Споделена история от Наркотици и алкохол

Щастие без наркотици?
Здравейте, бих искал да споделя моят опит с наркотиците.
Когато бях малък пуших трева, взимах едни прахчета и бях в рая постоянно.. така около 5-6 години.. после завърших, спрях наркотиците и живота ми стана пълен ад. Дълги години се опитвах да се стабилизирам, бях свикнал да ми е яко само като взимам наркотици и вече живота ми беше празен, нищо не ми доставяше радост. Започнах да чета и гледам най-различни филми и книги, така мисля, че опознах много добре въздействието на наркотиците и затова бих искал да го споделя опита си и с вас.
Наскоро гледах едно предаване, в което участваше един професор, той го беше обяснил много просто, "в тялото има определо количество допамин (за тези, които незнаят, допамина е един от хормоните на щастието.. може би най-мощният) който човек е натрупал, той е складиран и ти се отпуска по малко, когато правиш секс примерно или когато си в стресова ситуация. Наркотиците обаче, правят така, че този допамин да се отпуска по много, кара те да се чувстваш в рая, в един момент обаче той свършва и хората се чудят защо ефекта вече не е същият.
В този момент, когато допамина свърши, и да взимаш наркотици, те вече не действат, а съзнанието ти е в ада.. в депресия си и т. н..
Добрата новина е, че човек може да възвърне допамина си, ако се откаже от наркотиците. Има начини човек да си възвърне допамина и да започне да изпитва радост отново. В интернет има достатъчно материали за това как да си повишите нивата на допамин.
Честно казано да ви призная... аз се лутах 5 години след като спрях всичко, 5 години бях нещастен и се лутах четях книги и търсех информация, докато не разбрах това за допамина. Трябваха ми 5 години да стигна до това и да започна да си подобрявам живота. Затова ви го споделям на вас на готово и се надявам да съм ви помогнал!

Коментари

2.   Благодаря за хубава тема авторе. За хората обаче това са глупости. Те не вярват на професорщини и на други такива обяснения...

3.   Автора: Извинявам се за правописните грешки, но малко съм бързал докато го пиша явно.

4.   Браво. Интелигентен и силен човек си.

5.   Благодаря, че сподели. Тук има много теми от хора, които се чувстват зле и депресирани. Аз също от години се боря с депресията, понякога излизам, после пак падам в, , дупката". Но твоя пост е кратък като филмова серия. Заинтригувана съм и очаквам да има продължение относно начините за възстановяване на така необходимия ни допамин. При всеки може да действат различни неща, но ти напиши за това, което при теб е помогнало! Това ще е един прекрасен подарък за много хора, на които също е празно и безрадостно.

6.   Здравей, автора съм.. Напиши в гугъл "Как да си повишим допамина, за да не сме никога тъжни и депресирани? " Всичко е обяснено в детайли

8.   Знам, че това което написах е ценно, но си мисля, че тези които са нещастни и депресирани са на съвсем различна вълна и е възможно въобще да не я видят. Все пак се надявам повече хора да я видят и да си помогнат. Много хора, когато попаднат в дупката се лутат в размишления и се вкарват в лабиринти, започват да мислят негативно и в такива моменти се обатачват още повече. Истината е, че човек на първо място трябва да се фокусира върху това да повиши нивата си на Допамин. От там вече и преценката ти става по-добра и можеш да взимаш адекватни решения за бъдещето си. За тези които се интересуват все пак ще кажа, кое ми действа на мен... - Редовна детоксикация на тялото
- Ограничаване на захарта и сладкото
- Движение - спорт/работа (това е най-ефективното от всички неща)
- Повишаване на Тирозина
- Хранителни добавки - Гинко билоба, Куркумин, Л-теанин, Ацетил л-тирозин - всички те повишават допамина
- Нови запознанства, общуване
- Музика
- Творчески дейности - Рисуване, писане, танци, готвене, авторемонт и т. н
и още много начини
Това са все задачи, но човек не трябва да ги изпълнява като робот. Изхода от страданията е творческа дейност и всеки човек е индивидуален творец на съдбата си. Всеки човек вътре в себе си има отговорите, просто понякога се нуждае от побутване. Надявам се да съм ви побутнал :)

9.   Ами така е по принцип. То не напразно тия вещества са забранени, има причина. Може да имаш някакво моментно удоволствие от тях, но като цяло те скапват. Това за допамина е много вярно и винаги съм се чудила на хора дето се оправдават, че например кокаина не водел до привикване или контролираното вземане на дрога не вредяло. Ами кокаина може да не води до такова привикване на физическо ниво както други наркотици, ама ти изпомпва всичкия допамин от мозъка и после си като парцал. Дори да спреш си вечно в депресия и тия нива на допамин дето вече са много ниски не могат да се възстановят. Но повечето хора не мислят в дългосрочен план, а как за купона да им е кеф, а после няма значение. Подобно е и с алкохола, доказано е че алкохола дори влияние благоприятно на хора в депресия и такива с ниска енергия. Алкохола действа стимулиращо докато го пиеш и даже на пръв поглед те кара да се чувстваш много добре. Само че той е депресант, тоест като му мине действието той е изцедил цялата енергия от теб и ти си като парцал. После за да ти дойде настроение или по-точно енергия пак пиеш, но това пиене пак изцежда всичко от теб, докато няма какво да изцеди и дори огромни количества вече не ти действат както преди. Затова зарежете всякакви стимуланти, защото за моментно удоволствие си плащате с дългосрочни кризи, по-добре си намерете естествени източници за повишаването на енергията и настроението и няма да имате никакви проблеми.

