Споделена история от Наркотици и алкохол

Приятелката ми е алкохоличка
Здравейте, пише ви отчаян ерген на 39 години, добре запазен за възрастта си, с престижна професия компютърен специалист, живеещ самостоятелно в наследствен имот на покойна ми майка. От началото на Март 2017 г. един приятел ме запозна със своя колежка от курс за продавач-консултанти, организиран от трудовата борса. Той просто е чул тя да говори че търси сериозен приятел с който да сподели живота си, и да създаде семейство. Момичето е на 28 години. Както и да е, курса свърши още през Май, но с това момиче нещата станаха доста сериозни - вече сме силно влюбени, и не можем един без друг. Още на първата ни вечер като ни запозна моят приятел, той ми я доведе в къщи направо - тя вече беше изпила 1 литър бира, и по късно мина на вино, понеже аз бира не пия, а имам само вино в къщи, но тя е пила бира с колежки от курса и моят приятел на заведение. Тя не пие твърд концентрат, а само бира, но изпива в голямо количество, 2 литра ги удря за отрицателно време. Попитах я от кога пие. Отговора беше - от преди 2 години, след една злополука - тогава е претърпяла катастрофа с нейн братовчед като са отивали в родното село на нейния дядо който е баща на нейния баща и чичо. Някакъв камион връхлита върху колата, след което тя изпада в кома 10 дни, и има операции на лявата ръка на рамото, и левия крак на глезена. Взели са костен материал от таза да го присадят на глезена на крака, за да не остане куца. Момичето си върви нормално без накуцвания, но още я боли крака и ръката. Когато ще идва в къщи, първите и думи са: - "има ли бира, ако няма отивай да купиш, или аз ще си донеса"... Какво да ви кажа, предпочитам аз да купя, защото купувам не повече от 1 литър, иначе ако не купя, тогава тя носи със себе си 2 литра!!! Много бързо я хваща бирата, и като се напие, прегръща ме, и започва да плаче на рамото ми. Всеки път като се напие, започва да плаче и се притиска в мен и ридае, а аз я успокоявам. Тя не трябва да пие изобщо, защото пие хапчета за депресия! Искам да и помогна, обичам я много силно! Отдавна не се бях влюбвал толкова силно. Някои ще кажат да я оставя, за какво ми е алкохоличка... Не е така! Когато обичаш някой, си готов на всичко за него. Възприел съм я със всичките и недостатъци. Тя ми е слабост. Не мога да я изоставя, защото много силно я обичам. Не мога и 1 ден да издържа без да я видя. Виждам че и тя също много ме обича, и приятелите ми също забелязват че тя наистина не може без мен. Веднъж и бях казал че ще я "изоставя" със цел да я стресна, да спре с пиенето, и тя се разплака пред приятелите ми, и се хвърли на врата ми, и ме притисна и казваше през сълзи че не иска да ме загуби. Всеки ден се виждаме, даже остава да спи в къщи за няколко дни, или седмица, но майката много я държи изкъсо заради алкохола, но не и помага. Тя ми се оплака че майката я биела заради пиенето, но не взима никакви мерки, освен да я бие. Майката работи като чистачка в гимназия, а бащата е майстор по PVC-дограма. До като приятелката ми е в къщи, няма един ден да не пие. До като се върна от работа, тя вече си е купила бира и вече е поела най малко на 500 гр. Говорих с нея, че така тя вреди на себе си, и че няма нужда да пие, защото вече не е сама, има си мен! Отговора е един и същ - трябвало и време! След катастрофата, бившия и приятел я изоставя, а са живеели заедно 5 години. Опитвам се да и обясня, че сега живее нов живот с мен, и че няма да бъде повече сама, но пак казва същото - трябвало и време да спре с пиенето. Тя иска да се запознае с баща ми, той е женен за втора съпруга, понеже нашите се развеодоха когато бях на 13 години, израснах с майка ми... но майка ми почина от рак 2014 г. на 56 години. Тя иска и с баба ми, и дядо ми да се запознае, с роднините ми, но как да я покажа, след като знам че тя ще изпие много бира и ще се изложи... защото всички знаем че запознанства на половинката с роднини става на маса, и сладка приказка с питиета, и няма как да не се унесе да изпие голямо количество бира, и да се изложи! Иначе е симпатична и добричка. Моля ви, дайде ми съвет, как да я спра да пие. Знам че не става изведнъж това, но много си обичам момичето, и искам да и помогна да заживее нов живот!

