Споделена история от Други

Какво мислите за старите фантастики?
Какво мислите за старите фантастики, съпоставени с новите?

В новите повече от половината филм вече е фото-реалистична анимация, която разбира се си е като все едно заснети кадри с камера, но си е анимация - дигитално... докато в старите има реалистични макети, изпипани до толкова малки детайли, че когато бъдат осветени правилно и заснети с подходяща оптика по подходящ начин изглеждат все едно са истински огромни кораби, сгради. Типичен пример е филма Blade Runner от 1982г на Стенли Кубрик. И не, нямам предвид за Блейд с Уесли Снайпс там с мечовете, дето съсича разни чудовища ли, вампири ли бяха... а за Блейд Рънър, с Харисън Форд. Хората, които са го гледали ще знаят за какво става въпрос. Всичко е поразяващо реалистични и според мен всеки любител на фантастиката също трябва да го гледа.

Тук не засягам само Междузвездни Войни. Те са толкова копи-пейст от японско кино, само че с лазери и светещи мечове, че няма на къде. Да не говорим, че не са никаква революция в киното. Космическа Одисея още през 60-те направи истински фурор с много по-реалистичните си космически пейзажи и обекти, ама карай :). В Щатите и развитите като нея страни всички, което излиза е най-доброто правено някога... да бе доообре. Само, дето в тези държави е най-важна рекламата.

А вашето мнение какво е? Старите или новите фантастики.

Аз може би съм малко по-странно настроен, защото работя в студио за дигитална анимация и ми е ясно къде как и кое е на компютър.

Коментари

1.   За другите не знам, но Блейд Рънър май ти не си го гледал, защото е на Ридли Скот, а не на Кубрик. Иначе, аз си предпочитам старите фантастики (макар че съм от младото поколение). В тях има фантазия! Кара те да мечтаеш и да повярваш на това, което виждаш на екрана. Новите нито са ми приятни за гледане, нито ми развиват въображението, нито пък могат да ме накарат да повярвам на това, което виждам на екрана.

2.   Е, то едно време повече работеше въображението, сега сме преситени и е все по-трудно да видим нещо ново, като идея.
Според теб, като човек занимаващ се в тази сфера, откъде да започне обучението си един желаещ да се занимава с дигитална анимация? Ако обичаш, дай някакви насоки, изпитвам огромно желание да творя в тази област.