Споделена история от Наркотици и алкохол

Зависим ли е вече?
Здравейте на всички, никога не съм си и помисляла, че ще стигна до тук да пиша точно в този раздел... но ме застигна и мен, никога не знаеш какво ще те застигне... да преминем към по-същественото... имам приятел, от доста време сме заедно, плануваме сватба, деца, в момента живеем заедно.... той е прекрасен човек, който много обичам, грижи се за мен, обича ме безкрайно много, както и аз него... до тук всичко добре, човек с толкова добри качества... честен е, много точен и справедлив, но всеки си има лоши черти, но неговата не е просто лоша, а просто лош порок - пие и то доста...

В момента пие само бира, но се опасявам от факта, че след време ще започне и друго и няма да има спирка... един безкраен ужас... той няма граница, като пийне една се отпуска, следва и втора и трета... и така, докато не се стигне да започне да драйфа... което става все по-често явление... стигал е и до 4-5 литра бира на ден, което за мен е недопустимо!

Аз лично не съм привърженичка на алкохола, пия само по повод и то 1-2 чашки, просто не ме влече да пия каквото и да е... но страшно много се притеснявам за него... още сме млади, на по 20 - 20 и нещо сме, ами ако се оженим и той продължи така, ако имаме и деца по нататък, какъв пример той ще дава на децата ни?

Според вас кажете ми как да постъпя? Мислите ли, че е зависим вече? Има ли наистина ефикасен начин да го откажа от проклетия алкохол? Говорила съм с техните (за съжаление баща му е бил същия на неговите години и почти е сигурно, че това го е наследил от него), говорила съм и със самия него, умолявала съм го да спре алкохола заради мен, защото го обичам и не искам да провали живота си... било то с мен или с друга жена...

Не съм сигурна, че ще мога да живея с човек алкохолик до мен, колкото и да е добър, не знам, дали ще мога да го преглътна този порок... искам просто да е щастлив... казва, че го е страх да не ме изгуби и ще се опита да го спре, но не ми обещава дали ще го спре, самият той преди дни ми каза, че се усеща и разбира в какво положение е, че е за лечение съвсем млад още на 20 ;(

Ако наистина толкова много ме обича, колкото твърди, ще направи всичко възможно, ще положи всички усилия, за да ме запази и да сме щастливи заедно... не е ли така? Като се напие става агресивен, ако нещо се ядоса, почва да вика, да крещи... не знам до кога ще издържа това.... обичам го страшно много и не искам алкохола да бъде причината да се разделим... как може такъв прекрасен човек да иска да провали живота си толкова рано... какъвто и порок да имаше щях да го преглътна... защо точно пиенето по дяволите... Само ако не пиеше щеше да е най-перфектният човек за мен...

В момента съм със сълзи на очите... болно ми е... болно ми е да гледам, как човека, който обичам се съсипва... как има прекрасно семейство, дом, приятели, жена до себе си, която толкова много го обича, а той да се подведе по алкохола... Дори ми е казвал след поредното напиване, ако пак го усетя, че е пил да го напусна, толкова пъти съм му говорила да го спре, че вече вижда как се измъчвам и аз заради него... осъзнава това много добре... дори не напълно да го спре, да пие 1-2-3 пъти в седмицата, пак по-приемливо е от всеки ден, нали? ! прощавала съм му за всичко, когато понякога без да иска ме е наранявал, но не знам колко още търпение ще имам да прощавам... и колко още ще обичам... за съжаление нищо не е вечно... Не съм сигурна, че искам съвети, може би въпроса, който ви задавам, аз вече го зная, но ме е страх да го призная пред себе си... Благодаря на всички, които си изгубят времето до прочетат историята ми... просто исках да излея цялата тази мъка в мен, защото просто няма с кой да я споделя...

Коментари

1.   Истината е само една, и тя е да седнете двамата очи в очи и да си поговорите открито, така както го написа тук, кажи му притесненията си, сигурен съм че би трябвало да положи усилие заради теб и него самия, в най-лошия случай ако откаже или не предприеме нищо, го остави сам примерно седмица, без да му се обаждаш и се виждате, един вид да се стресне малко от мисълта че може да те загуби, успех!

2.   Напълно те разбирам, при мен картинката е същата.. Какво да ти кажа аз и да говоря файда няма.. Не знам дали твоят човек е вече зависим , има значение и колко често пие.. Аз вече се отказах да говоря.. Някой ден просто ще си тръгна и ще му оставя бутилка в леглото.. Друг изход май няма..

