романи именно за тази възраст.

8.   Ако си запален по фантастиката, мога да ти препоръчам книги от колекцията "Избрана световна фантастика". Голяма част от книгите в тази поредица са страхотни, авторите на доста от тях са награждавани с награди Хюго или Небюла. Наградите се дават на фантастични романи и когато някой такъв роман е спечелил и двете награди, това се равнява на Нобелова награда за фантастичен роман. Книги, които мога да ти препоръчам:
- Клифърд Саймък (Котешко лице);
- Тимъти Зан (Цикълът "Кобра");
- Майк Резник (Сантяго);
- Скот Сиглър (Земно ядро);

9.   За жените препоръчвам "Отнесени от вихъра" - драматична любовна история с исторически моменти от Гражданската война, "Гордост и предразсъдъци" - много изискано и романтично четиво за английското ежедневие на дамите през 19 век (чиято модерна алтернатива е "Дневникът на Бриджет Джоунс" и "Бриджет Джоунс - на ръба на разума" - на тези книги съм се смяла до сълзи). За мъжете - поредицата книги "Хрониките на Амбър", фентъзи и мистерия. Също и "Да убиеш присмехулник", тя е унисекс. Мога да препоръчам и интересни тийн романчета като поредицата за Саванти ("Скай", "Феникс" и "Кристал), поредицата на българската писателка Юлка ("Тина и половина", "Графиня Батори", "Макс - всичко на мах"), "Вината в нашите звезди" (която е по-тежка) и "Graffiti Moon". Много съм доволна от онлайн четеца "Читанка за Книжния базар" (за жалост не се поддържа за телефони). Чрез него може да си сваляте книги както от chitanka. info (страхотен сайт! ), така и от чуждестранни каталози. И то напълно безплатно! Май бях достатъчно изчерпателна.

Сани

10.   "Отнесени от вихъра" не е любовен роман и точно затова е толкова хубава книга.

12.   Към Номер 4 и авторът / авторката : И аз чета сега книгите от поредицата за музикантът и Боб. Много ги харесвам и съм прочел всичките. Препоръчвам ти ги! ( Прочетох ги на английски, не знам дали ги има на български. )

13.   Щом искаш качествена история - "1984".

14.   Анджей Сапковки - "Вещерът" - цялата сага е уникална
Дмитрий Глуховски - "Метро 2033", "Метро 2034" - интересен замисъл и доста интересен при това

15.   Препоръчвам ти Пърси Джаксън и боговете на Олимп и Геройте на Олимп, знам, че някой ще ти кажат, че е детинска, но двете поредици са много хубави разказват се за гръцките богове и приключенията на техните деца - полубогове и има четири допълнителни книги към двете пордици. Хрониките на Кейн - трилогия за египетските богове
Не съм я чела още, но съм доста впечатлена от нея! Дано съм помогнала

16.   Препоръчвам ти Пърси Джаксън и боговете на Олимп и Геройте на Олимп, знам, че някой ще ти кажат, че е детинска, но двете поредици са много хубави разказват се за гръцките богове и приключенията на техните деца - полубогове и има четири допълнителни книги към двете пордици. Хрониките на Кейн - трилогия за египетските богове
Не съм я чела още, но съм доста впечатлена от нея! Дано съм помогнала

17.   "Ребека" - Кейт Дъглас Уигин

18.   ,,Гинезис'' Анди Макдермът

19.   Ако харесваш Star Wars, прочети книгите написани от Тимъти Зан! Много по - добри са от филмите! Героите, световете и приключенията които са описани са уникални, а и могат да се извлекат доста поуки, въпреки че е развлекателно четиво.

20.   "Баба праща поздрави и се извинява" - Фредрик Бакман, "Човек на име Уве" - Фредрик Бакман, "Брит-Мари беше тук" - Фредрик Бакман " Всяка сутрин пътят към дома става все по- дълъг" - Фредрик Бакман

21.   13 причини защо
Сълза Лорън Кейт
Лейди Полунощ
Игра на лъжи Сара Шепард
Стъкленият трон
Докато смъртта ни раздели
По малката сестра
Момичето без име и др.

22.   Аз препоръчвам "Краят на любовната история" на Греъм Грийн (1955). Книгата е издавана на български, но аз я четох на руски (Конец романа, има я онлайн) и буквално ми отне един ден за 268 страници, т.е. написана е увлекателно. Стилът на автора наистина е страхотен, на мен лично това ми е запознанството с Грийн и определено ще прочета още нещо от него.