10.   Към номер 9... Могат да се възстановят нивата на допамин при всякакви обстоятелства! Просто започваш и ги възстановяваш, въпроса е, че е трудно да се откажеш от навика и зависи от самият човек, до колко е мотивиран, колко е дисциплиниран и колко има в главата.

11.   Нивата на тези т. нар. невромедиатори не се изчерпват. Просто се изменя механизмът на тяхното освобождаване т. е. необходима е по- сериозна стимулация, за да се отделят нормални нива. Основните невромедиатори са серотонин и допамин. Стимулантите предизвикват предимно серотониново освобождаване, а опиатите- допаминово. От там идват и различните видове зависимост- психическа и физическа. Механизмът за справяне с двете зависимости е различен. Психическата зависимост също е тежка и не е за подценяване, затова да се откажеш от кокаина може да се превърне в депресивен ад. Който иска да се избави, просто спира да друса. След година е нов човек и мозакът му работи нормално.

12.   Номер 11, личи си, че сте начетен човек, но това за изчерпването на допамина го чух от Д-р Юлиян Караджов, които е биохимик и специалист по наркотиците към БАН. А това за спирането и след 1 година сте добре е до някъде вярно, но и доста повърхностно разсъждение. Зависи какво правиш през тази 1 година. Пък и времето за възстановяване зависи от това, колко си успял да увредиш мозъкът си и колко време си взимал. Един от най-добрите ми приятели така предруса с пико един ден, че все още си говори сам и не една година ами не знам колко ще му трябват да се възстанови и дали въобще ще успее в този живот. Така, че драги четящи, замислете се когато четете някои коментар. Автора

13.   Моят приятел преди 3 години спира с наркотиците изведнъж
Но пък тогава започва да увеличава алкохола и кофеина може би чрез тази вече зависимост не се връща обратно към наркотиците. Когато започнахме да излизаме той реши че ще спре да пие, уплашен че ще си повреди дробовете. Някак в него се засади една мисъл че ще си докара цироза и ще умре, ако продължава с пиенето. Спря да пие, но тогава започнаха кризите и паник атаките. Ходихме на психиатър предписа му лечение с психотропни лекарства което си е пак наркотик и изобщо това е голяма мъка да го гледам как се върти в един омагьосан кръг - от зависимост на зависимост
Употребявал е дрога 9-10години, боцкал се е имал е пари навремето и с качествена дрога се е друсал според него. Като чета той историите на другите които са употребявали той не чува гласове, не си говори сам няма някакви последствия д е превъртял. Им ли някакъв шанс да се излекува напълно?

15.   До 13.. Автора съм.. Ами брато, и моята история не е много по-различна. Взимал съм от всичко (без хероин) в продължение на 5-6 години. Ама за да ги спреш се искат топки, и да стискаш зъби. Ада през който съм преминал няма как да го разберат много хора, но сега, 5 години по-късно съм си супер, жив съм, здрав съм и се боря за мечтите си. Струваше си чакането. Всичко е до воля. Ако е слаб психически и няма силен дух, значи ще се затрие. Съдбата на 90% от наркоманите е такава. Аз като гледам бившите си приятели наркомани.. през тея 5 години, в които аз се изчиствах, те продължаваха и продължават и вмомента приличат на зомбита. А от мозъчните им клетки няма и следа. Сега се радвам за избора, който съм направил преди 5 години.

16.   До автора: Продължавам да твърдя, че допамина и серотонина няма как да се изчерпат от организма на човек. Това означава, че елементарни физиологични процеси в организма няма да могат да бъдат извършени и умираш. Прочети малко повече за функциите на невротрансмитерите в мозъка. Споделям опит как аз съм се справила с моята зависимост. Ти ако мислиш, че е безнадеждно положението и всяко 16 годишно закачено на бонбони е обречено на шизофрения- ок. На мен ми е по- лесно да вярвам, че единственият начин е да проявиш воля и да не пипаш нищо. Тая една година е примерен срок, в който чисто физиологично мозъкът ти ще възобнови нормалните си процеси. Не говоря за напълно откачили от забъркана в гаража химия. Тия неща даже не могат да се нарекат и наркотици. Щом се чувстваш по- компетентен, лиши от вниманието си коментарите ми и дискутирай с останалите.

18.   Медитацията е най-добрият начин да стабилизираш хормоните си. И знам за случей в които хероино-зависими наркоманчета са се излекували с медитиране. Ае със здраве

19.   Автора пише за нещо от което хабер си няма. Разбирам, че има за цел да накара младите да се замислят, но подхода е грешен.