Коментари

1.   Подкрепяй я и бъди до нея във всеки възможен момент. Говори и кажи и че всичко е минало и да гледа напред алкохола няма да и помогне освен да и навреди. Питай я наистина щастлива ли е с теб и ако е така я питай защо трябва да се налива. Дали не и е по приятно да си говорите докато се гушкате пр. или да гледате някой филм. Щом бившия и я е изоставил когато е имала най-голяма нужда от него значи толкова я е и обичал.. Бъди до нея подкрепяй я защото със сигурност и е много трудно. И намерете някое забавление което и двамата харесвате! Успех :)

2.   Трябва да помислиш и за бъдещето, тоест деца. С това пиене как ще бъде бременна, как ще гледа след това децата. Гадно е, но най-добре за теб е да я зарежеш, ако не откаже пиенето. Представи си я бременна и виждаш как е пила 1л. бира.

3.   Е, приятел сляп ли си, че тя не е подходящата за теб? Под нивото ти е като образование, семейна среда, поведение... не можеш от пън с чепове да направиш дърворезба... Няма какво да я спасяваш - спасявай се ти!

4.   Е, приятел сляп ли си, че тя не е подходящата за теб? Под нивото ти е като образование, семейна среда, поведение... не можеш от пън с чепове да направиш дърворезба... Няма какво да я спасяваш - спасявай се ти!

5.   Това е болест. Не виждам как ти ще я спреш. А и не познавам отказал се алкохолик. Тя има и други проблеми, щом пие хапчета за депресия. Не си съсипвай живота. Баща ми беше алкохолик и знам какъв ад е.

6.   Оле в кaкъв филм си влязъл... и по-лошото е, че не осъзнaвaш.
Тя aлкохоличкa, мaйкaтa я бие... човек, зaмисли се мaлко, тя не е способнa дa бъде нито съпругa, още по- мaлко пък мaйкa aко искaш децa. Ти си имaл нуждa дa имaт нуждa от теб. И сегa тя е отчaянaтa зa която ти ще бъдеш... не принцa, бaш глупaвото мaгaре.
Тя не е добре психически със сигурност!!! Aко беше сaмо депресиятa и aлкохолa, почти дa си помисли човек, че може пък и дa се излекувa. Нa 28 г я бие мaйкa и! И тя нямa кaпaцитетa дa спре товa, дa поеме животa си в ръце и дa се мaхне от домa нa мaйкa си, дa рaботи и се грижи СAМA зa себе си! Кaк я виждaш кaто пaртньор? ! Или си толковa щaстлив от идеятa дa "спaсявaш"? ! Товa е мечешкa услугa зa теб и зa нея. Ти поне си по-aдеквaтният ( мaкaр и с твоите си комплекси и мaлко сбъркaни нужди) мисли зa после, зa нея и зa теб.
Зaпочвaй с твърди условия поне! И не се поддaвaй нa мaнипулaциите и (типично зa зaвисими/пристрaстени) щялa дa реве, щялa дa стрaдa... дрън-дрън.
1- дa зaпочвa рaботa веднaгa, кaквaто и дa е
2- дa си търси квaртирa и дa поживее зaвисимa сaмо от себе си поне половин годинa, може дa и помaгaш, но съвсем в крaйнa нуждa
3- дa и кaзвaш кaтегорично НЕ зa кaквото и дa е поне 3 пъти в месецa
Те тогaвa ще си и нaпрaвил услугa, a и ще рaзбереш дaли нaистинa я обичaш или сaмо искaш дa си "жизнено"вaжен зa някого.
A зa aлкохолa... ТЯ не искa! Сaм посочвaш опрaвдaниятa и, докaто един зaвисим сaм не си признaе че е зaвисим нa първо място, нямa кaк и дa поискa ( AКО) дa се лекувa.
A тя не искa! Тa тя не искa дa излезе от домa нa мaйкa си, сaмо ще се измести по някое време изцяло при теб и тогaвa ще ти плaмне глaвaтa и къщaтa!

