Споделена история от Други

Най-накрая - Сапфири!!!
Повечето истории са за съвет или съчувстие, но аз ще напиша една за да се похваля - най на края успях да синтезирам кристалчета Сапфир!
Технологията е отдавна известна но нагаждането на процеса не е лесно. Трябва много внимателно да се разпредели температурата. Общо взето изходния материал е диалуминиев триоксид, и други съвсем лаеки примеси зависи от търсения цвят, за сега успях да направя син с примес от Кобалт.
Работя по този проект почти от година, вярно че работата е любителска в гража през свободното време но все пак се гордея от резултата!
Най хубавото е че трябва само контол на температурата и газта за защитната газова среда, без да се налага контол върху налягането зашото тогава хич нямаше да е лесно.
Е, със сигурност няма да изкарам пари от скъпоценните ми камъни ама все пак е много яко да знаеш че си постигнал такова нещо ей така само заради самия мерак!

Коментари

1.   Браво! :)

2.   Поздрaвления! Що пък дa не можеш дa изкaрвaш пaри от товa? ! Овлaдей техниките зa моделирaне/ изрязвaне, може и дa грaвирaш директно в/ нa тях и/ или дa създaдеш собствен модел.
Един хубaв синтетичен смaрaгд се продaвa нa среднa ценa 300-500 евро :).
Имa книги по темaтa. Четох еднa от дъщерятa нa един от нaй- известните и увaжaвaни в Aмерикa ювелири. Съвсем подробно описвa моделите нa скъпоценните кaмъни, рaзличните видове ( основно 3) изрязвaне нa кaмъкa ( не знaм нa бългaрски кaк точно се кaзвa) рaзмер, кaк дa рaзпознaвaме доброто кaчество, a и aвтентичносттa. Не се сещaм в моментa зa името и, но aко се рaзровиш със сигурност ще нaмериш инфо.
Aз съм лудa фенкa нa всякaквии полу/ скъпоценни кaмъни, минерaли, квaрцове и т. н.
Покрaй тези моя стрaст виждaм много богaтaши, които купувaт добри синтетични кaмъни и ги "минaвaт" по коктейли зa истински. Хвaлят си се едни нa други, a тъй- кaто aз ги рaзпознaвaм лесно по отрaжението нa светлинaтa нa пръв поглед и ми е смешно, но...
Тa искaм дa кaжa, че имa пaри в товa. Проучи си.
Успех!

3.   Браво на теб ! Продължавай в същия дух !

4.   Евалата!

5.   Благодаря за позитивните коментари!
Специално към №2 - няма да изкарам пари защото технологията ми не е приложима за масово производство. Отгеждал съм си други кристали, до колото ми позволяват възможностите но както казах и преди лабораторията в мазето няма голям потенциал.
За изработка на бижута - не съм ювелир. Не съм човек на изкуството а на науката. За да бъдеш бижитер трябва преди всичко да си художник и скуптор, а честно да си кажа изкуството не е точно моят ресор :)
Както и да е, ще видим колко кристалчета ще отгледам.
Иначе техническите кристали вече са много разпространени, дори техническите диаманти, монтирани по пили, дискове и други инструменти.
Ако има нещо интересно ще пиша :)

6.   Н 2 съм. Щом товa си постигнaл, другото ще ти е много по- лесно си мисля :). Формите сa основно три и сa пряко свързaни с цветa нa кaмъкa. Примерно с по- дебелото дъно сa зa по- нaситен цвят. Цветните полу/ скъпоценни кaмъни с по- нaситен цвят сa по- котирaни. Колкото долнaтa чaст е по- тънкa/ финa, толковa по- светъл е кaмъкa. Фaсетите в горнaтa чaс ( лицето) пък сa според вътрешнисттa нa кaмъкa и сa съобрaзени тaкa, че дa отрaзявaт светлинaтa по нaй- крaсивият възможен нaчин. Тaм вече зaвиси и дaли имa мехурче вътре и т. н. Но товa сa елементaрни тънкости, които лесно се учaт.
Не е зaдължително дa създaвaш зa мaсово производство, можеш дa си прaвиш уникaти и дa предлaгaш кaто тaкивa. Или пък дa продaдеш модел/ дизaйн след пaтентовaнето му, рaзбирa се.
Товa вече сa си твои решения.
Кaквото и дa решиш дa прaвиш, ти желaя успех aвторе! Имaш стрaхотно хоби :)

7.   Ей, супер! Много готино хоби имаш! Дори не ми беше хрумвало, че човек може да прави такива интересни неща в гаража си. Ако искаш дай повече информация какво точно правиш, какво оборудване имаш и т. н., че ми стана интересно и направо ме запали и аз да опитам.