Иначе аз се насочих към тази книга, защото филмът по нея "Краят на аферата" с Ралф Файнс и Джулиан Мур ми е един от любимите любовни филми изобщо. Но книгата е в пъти по-хубава. По интересен начин разказва за огромните различия в начина, по който обичат мъжете и жените. Засяга се и мястото и функцията на Бога в живота на човека, но преди всичко това е книга-откровения за любовта...

23.   Кралицата на краставиците - дебютен роман на Йорданка Маринова. Посветен на жените на България, и може би ще се хареса повече на жените.

24.   Димитър Талев - всичките му романи и особено Железният светилник, Преспанските камбани, Илинден, поредицата за цар Самуил-Щитове каменни, Пепеляшка и царският син, Погибел. Боянският майстор, Дъщерята на Калояна, Иван Асен втори, Цар Симеон.
Испанска балада, Наследникът от Калкута, Кво вадис, Аз Клавдий, Божественият Клавдий и неговата съпруга Месалина, Господарката на Рим, Роксолана, Старецът и морето, Зорба, Лолита, Братя Карамазови. Романите на Александра Маринина-за криминални разследвания, , Забравената градина, Отиум, Сянката на вятъра, Играта на ангела,
Фантастика-Соларис, Краят на вечността, Градът и звездите, Прекрасният нов свят, 1984, Фондацията

25.   "Джейн Еър" на Шарлот Бронте!

26.   Здравейте, за първи път срещам сродна душа. Обичам много книгите. Ще Ви препоръчам книги, които ги има в Интернет. Това поредица на Анастасия Нових, казва се СЕНСЕЙ 1, 2, 3, 4 ит. н. Началото ще Ви се стори леко, нехайно, но не е така. Текста не е труден, но трябва да вложиш мисъл при четенето. да не прескачаш нито ред. При желание ще намериш моя имейл и телефон. Приятно четене.

27.   "Птиците умират сами" на Колин Макълоу си остава вечна. Пробвай я!

28.   "Не ме оставяй" на Сара Ратаро

29.   Изчел съм тонове книги през живота си. Още като малък, когато бях ученик в голямото междучасие се мушвах в училищната библиотека и ровех за книги. Изчел съм де що се издаваше.

И за моя голяма изненада мой любим автор стана една никому неизвестна българска писателка: Беа Нади. Книгите ѝ са нещо като фентъзи, но е несравнимо с това, което съм чел преди. А съм изчел всичко - Станислав Лем, Шекли, Стругацки, Айзъй Азимов, Артър Кларк, каквото се сетиш. Препоръчвам ти я: http://www.spiralata.net/s.php?SearchType=1&find=

30.   Повелителят на мухите! Пилето! Зелената миля! Мъртвата зона! Полет над кукувиче гнездо! Мусаши!

31.   Сега привършвам "Шантарам" и май ще ми стане новата любима книга. От много време не ми се беше случвало да не мога да оставя книга, да чета седнала за да не заспивам и да ми става кофти, че книгата свършва.

32.   Моите любими са: "Шогун" на Джеймс Клавел, "Гордост и предразсъдъци" на Джейн Остин, "Брулени хълмове" на Емили Бронте, "Джей Еър" на Шарлот Бронте, "Чифлик край границата" на Йордан Йовков - а и всичките му разкази, страхотни са, всички романи на Димитър Талев, разказите на Чудомир, всички романи на Джеймс Хадли Чейс - криминални са, четат се на един дъх.... Харесвам също и поредици за английските и френските крале от различни автори. Като по - млада и с по необременен ум четях и много тежка класика - "Война и мир", "Анна Каренина", "На Изток от рая", поредицата романи на Емил Зола, разказите на Селинджър и на Фицджералд. Но това са наистина тежки книги и не са за всеки и по всяко време.

33.   Здравейте,

А откъде ги купувате тези книги?

34.   Стивън Кинг!
Талисманът, То, Торба с кости, Сиянието.

35.   Мураками много ми харесва. Сега чета Хроника на птицата с пружина. Преди това Безцветният Цукуру и На юг от границата, на запад от слънцето. Някой, който го е чел може ли да препоръча нещо подобно?

36.   До н33
От аптеката!! Ама някой път и в хлебарниците имат супер заглавия!