Женa съм!

7.   Здравей,

Иска ми се да мога да ти дам съвет в рамките на едно изречение, но това е невъзможно. Затова ще се опитам да систематизирам мислите си в отделни точки; надявам се, че това, което напиша, ще ти е от полза.

1. Така, както описваш ситуацията, изглежда момичето е развило алкохолна зависимост (алкохолизъм, алкохолна болест, както искаш го наречи). Това е страшно, прогресивно, смъртоносно заболяване. Преди да предприемеш каквото и да е, те съветвам да прочетеш за болестта. В интернет има много материали. Можеш да започнеш с форума на Анонимни алкохолици (http://www. aa-bg. info/forum/6), както и с този в ДИР. БГ на алкохолно зависимите (http://clubs. dir. bg/postlist. php? Board=anonalc). Като четеш, обърни внимание и на термина "съзависим". От написаното от теб допускам, че вече си станал "съзависим". Това е не по-малко сериозно състояние.

2. Ти не можеш да й помогнеш, ако тя не осъзнае проблема, не признае пред себе си, че не може да спре да пие, и не потърси помощ. Без това опитите ти са обречени на провал. Говоря от опит, като човек бил в твоята ситуация.

3. Алкохолът в малки количества действа като антидепресант. Под малки количества имам предвид чаша бира или чаша вино или 50 грама уиски веднъж седмично, ей така за наздраве, когато има повод. Това не е страшно пиене. Аз, предполагам и ти, нямам проблем да не пия седмица, месец, два или повече. Всъщност, не се замислям дали и кога пия. И ако изпия повече от 2 чаши вино се напивам, на другия ден ми е зле и не си и помислям за алкохол. И още нещо - когато съм на маса и ако усетя, че се напивам - мога да спра. Т. е. имам контрол върху поведението си, няма нужда някой да ми казва да спра да пия. Хората с алкохолна зависимост не могат да контролират количеството, което изпиват. Не могат да спрат след втората чаша. Да, това е болестта и липсата на контрол е основният признак за наличието на алкохолизъм.

4. Доколкото съм запозната женският организъм е склонен по-бързо да развие алкохолна зависимост при системна злоупотреба. Няма значение какъв е алкохола - и от бира се развива алкохолизъм. И ако момичето пие от 2 години, всеки ден, нищо чудно вече да е във фаза.

5. Ако прочетеш линковете, които пуснах по-горе (между другото забравих да спомена, че там пишат алкохолици в ремисия, т. е. такива, които са успели да спрат да пият и, за да не влязат в цикъл отново, трябва никога повече да не близват алкохол) ще научиш за абстиненцията и за делира. Между другото, наблюдавай дали приятелката ти може да издържи ден-два без алкохол. Ако започне да трепери, да се поти, да не може да спи, да има сърцебиене, да става раздразнителна когато не поема алкохол, почти сигурно е, че става въпрос за алкохолна зависимост.

6. Алкохолът в големи количества действа като депресант. Момичето, казваш, взима антидепрасанти. Много е опасно да се комбинират такива хапчета с алкохол. Виждам, че и ти го знаеш. Тя явно е развила депресия след катастрофата, която изглежда не е лекувана адекватно.

