Споделена история от Други

Кварталите (районите) на София
Здравейте. Пише ви едно варненско момче, което обмисля преместване в София, поради повечето възможности за професионална реализация.

Интересува ме, бихте ли описали района, в който живеете и какви са неговите плюсове и минуси?

Аз търся т. е в него има ли следните неща:
1. начално и средно училища, както и университет;
2. мол и големи хипермаркети;
3. спокойствие + зелени площи за спортуване - в случая (д)Жогинг;
4. да няма гето;
5. метро станция или автобусна(тролейбусна) връзка, с която човек може да разцепи минутата от точност;

Ще съм ви много благодарен!

Коментари

1.   Малко трудно ще намериш такъв район, защото нали се сещаш, че университетите са само няколко, но за сметка на това повечето са в центъра и съответно трафикът там е натоварен и това със зелените площи е малко трудно. Виж, училища си има във всеки квартал. На много места и гета няма, но пък транспортът не е супер добър. Изобщо трудно ще задоволиш всичките си изисквания.
Аз живея в Центъра (до НДК) и мястото е почти перфектно според твоите изисквания. Разбира се, наоколо няма гето, метрото ми е на няколко минути пеша, има училища, СУ също не е далеко (15-тина минути пеша), градинката пред НКД става горе долу за спорт (е, не в този сезон де, защото сега всичко е заледено), но пък близкият МОЛ не е нищо особено (от всички МОЛ-ове в София този е най-зле, половината магазини са празни, та ако ми трябва нещо ходя по другите) и най-големият ми проблем е, че наоколо няма големи хипермаркети. Просто в центъра няма място за строеж на такива огромни магазини. Е, има един ЛИДЛ на Раковска, но е малък, а Пикадилито в подлеза на метрото го затвориха, другото Пикадили е във въпросния МОЛ на Черни връх, ама не е върхът.
Та, общо взето бъди готов на компромиси, защото много трудно ще си намериш място, което да отговаря на абсолютно всичките ти изисквания. А и не знам с какъв бюджет разполагаш, ама наемите не са евтини, особено в по-престижните райони.

2.   По това, което чета моя съвет е Гоце Делчев до южния парк или Стрелбище. Манастирски Ливади също е варянт. Ако обичаш спокойствието и в същото време да си на 10 мин. пеша от центъра, виж квартал Карпузица, там строят метрото, но няма толкова близо хипермаркети, но ако си с кола е много удобно, защото хващаш Околовръстното и си до всички точки на София. Трябва лично да отидеш и да се разходиш, но първите варянти, които ти писах са най-добрите.
ж. 24

3.   Ти самия имаш противоречиви изисквания. Няма как хем да има спокойствие и зелени площи, хем молове, хипермаркети и т. н. Университет пък не виждам за какво ти е.. изобщо няма как да съчетаеш всичко в едно ;)

5.   Квартал Гео Милев - до Румънското Посолство.
Плюсове:
- Близо до центъра.
- Училище в непосредствена близост - 31СОУ, Ректората на СУ - около 20 минути пеш
- близо е до Парк Гео Милев и около 20-30 минути пеш до Борисовата Градина.
- 10 минути пеш от мол Сердика.
- тих и спокоен квартал, няма огромни панелени блокове
- няма ромско гето
Минуси:
- Цените на жилищата/наемите са над средните
- Най-близките метростанции са тази на Ректората или тази на стадион Васил Левски - около 20 минути пеш.
- като изключим "Пикадили" в мол Сердика - на близо няма други хипермаркети
- цените на пазар "Ситняково" са доста завишени

6.   мене Слатина ме кефи, бях студент там :)

7.   До южния парк, в тоя район е най-добре. В нинакъв случай ще ти кажа къде да НЕ търсиш: Люлин, Младост, Надежда и Красна поляна, пълно с мутри и цигани.