37.   Дон36,

Аз говоря сериозно. Искам да си купя някоя от тези книги, но не ги намирам никъде. Ако ми кажете в коя книжарница ги има ще съм благодарна. Поздрави

38.   Съвременна българска литература - стихове на Светослав Ангелов - Портос, стихосбирката "В сянката на Нострадамус" на Камен Николов, повестта "Алпийска зима" на двете сестри Ния Каменова и Кремена Каменова. Техни творби може да откриете в интернет.
Руска класика - "Престъпление и наказание" на Достоевски, "Идиот" на Достоевски, "Братя Карамазови" на Достоевски, "Война и мир" на Толстой, "Ана Каренина" на Толстой, "Възкресение" на Толстой, от първи до шести том разкази на Антон Чехов, "Евгений Онегин" на Пушкин, "Персийски мотиви" на Есенин.
Италианска класика - "Маломбра" на Антонио Фогацаро, "Гепардът" на Лампедуза, "Малаволя" на Верга, "Вицекралете", "Римлянката" на Алберто Моравия, "Чочарка" на Алберто Моравия, разказите на Итало Калвино.
Френска литература - "Клошмерл" на Габриел Шевалие, "Евгения Гранде" на Балзак, "Червено и черно" на Стендал.
Английска литература - "Градината на боговете" на Джерълд Даръл, "Гордост и предразсъдъци" на Джейн Остин.
Латиноамериканска литература - "Хроника на една предизвестена смърт" на Маркес, "Дона Флор и нейните двама съпрузи" на Жоржи Амаду, "Токая Гранде" на Амаду, "Габриела, карамфил и канела" на Амаду, "Като вода за горещ шоколад" на Лаура Ескивел, "Къщата на духовете" на Исабел Алиенде, "Моята измислена страна" на Исабел Алиенде.
Американска - "Тортила Флет" на Стайнбек, "Улица консервна" на Стайнбек, "Благодатният четвъртък" на Стайнбек, "Нежна е нощта" на Фицджералд, "Великият Гетсби" на Фицджералд.
Австрийска - "В омаята на преображението" на Стефан Цвайг.
Нигерийски - "Стрелата на бога" на Ачебе.
Съвременни философски и религиозни - "Гласът на знанието" на дон Мигел Руиз, "Умението да обичаш" на дон Мигел Руиз, "Науката за себереализацията" на Свами Прабхупада, статиите на арх. Лимосолски.

39.   Иди в "Хеликон" и питай - все ще анмериш нещо. Там има и доста преиздадени книги на класици.

40.   Аз препоръчвам френски писател от алжирски произход Анри Алег - SOS Америка. Кофтито е, че тази книга е много и стара и никъде няма да я намериш. Аз я взех от баща ми.
Разказва се за истерията около САЩ- какво представлява самата страна, богатите и бедните, нравите и порядките на америкаците, културата, тероризма, абе всичко. Доста реален поглед, но е малко комунистическа. Ако харесваш този жанр ще ти хареса. Напоследък не намирам нищо свестно за четене, затова я започнах.

41.   Въпреки, че темата е стара аз ти препоръчвам Топ Мистериите на България на Слави от известния български канал The Clashera. Във нея са събрани най-големите мистерии на България. Аз я имам и е доста интересна. Можеш да си я поръчаш от Ozone за 19-20 лева някъде, но си струва!
П.С.-Не правя реклама, просто предлагам.

⭐Stargirl ⭐

42.   "Елинор Олифант си е супер"- Гейл Хъниман
"Напълно изгубили себе си" - Карън Джой Фауър,
"Малката черна рокля" - Джейн Л. Роузън
"Парижката книжарница" - Нина Георге,
"Първият ден от остатъка на живота ми" - Вирджини Грималди
"Книжарката от площада на билките" - Ерик Кермал,
" Малки чудеса "- Марта Удруф
" Сделката на живота ти" - Фредрик Бакман,
" Да започнем отначало" - Александра Потър,
" Малката книжарничка край Сена" - Ребека Рейзин

43.   41, Слави от The clashers, ти ли си? Мухаха "Стъкления похлупак", "Стопанката на Господ", "Дивото зове".

44.   Лично на мен много ми харесват филмите за Ханибал - "Червеният дракон", " Мълчанието на агнетата" и "Ханибал - зараждане на злото". Препоръчвам ти ги. На скоро разбрах, че има и книги. Обиколих всички книжарници и библиотеката в града, но не можах да ги намеря :(

45.   ‘Дао Дъ Дзин’ от Лао Дзъ
‘Играта на Ендър‘ от Орсън Скот Кард
‘Крадец на Време’ от Тери Пратчед
‘Малки Богове’ от Тери Пратчед

“48 Закона на Властта” от Робърт Грийн

46.   Анастасия- Колин Фалконър

47.   Книгата от Матрицата, където Нео си държеше дисковете в началото на филма(просто не помня как се казваше).

48.   Биографията на Бербатов.

49.   „Български психар“ на Андрей Велков.

50.   Ако ти се чете фентъзи, потърси си „Прелестни създания“. Добра е.

51.   Някой да е наясно кои български книжарници са коректни, в смисъл дали парите от закупените книги отиват при издателството и авторите?

1-50 от 54