7. Лечение на алкохолизма, ако въобще може да става дума за "лечение" (по-скоро "спасение"): на първо място алкохоликът трябва да признае пред себе си, че е алкохолнозависим, че не може да се справи сам, и да потърси помощ. Без това всичко е обречено на неуспех. След това трябва да се спре алкохола напълно. Ако това не може да се случи в домашни условия, трябва да постъпи в болница за детоксикация. Мисля във Военна болница имат такова отделение, но ако не се лъжа и други големи болници биха могли да помогнат за "изчистването". В болница лекарите ще дават медикаменти, за да се избегнат гърчове и други неприятни симптоми, които съпровождат абстиненцията. Освен това правят изследвания, за да се установи дали от алкохола има поражения върху органите - черен дроб, панкреас, стомах, сърце, мозък. След детоксикацията "лечението" трябва да продължи с терапия - може би е добре и индивидуална при специалист по зависимости, и групова. Последното е препоръчително да стане при Анонимни алкохолици. От това, което съм изчела, вероятността някой с тежка алкохолна зависимост да се справи сам, само с подкрепа на семейството си, клони към нула. И борбата, както разказват "анонимните алкохолици" е ежедневна, до живот. Борба да не се близва алкохол. Защото ако се започне отново, продължават оттам, където са спрели. Т. е. няма как да започнат отново от 1 чаша. Направо прескачат на 2 литра бира, или 1 бутилка твърд алкохол. И няма хапчета и билки, които да помагат срещу алкохолизма.

8. Казваш, че майка й е чистачка в училище, а баща й работник. Без да омаловажавам труда на хората, допускам, че интелектуалното ниво на родителите й не е високо. Това от своя страна е предпоставка да не са "допринесли" за развитието на емоционалната интелигентност и зрялост на момичето. (може и да не съм права). Т. е. тя може и да е на 28 години, но на акъл и емоции да е на около 15 например. И още нещо ми прави впечатление - майка й я бие. Това ме кара да мисля, че майка й си няма и на идея за какво става въпрос. Т. е., ако допуснем, че момичето спре да пие, може да се окаже наложително да посещава психотерапевт не само за преодоляване на зависимостта, но и за емоционално израстване и да се научи да се справя с проблемите. Имай предвид, че алкохолиците винаги намират оправдание за това, че пият. Все ще са нерви, все ще са проблеми, все някой им е виновен. Не искат, или не могат да поемат отговорност за себе си и за своето поведение.

9. Казваш, че обичаш момичето. При други обстоятелства това би било много хубаво и повод за радост. Но в случая се замислям дали, чувствата, които мислиш, че изпитваш, не са провокирани от "съзависимостта". Ти казваш, че предпочиташ ти да купиш алкохола (1 литър), за да си сигурен, че тя няма да купи по-голямо количество. Т. е. опитваш се да контролираш количеството, което тя ще поглъща. Стремежът за контрол върху поведението на алкохолика (или желанието да го предпазиш) е точно признак на съзависимост. Помисли какво точно обичаш в нея. Дали не я съжаляваш, дали не искаш да й помогнеш. Това са все хубави неща. Но ако продължаваш така тя ще те разсипе. Повярвай ми. Пак говоря от опит. Трябва да мислиш за себе си, да не те повлече и теб надолу. Помисли дали ти да не се видиш с психотерапевт (по-добре психиатър), за да разкажеш как се чувстваш и с него/нея да обсъдите какво може да направиш. И запомни - един живот живееш, няма нужда да го поднасяш на тепсия на когото и да е. И имай предвид, че алкохолиците са много манипулативни. Мисля, че това си върви с болестта.

Мисля, че като за начало това, което написах, е достатъчно. Но задължително чети. Чети и в български сайтове и форуми, и в такива на английски или на други езици. Информация има. И горещо препоръчвам да се видиш с психотерапевт (психиатър). Аз с двама говорих, и благодарение на това, че ми отвориха навреме очите, излязох от ситуацията със сравнително малко поражения.
И повярвай ми - всичко, което споделих, е от личен опит. За съжаление неуспешен. И накрая ще ти кажа - ако до месец-два няма промяна - бягай.