3.   Мила даже не изчетах всичко което си написала защото съм в същото положение, но в напреднал стадии, ако мога така да се изразя
Сега ще ти кажа какво стана при мен.
Отначало беше като при теб, после спря да повръща, от бирата мина на ракия или водка
напивасе всяка вечер
ако му кажа да не пие прави физиономии
човек които има проблем с алкохола т. е. алкохолика
може да изпие 1-2 бирички които са достатачни за вмомента да заситят този алкохолен "глад" които изпитва
После... това до тук е нищо
роди се детето, той продалжава да си пие в същото време
започна да има здравословни проблеми, (нощно напикаване, делириу, загуба на спомени)
съветът от мен е БЯГАЙ!!!! колкото можеш по на далече, аз също си мислех че ще се откаже но не се

4.   И да довърша с говерене ще получиш безброи обещания които ще спази може би за днес, но от утре "старата песен на нов глас" знам че го обичаш и си мислиш че ще се справиш с проблема и всичко ще е наред, но няма да пспееш защото това изисква мнооого нерви и лечение
Аз в момента обмислям вариянт за раздяла защото не издържам повече, хората от векове са казали че ако ходи ще е до време, като остарее ще спре но алкохолизма е до гроб за там граници няма
Моля те не си пропилявай живота, ще се запиташ защо те моля сигурно? Аз постоянно живея в нерви, плача копувам алкохол, а не консомиръм такъв и се налага да оставя детето си без баща...

5.   С мъжа ми работехме по курортите, тъй като е симпатяга и много контактен всички го познават... Освен това беше и "състезател" по пиене, барманите супер много му се радваха, защото той беше единствения, който не можеха да напият и то на 2-рата бутилка водка... И той като твоя притежаваше всички положителни качества, които може да желае една жена... Когато нещата между нас се задълбочиха, си поговорихме... Вече сме женени имаме прекрасно бебе, когато вечер не е на работа си седи постоянно вкъщи, не че не пие въобще, но всичко е в нормални граници.. 1-2 пъти в седмицата някакъв концентрат и то по 50. 100 грама...
Така, че опитай да поговориш с него.... Защото е сериозно да пие до припадък... Това се прави когато си пубер, а вие вече сте големи хора и мислите за деца.

6.   За наследствен алкохолик не съм чувал. Иначе, ако пие сам е зависим, но ако пие с приятели може и да не е, все пак е на 20. Ти можеш да прецениш най-добре. Бирата не е типична за пияниците, но щом прекалява и пие докато може е лошо.

7.   Той е вече алкохолик! Да зависим е! Бягай от него! Страшно е!

8.   Алкохолиците не драйфат, не ги боли глава, не махмурлуват, те със събуждането започват да пият; трезви са по-зле, отколкото пили. Алкохолиците пият основно концентрат.
Твоя и вода да беше изпил 4-5 литра щеше да драйфа от огромното количество, което не може да му го побере в един момент стомаха.
Не съм чула някой от бира да е станал зависим, но така се започва, а твоя човек върви с грамадни крачки натам. Явно алкохолното съдържание на бирата му е слабо, затова набляга на количеството. Очаквай го скоро да мине рязко на водка.
Имаш основание за притеснение, определено.
Кажи му, че ако този купон с бирата не приключи, не искаш да имате семейство, защото на такъв човек не можеш да разчиташ да се грижи за теб и деца или да ви защити.
Рискувай, кажи бирата или аз! В крайна сметка то е и за негово добро, ако го обичаш - не можеш да гледаш пред очите ти как деградира и се разпада...
Пробвай, ако тръгне да се пазари - бягай! Успех!

9.   "... което става все по-често явление... стигал е и до 4-5 литра бира на ден, ... "

4 литра бира на ден е = 0, 5 литра водка на ден
Сериозно количество!

10.   Има наследствена предлазположеност към алкохолизъм, чела съм го в медицинските литератури. Тя май най-трудно се лекува!

11.   Разбира се, че има генетична предразположеност!
Но от мои лични наблюдения голям % от децата на алкохолици, избягват да консумират алкохол. Причината е, че тези "приятни" алкохолизирани картинки, остават отпечатък в съзнанието на детето и дават пример какво не трябва да бъде то.
А към авторката:
Вземи мерки отсега, докато не е преминал на твърдо гориво!
баба Пени

12.   E, благодаря ви за полезните съвети и информацията, която ми дадохте въз основа на вашия личен опит. Не можахме да се разберем и така или иначе се разделихме, надявам се, че това е най-доброто решение, което можех да взема... :))

13.   А той каква бира пие? Наливна в заведение, от пластмсовите галони или в стъклени бутилики? Важно е, защото в стъклените бутилки има 3-4 пъти по-високо алкохолно съдържание. Ако е от първите два вида - ОК, но една Загорка например в бутилка е с 12% алкохолно съдържание и тогава 4-5 литра си е количество! И то всеки ден!

14.   Авторке, евала правя на такива хора, които действат. Евала!
баба Пени

15.   Авторка: До №14 просто нямах друг избор :)

16.   Браво, няма да съжаляваш... НАПРЕД И НАГОРЕ...

