Споделена история от Други

Въпрос към занимаващите се с фотография
Здравейте, притежавам canon 1200D преди известно време си играх с настойките и от image quality промених настройката на raw L и открих, че освен снимката в jpeg формат има още един cr2 файл. Може ли да ми кажете за какво служи и дали смисъл да ги пазя и изобщо да използвам тази функция.
Също така ще се радвам, ако някой сподели сайт или книга където мога да се запозная с основните неща във фотографията. От известно време разглеждам различни сайтове, но може би информацията ми идва твърде много и твърде разпокъсана, а и аз нямам никакъв опит. Не държа да правя кой знае какви снимки, а просто да знам в различните ситуации какви настройки да правя, защото поне по мое мнение автоматичните не винаги вършат най-добра работа.
Благодаря ви предварително за съветите.

Коментари

1.   Не съм много запознат с каноните, но това би трябвало да е raw файл. Този файл е снимката ти без никаква компресия и загуба на качество, представлява точните данни които са се получили от сензора на фотоапарата ти по време на снимката. jpeg формата осакатява снимките до някаква степен но него можем да го разглеждаме на всеки компютър и портативно устройство освен това не заема толкова място. С raw файла получаваш най високото качество но ти трябва програма с която да си гледаш снимките в този формат, можеш да превърнеш със специална програма raw формата в други формати, интересното е че всяка различна програма е възможно да тълкува по различен начин raw файла и след превръщането му в jpeg снимката ти да изглежда леко различна на различните програми. Като цяло ако нямаш амбиции да разпечатваш снимките си на големи платна, и нямаш намерение да правиш разни прецизни и фини настройки не ти е необходимо да ползваш този формат , просто смени настройката на jpeg с голяма резолюция и качество без да създава raw файл, ако не го ползваш е излишно да се създават само такива файлове а и заемат бая пространство.

2.   Щом не се занимаваш професионално, не ти трябва row файла, така че пипни настройките и нека остане само файла в JPEG, който ти е напълно достатъчен за прекрасни кадри!
Успех!

3.   Уау, благодаря за изчерпателната информация. Промених настройките, но просто ми беше интересно какви се тази файлове, като не мога да ги отворя. Благодаря, отново!

4.   хора, и аз почнах да снимам и си изтеглих една програмка delaboratory. С Линукс съм, и тая програмка пооправя цветовете на снимките, в смисъл имам снимки доста бледи, понеже е дошло в повече слънчевата светлина и пипвам си снимките с тая програма и придавам по-наситени цветове и си става доста красиво. Не са ми размазани снимките, добри са, със Леново А1000 съм и според мен, към авторката, ако си изтеглиш някоя програмка за подобряване качеството на снимките (така се водят, с такова описание ми излезна тая програмка която си изтеглих) и с нея си разцъкваш и пдобряваш снимките, смятам, че ще бъдеш доста доволна. Все пак непрофесионално се занимаваш, и аз така... Мисля че снимайки си по начина по който ти обясниха по-горе, и изтегляйки си една програма за обработване на снимки, ще си напълно доволна и ще си пооправяш снимките, които чувстваш че им трябва малко повечко цвят, светлина, сянка и т. н. Освен ако не ги знаеш и не ги правиш тея неща де :D и само питаш за тоя raw формат :)