9.   Шанса ти е нулев. Извинявай за грубия тон, но това е самата истина, а да не говорим, че ще става по-зле. Ще премине на твърд алкохол, защото този няма да я задоволява. Да не говорим, че няма бивши алкохолици, а прикрити. Жената винаги ще се обръща към чашката, дали пред теб или зад гърба ти, все тая, няма отърване. Може да спре за известно време, но никога напълно. Малцина са успелите, а ти си решаваш, дали я приемаш такава, каквато е, с тенденцията да се влошава или се срещате не ангажиращо. Преценяваш сам, а и доколкото разбирам, тя не работи, а такива хора трудно се задържат на едно място. Хубаво е, че се опитваш да ѝ помогнеш, но дали тя иска това. И сега нещо за размисъл; - ако тя иска да се промени, нямаше да се представи още от начало в истинската си светлина, а щеше да се прикрива, а тя действа точно обратното. Не ѝ пука каква е и как ще я приемеш, за нея е важна бутилката, а не ти и колкото повече се опитваш да я промениш, толкова повече ще изстива към теб и ще предпочита бутилката.

10.   Номер 9 е напълно прав. Няма какво да се добави. Ти не си й длъжен и няма да я спасиш, колкото и да искаш. Твоят живот и твоето бъдеще са най-важни. Иначе ще стане: направи добро, изяж ла. но.

11.   Не приемам коментари от рода на "разкарай я, зарежи я" както 3-ти и 4-ти пост! Ако ще я зарежа, аз просто нямаше да пиша тук, а щях отдавна да съм го направил! За да пусна тема в този раздел, значи искам да помогна. Така че подобни коментари като "бягай" / "спасявай се" си ги спестете! Все пак идеята на този раздел е точно такава - за помощ и съвети! Така че "критиците" моля да подминат и да не разводняват темата!
Благодаря много за изчерпателния отговор на 7-ми пост, и за отделеното време! Мерси за подробната информация от линковете, ще ги разгледам. Някои бяха питали дали чувствата ми не са провокирани от "съжаление"... Не, не са от "съжаление" аз съм наясно със себе си! В началото когато се запознах с нея, не знаех че е алкохоличка, а още тогава имаше любов от пръв поглед! Това че пие, го разбрах след около 30 дни. Чувствата ми са истински. И няма да се предам! Не съм от тези които се отказват лесно! Когато обичаш някой си готов на всичко за него! Тези които са били влюбени истински - ще ме разберат!
Благодаря за съвета и на 1-ви пост!

12.   Ще я оправи само разговор "или-или" и да й кажеш всичко едно към едно. Даже като се замисля, ако не можеш, по-добре й покажи тук какво всички са написали, включително и ти. И да знаеш от мен-няма алкохолици има липса на мотивация да не са такива!!!

13.   Ох, да бяха всички мъже като теб :) Успех, вярвам, че ТИ можеш да я спасиш!!!

14.   Аз не мисля като останалите, именно поради причината, че и аз съм жена и пия доста бира, но не се напивам. Разбирам твоята приятелка, много вероятно е в семейството ѝ да има зависими от алкохола, но раздялата не е правилното решение. Истината е, че ние пием, защото така се чувстваме добре, няма да отрека, че не е никак хубаво това, но имаме ли в живота си човек, който ни приема каквито сме, ние можем поне малко да се променим, стига и той да ни разбира. Всеки човек е зависим от нещо, било то от алкохол, цигари и т. н. Ти трябва да я приемеш, ако я обичаш. Остави я да пие и знай, че когато ѝ кажеш, че си до нея, тя ще се промени поне малко. Няма как да я накараш да го спре на 100%, но като види, че има свестен мъж до себе си, ще започне да мисли по друг начин. Нека да пие, но я карай да спортува, аз например така намалих алкохола и също така се чувствам по-добре. Не слушай другите хора, защото по коментарите не вярвам да са имали този проблем, но аз се поставям на нейно място. Знам, че не е ѝ е особено приятно на другия ден, но нали за това са истинските хора до нас, да ни дадат сили за едно ново начало. Трябва да имаш търпение, а тя малко желание.