17.   Авторке, според мен малко прибързано си постъпила като си се разделила с него. Дано все пак този ти ход му дойде отрезвяващо и да се съберете пак. Много момчета на тази възраст прекаляват с алкохола без да го отчитат като сериозен проблем или нещо нередно. Трябва да говориш с него, но не и да очакваш, че веднага ще ти каже: ок, спирам всякакъв алкохол. Защото всеки човек си има характер и може да го приеме, че му се налагаш. А и явно че самия той не е осъзнавал до този момент, че прекалява с бирата. Все пак не е алкохолик. Как така се захвърля с лека ръка една толкова дълга връзка, че и хубава.. Нали го обичаше, нали искаш да градите общо бъдеще. Помогни му да осъзнае порока си и да го преодолее. Според мен не си постъпила правилно, но всеки си има различни виждания....

18.   Хм, сега прочетох и втората част на историята, че преди това я прехвърлих набързо. Може би наистина е било добре да се отдръпнеш. Дано да се осъзнае. На тази възраст много момчета прекаляват с алкохол, наркотици... Но защо пък и ти покрай него да пропадаш?! Може би наистина си постъпила за сега добре, след като сте и разговаряли вече много пъти но без резултат..

19.   Браво авторке! Такъв мъж е ти трябва! Недей да съжаляваш за постъпката си! Трябва да знаеш, че алкохолът намалява кръвоснабдяването и води до импотентност!

20.   Поздравявам те за решението ти.
Аз съм номер 3
така и не можах да се реша на тази стъпка, но ти го направи за което евала.

Ще отмине всичко, дано оспееш да го преодолееш и при мен нещата вървят на там, но аз нямам тази смелост която ти защото имаме дете, но се моля един ден да се отърва и аз че тези 5-6 години ми се струват като цял живод прекаран в ада
(като изкл/ детето)

21.   Аз искам да попитам кое е прибързано, аз я подкрепем. На които не му е на главата, той не знае
Имало е случеи в които се е напивал и е падал изпадал е в бесъзнание, като му направиха снимка на главата лекарят каза че се чуди как е добре (пръсна си главата на плочките и то на равното)
падна в тоалетната и си забучил главата в мъркучите за топлата вода той се скъса и вадата шурна, ако имаше топла щеше да го обезобрази
намлял е 4-5коли /решил да кара пиян

Когато детето е болно или аз той не се интерсува "стани ми напрей да ям" това е вече като се е напил и го е хванало пиянския глад
не се интерсува как сме всяка една майка знае какво е детето и като е болничко и всеки баща разбира се но не и неиния
той си се напива без да се интерсува какво е. щое
да не давам други примери че има да пиша със дни
аз съм на 22 а той на 25
за какви компрониси може да говорим, добре е направила спистила си е много подовни изживявания, да не говорим че не може да излязат никаде или да идат на гости защото такъв мъж не се съобразява каде е той си се напива и не му пука че се излага
Това е малка част от моята история и знам че има мноо други подобни за съжаление

22.   До №20 от авторката: Недей така мила, страдаш след това, НО до време, в един момент ти писва и забравяш за болката. Макар да нямам дете от него, те разбирам напълно. Просто който не е преживял това не може да разбере какъв ад е ... колко разговори сме имали, дори съм го заплашвала, че ще ме изгуби по този начин и скоро ще го напусна, той винаги си знаеше своето и казваше: ""Ти сега какво, заплашваш ли ме?"" ... Така че действай по въпроса, няма страшно, че си с дете, два пъти по-страшно ще е то да живее с такъв баща ... помисли за него, за това какъв пример ще му дава баща му ... Сигурна съм, че ще намериш човек, който да уважава и обича и теб, и детето ти :) Такива хора не се променят, още по-малко щом като има вече дете не се е осъзнал - няма и да го направи , или ако го направи, то ще бъде прекалено късно ..!

23.   При мен нещата са малко по сложни миличка, но ще дайде и това време
Малко още остана
Много ми се иска да те познавам, имам странното чувство че си мнго добър човек

24.   От авторката: Ще се справиш, знам го :) Само трябва да имаш малко търпение и кураж! Жалко, че наистина няма как да си оставим координатите ... и на мен ми се иска просто ей така да си побъбрим ... :)

25.   Да така е! Поне на теб мога Да споделя всичко без притеснения.
аз съм от В.
мисля, че това можеше да се казва
пък знаели човек светът не е толкова голям, може и да се видим някои ден

26.   Да така е! Поне на теб мога Да споделя всичко без притеснения.
аз съм от Варна
мисля, че това можеше да се казва
пък знаели човек светът не е толкова голям, може и да се видим някои ден

27.   Авторка: Далечко сме, аз съм от София, наистина светът е много малък, може дори да се познаваме, аз също много ще се радвам, ако се видим да споделим мнение и опит :)

31.   От 26 не сме си писали от отдавна, как се развиват нещата при теб
Не знам защо но си мисля че пак сте се събрали

33.   един савет от мен штом употребява алкохол така ште си остане до гроб чисто и просто не е эа теп