Споделена история от Други

Каква минерална вата ми е нужна за шумоизолация
Здравейте тук може би не е мястото да питам но се надявам да получа отговор става въпрос за това че ми е нужна минерална вата ( каменна или стъклена) изчетох много неща за ватата по форумите всеки знае и пише какво ли не но никой не може да ти даде точен отговор трябва ми вата която да шумоизолира добре знам че това няма да ми реши проблемите напълно но искам някой да ми каже точено име на продукта а не да ми се обяснява каква плътност каква дебелина и какви ли не глупости по темата вече съм купил UD и CD профилите гипсокартона и всичките аксесоари за направата на предстенна обшивка но никой не може да ми каже името на ватата която ми е нужна надявам се тук някой да знае и да ми каже дано съм бил ясен и да сте разбрали за какво става дума благодаря предварително

Коментари

1.   каменна минерална вата

2.   Съгласна съм с 1 има много производители - тук питай в магазина за характеристиките специално за твоя проблем. Каменната вата е доста скъпичка, нов продукт, но поне не гори и не запарва като в торба жилището ти. Каквато и да вземеш, ще си доволен. Първата каменна вата е на Rockwool и те са етаблираният производител иначе. За външна изолация задължително, но за вътрешна (под Knauf) можеш да сложиш и друг вит вата, защото каменната е много-много скъпа и вътре няма нужда. Консултирай се с продавачите, майсторите често нямат представа, защото материалите са нови. На опаковката има доста характеристики - снимай ги ако не си сигурен и виж в интернет, но лош продукт няма по принцип - всичко е въпрос на бюджет
За шумоизолация най-важни са прозорците!
Успех

3.   Аз моята шумоизолация на аудио-студиото си я направих от корк. Толкова добре се получи, че ако стоиш вътре половин час се побъркваш от тишина и ти се иска да излезеш веднага навън.
Минералната вата по принцип е топлоизолатор, а не толкова шумоизолатор. Но ти си решаваш, парите са твои.

4.   Като правиш предстенната обшивка - профилите са с дебелина 50 мм, монтираш ги на 50 мм от истинската стена. Т. е. общото ти отстояние на гипсокартона от стената да е 100 мм. Вътре в профилите слагаш 50 мм Rockwool Airrock ND, а зад тях (между профилите и стената) - стъклена вата, каквато и да е, от тези, дето ги продават навити на руло. Примерно URSA TWF FONO. Тя "бухва" като се развие и прави слой приблизително 50 мм. В горния ѝ край (до тавана) можеш 20-30 см да я сгънеш на две, така че да се самозатиска и да не се свлече надолу с времето. И това е! Отвън слагаш гипсокартона (да не забравиш преди това профилите да ги облепиш отвън целитес една такава пореста лепенка против шумове и вибрации). Ако си гъзар - върху гипсокартона залепваш корк. Така ще подобриш много вътрешната акустика на помещението, защото голият гипсокартон звучи ужасно.
Правил съм 2 помещения така и едно студио. Невероятно е - всичкият шум през стената си заминава.

5.   3, вероятно бъркаш шумоизолация (преминаване на звук през стените) с акустика (вътрешно отражение на звука в стаята). На човека му трябва първото. Коркът е много добър за оправяне на акустиката, но за изолация не става (освен ако не е мно-о-о-го дебел слой, от порядъка на няколко сантиметра, което вече идва много скъпо).
За гасене, особено на ниски честоти, си трябва обем/дебелина на слоя, и материал, който ефективно превръща звуковата енергия в топлина - нещо поресто, като ватата.
Авторът добре се е насочил, не го бъркай.
Отвътре на гипсокартона може да си сложи 5 мм корк, както съм предложил в коментар 4, но може да мине и без него, ако е свикнал стаята да му кънти и да не може в нея да слуша нормално музика...

6.   Чудесни коментари н, 4/5, но коркът е доста пожароопасен... За другото супер съвети пак да напомня за прозорците!

7.   6, върху корка се хвърля някаква много фина шпакловка, разредена с вода 1:5 примерно. Отгоре се боядисва с латекс. Изобщо не си личи че има корк върху стената, а не е директно на замазка. При това положение пожароопасността рязко спада, а и нормален човек не си пали огън в стаята...

За прозорците - да, двоен или троен стъклопакет, с различна дебелина на стъклата, примерно 3 и 5 мм, или 5, 3 и 4 мм ако се ползва троен. Най-дебелото стъкло се слага от тази страна, от която има най-голяма опасност от удари и да се счупи. Вътре в стъклопакета - желателно аргон, който поради различната си плътност с въздуха също значително приглушава. Теорията няма да я обяснявам, но ако авторът изпълни всичко както съм го описал - ще остане мега-доволен!

(от номер 4/5)