15.   Напий се с нея! Да,може да не изглежда никак удачно, но ако наистина те обича, няма да иска да бъдеш в такова състояние. Просто и кажи,че си с нея и няма да я оставиш да върши глупости сама. Трябва да почувства това, което ти чустваш, когато тя е пияна. И може заради теб да спре.

16.   Уви, нищо не можеш да направиш. Тя трябва да го реши, този проблем с алкохола. Ако държи на теб, ще се опита поне.
Ако успее да се ограничи до две бири или две - три чаши вино на вечер, тогава пиенето й все още ли ще е проблем за теб? На този важен въпрос трябва да си отговориш, преди да продължиш с нея. И да го поставиш като условие, ако този вариант те устройство.
Но да спре да пие изобщо - няма да стане, повярвай ми.
А и от това, което прочетох, не само пиенето е проблем в случая - лабилна психика, липса на работа, най-вероятно на образование и мотивация за такова... не прилича на жена, подходяща за съпруга и майка, съжалявам.

17.   Аз съм млада жена, която имаше проблем с алкохола. Пиех много, всеки ден, пиех и по време на работа, постоянно бях заобиколена от алкохол. Правех го защото изпитвах болка, защото заспивах без да мисля. Не издържах на цялата гадост, в която се намирах, по-лесно ми беше да пия до затъпяване, бирата не я броя, но твърдия алкохол поглъщах в големи количества, бутилка уиски можех да изпия и да се прибера без чужда помощ. Много се радвам, че спрях, но не случи просто така. Буквално смених средата, вероятно това ми помогна. Просто спрях, новата работа ми помогна също, сега си позволявам малко бира по време на вечеря. Поглеждайки назад се изумявам, каква глупачка бях, сега сигурно пак съм, но без алкохола, спортувам, не консумирам, каквото ми падне и се чувствам, много по-добре.
За алкохолизма могат винаги да се намерят извинения, а се спира само с желание, на алкохолика.

18.   Нали това е анонимен форум. Защо тогава започваш с това, че си ерген, но запазен за годините си и престижна професия. Ок, но нещо не ти вярвам. филми пишеш. Ако искаш внимание го търси в живота, а не в някакви форуми.

20.   До автора
Как се развиха нещата с приятелката ти?
Моля да отговориш.

21.   И аз попаднах в такава ситуация. Приятелката ми.... Вече бивша, пише минимум 2 галона на ден. 6 месеца се бори но тези хора ще изберат пиенето пред всичко останало. По добре се от кажи докато не те дръпне надолу

22.   Малко късно отговарям, но просто рядко си отварям имейла.
Трябваха ми близо цяла година и половина, до като вкарах момичето в правия път! Започнах да я водя на психотерапевт, който пък от своя страна каза че никой не пие защото му е "сладко" а защото има ПРИЧИНА, което означава че първо трябва да се започне от премахване на ПРИЧИНАТА, и чак тогава пиенето. След редовни посещения при психотерапевт, малко по малко започна да намаля пиенето, не ставаше изведнъж.
Сега едва близва половин чаша, колкото за на здраве.

До номер 18-ти:
Ами да, анонимен форум е, но защо си мислиш че в цялата държава само аз съм ерген, и само аз работя еди какво си? Знаеш ли колко много такива като мен дето не им личат годините... Само аз ли съм "единствения" в цялата държава?
И не, не търся "внимание", а търсих ПОМОЩ и СЪВЕТИ, как да помогна на човек който е зависим от алкохола. А ти ако нямаш с какво да помогнеш, по добре не пиши нищо в темата ми, вместо да ми изнасяш "лекции" по "анонимност". Айде.