Споделена история от Други

Спиране на запор от ЧСИ
Здравейте. Баща ми е безработен и не може да си плаща заема. Брат ми му е поръчител и от неговата заплата ЧСИ удържа 200 лева месечно вече 4 години. След известно време баща ми ще започне на работа и не може ли той да си плаща парите пък от брат ми да не запорират парите?

Коментари

1.   Лоша ситуация. Ще гледам да обясня максимално кратко:
1. запора може да се махне само от ЧСИ който го е наложил.
2. Това с поръчителството е малко сложно и много подвеждащо! Ако длъжника (баща ти) не може да си погасява дълга, кредитора се обръща към поръчителя с претенция за ЦЕЛИЯ РАЗМЕР НА ЗАДЪЖЛЕНИЯТА!!! На пример - баща ти тегли 10 000, връща 6 000 но останалите 4 000 не може, тогава кредитора се обръща към поръчителия като търси всичките 10 000 а не само осътатъка от 4 000. Щом тази процедура веднъж влезе в ход, всичко пада на плещите на поръчителя, все едно че той е теглил заема а кредитора вече не се занимава с истинския длъжник. След като поръчителя изплати цялото задължение може да съди длъжника но това вече няма отношение към кредитора (банката).

2.   Разбира се че е възможно баща ви да си плаща парите. Обаче брат ви трябва да подаде писмено искане, до ЧСИ, където да е упоменато, че вече длъжникът работи и името на фирмата в която работи, след като баща ви започне работа, разбира се. Трябва да се осведоми ЧСИ, че вече истинският длъжник има доходи и не е нужно да вземат от брат ви.
ЧСИ го интересува да се изплаща дължимата сума, не го интересува кой ще плаща и след като има ежемесечни вноски, той е спрял да търси дали реалният длъжник има доходи. ЧСИ няма да рови дали баща ви е започнал работа, докато брат ви не му напише, че трябва да промени начина на вземането.

3.   Така баща ми изплати на един, уж приятел заема, че беше поръчител.
После го осъди и уж, оня трябваше да върне парите на баща ми.
Но баща ми не видя нито лев.

4.   Сумата за връщане беше 10000 след четири години запор от брат ми по 200 лева сумата е станала 17000. Моля да ме упътите към някой адвокат. Автора

5.   Сумата за връщане беше 10000 след четири години запор от брат ми по 200 лева сумата е станала 17000. Моля да ме упътите към някой адвокат. Автора

6.   Такъв секс може да стане само от фирма за бързи кредити, а там ситуацията е доста "плаваща"...

7.   Не знам дали някой ще те упъти към точен адвокат, защото това е реклама, обаче не се шокирай толкова от сумата. Напълно нормално е да се случи така с кредит. Българските банки имат лихви над 10%, като закъснееш с вноска има и наказателни лихви, като изчакаш да те осъдят се натрупва още сума хем по лихвите до делото, хем като загубил дело си плащаш делото, хем адвокатите им, хем ЧСИ и той си слага сума и т. н. ЧСИ е фирма те от нередовни платци се хранят.
Цифрата която споменаваш е напълно нормална. Напълно нормално е като си теглил 10 000 лева и си минал през всичките тези наказания в пари, да си натрупал два пъти и половина сумата и то за около 6 години.
Не се и съмнявай че кредиторът на баща ти "си е вързал гащите" в договора им с баща ти. Не се съмнявай че написаните от ЧСИ суми са проверени от юристи и са съвсем законни.
Нещата с кредитите не стоят, като да поискаш от съседа 2 лева. Банките, кредитните институции, ЧСИ се хранят от длъжници. Баща ви като е взимал кредита е подписал, че желае да ги храни.

8.   Има два варианта. Или се свързвате с въпросния ЧСИ и му обяснявате как се е променило положението и той съответно маха запора на брат ти или пък баща ти всеки месец, като вземе заплата, дава на брат ти по 200 лева.

9.   Той ги дава, но сумата вместо да се намали се увеличава и никакво обяснение от тяхна страна.

10.   От чия страна бе авторе няма обяснение, разбира се че ако питате ще има обяснение на всичко, и всяка стотинка която дължите или сте платили е описана в документи, които вие ако поискате ще видите.
Когато човек тегли кредит той подписва договор в който са описани всичките му задължения, лихви, наказателни лихви, процентни такси и т. н. Когато спре да си изпълнява задълженията по кредита, влизат в сила допълнителни лихви описани в договора, от там докато започнат да искат от брат ти изплащане се е натрупало, после брат ти изплаща по 200 лева на месец, може би поради това че се осигурява на ниска заплата не могат да му одържат по повече, вероятно месечната вноска която е трябвало баща ти да плаща е била по висока от 200 лева. От там парите които изплаща брат ви не достигат да погасяват самия дълг а само лихвите по него. И парите които се водят главница не намаляват а растат.
Например ако баща ви е подписал в договора си 18% годишна лихва, то само месечната лихва на 17 000 лева ще е 255 лева. Дано разбираш че при 18% лихва на 17 000 лева годишно е 3060 лева на година, което разделено на месеци е 255 лева на месец. В такъв случай, ако брат ви е плащал по 200 лева месечно, то главницата ви ще се е увеличавала с 55 лева ежемесечно и реално следващия месец лихвата ви ще се изчислява не върху 17 000 лева, а върху 17055 лева.
Стой още и си бъркай в носа, пък после ще видиш как ще имате да дължите 100 000 лева.