Споделена история от Други

Идея за бизнес? Разполагам с 30 000 лева
Здравейте,
за две години и половина работа в чужбина спестих 15 000 евро или грубо 30 000 лева. Живея в малък окръжен град и реших да се пробвам да започна бизнес. Осъзнавам, че капитала не е много голям обаче все е нещо. Идеята ми е да мога да си докарвам на месец около 700 лева чисти.
Баща ми е категорично против и ми казва да бягам обратно в чужбина. Зет ми е на същото мнение. Кака ми ме посъветва да отворя книжарница с кафе - фоайе и там да се представят книги, но за целта трябва помещение.
Струва ли си според вас да опитам или да си бия шута пак в чужбина?
Мъж 28 г.

Коментари

1.   здравей,
според мен е по-добре да купиш нещо готово и разработено. Примерно някакъв магазин (хранителен примерно). Има един сайт който се казва kpd.bg и често има обяви за продажба на бизнеси.

2.   Опитайте риск печели риск губи, ами ако ти потръгне и изкарваш достатъчно пари? :) по-добре опитай ако случайно не потръгне пак се върни в чужбина поне се радвай, че тези пари са спестени, а не си теглил кредит, че да мислиш и за него. Желая ви късмет.

3.   Наборе, ако си в малък град книжарница е трудна история според мен. Не, че не е невъзможно, но трябва да проучиш. Аз лично не бих се хвърлял на книжарница, освен ако градът не е поне 100 000 души..

700лв. месечен доход не трябва да са ти цел, освен ако идеята ти е да са ти изцяло пасивен доход.

Аз вероятно бих отишъл пак в чужбина да спестявам още известно време и после бих си купил апартамент в по-голям град, от който ако искам пасивни доходи, или просто бих живял там и работел нещо спокойно в България. Но аз съм доста консервативен откъм поемането на риск...

4.   Бизнес идеи много, само парите са малко :)
Ти какво обичаш да правиш? Имаш ли страст, която можеш да превърнеш в бизнес и другите хора да имат нужда от твоя бизнес? Примерно аз мога да обичам да гледам порно по цял ден, но освен ако не мога да намеря някой да ми плаща за тази моя страст, няма как да стане. Иначе ако няма страст, ще станеш роб на своя си бизнес. И ще бъдеш по-зле. Като един дето заминал на село да гледа животни, но се оказало, че животните миришат, работата много и ваканциите невъзможни, защото няма кой да ги гледа тези животни докато "работодателят" се препича на плажа.

5.   Не си споменал какво си работил, имаш ли завършена някаква специалност, познания в някоя област? Също така в този град какви търговски обекти има. Това са много съществени въпроси-например, ако имаш познания по електроника може да отвориш сервиз за поправка на ел. уреди. Ако си на ТИ с компютрите може да продаваш лаптопи и настолни компютри, да инсталираш/преинсталираш уиндоуси и др. програми(нямаш си на представа колко много хора не могат да си преинсталират windows-a). Може да се пробваш с магазин-било то за хранителни стоки, плод и зеленчук или от типа "всичко за левче". Може и зоомагазин или магазин за фуражи(смески за кокошки, патици, крави и т. н. ). Ако имаш завършено висше образование, например дентална медицина-може да си отвориш кабинет и т. н. Много неяснотии има към въпроса ти, а няма как да гадая...

6.   Ако ще правиш бизнес, прави го в област, в която си работил и ти е позната. Трудно ще успееш в нещо, от което си нямаш хабер.

7.   Тичай да купуваш биткойни. След 6 дена блока се разделя и цената ще скочи двойно ако не и повече. Така ще имаш 60 000 лв

8.   Аз Ви препоръчвам да стартирате бизнес, ако сте добър в това, което правите, можете да изкарате много над тези 700 лева. Какво сте работили в чужбина? Може ли да го превърнете в бизнес? И най вече дали ще се намерят евентуални клиенти във вашия град? Преди да започнете бизнес трябва да направите доста проучване. Има форум за предприемачи и Ви препоръчвам да прочетете мненията на другите предприемачи. Ще се намерят сумати хора, който ще Ви казват, че в България успяват само мутрите и не може да се развие бизнес и още куп оправдания. Така, че действайте смело, за да не се чудите след 30 години, какво щеше да стане.

Пожелавам Ви успех.

Мъж 25 години

9.   Някое рестурантче не е лоша идея. За друго може да няма пари българина ама за това винаги се намира!

10.   Виж, не мисля, че в Бългaрия остaнaхa достaтъчно хорa интересувaщи се от книги... опитвaм се дa го кaжa тaктично.
Според мен-" бий си кaмшикa". Все пaк aко решиш дa остaнеш и пробвaш, поне се нaсочи към крaйнa потребност, зa дa си сигурен, че ще имaш някaкви доходи. Примерно хрaн. стоки, зеленчук или евтини дрехи. Не знaм в коя чужбинa си бил, но можеш дa купувaш от вън дрехи по големите рaзпродaжби/ нaмaления и дa ги продaвaш Бг с добрa печaлбa.
Друг вaриaнт е дa си купиш микробус и дa рaботиш зa своя сметкa кaто превозвaч нa бaгaжи примерно Бългaрия- другa близкa стрaнa ( Румъния, Гърция т. н. ).
Можеш също дa нaемеш фриз. сaлон и дa отдaвaш рaботни столове под нaем, тaкa поне ще имaш нещо сигурно.
Чистосърдечно обaче, не вярвaм дa печелиш и живееш добре в стрaнaтa ни. Ще те покъсaт от изисквaния, които естествено водят до плaщaния. Докaто осъзнaеш, че плaщaш повече от колкото си струвa, ще си стопил пaрите.
Но ти си знaеш, може би е по- добре все пaк сaм дa опитaш и се увериш. Винaги можеш дa се върнеш обрaтно в чужбинa.
Имaм 2 въпросa aко не те бъркa: в коя държaвa и кaкво си рaботил? Зaщо искaш в Бг дa опитaш, при положение, че поне в която и дa е държaвa поне в ЕС имaш по- голям шaнс зa блaгодaрен бизнес със същaтa сумa?

11.   Един познат направи дискотека в мазето.

12.   Никой няма как да предвещае на 100 % дали ще си хвърлиш парите или ще спечелиш, ако ги вложиш в бизнес, но така или иначе винаги си е риск. :) За това какъв да е бизнеса се ориентирай по това какви хора живеят в града - предимно млади или стари, едва ли има много ученици, студенти.... В днешно време кой сяда в кафене да чете книги, има ли потенциал за такава клиентела? Кой, освен теб ще работи в кафенето (ако избереш това), има ли силна конкуренция от заведения във вашия град? Ако само решиш ей така, без да си отговориш на тези въпроси, според мен почти със сигурност ще си на загуба. От какво друго разбираш, занимава ли ти се.... Хранителен магазин е добре според мен (обаче има ли кой да работи в него, за тези пари ще го заредиш ли, имаш ли помещение, трябват разрешителни... ). Хората може и да нямат пари за книги или желание, но храна купуват, защото е от първа необходимост. Понеже не казваш в коя държава си бил, какво работиш и т. н., ако се върнеш в чужбина едва ли за мъж на 28 г. се чувстваш добре там. Най-много се върни за още 1-2 години пък си купи апартамент, може и в някой по-голям град. Поне това са пари, които винаги си остават. Наемите във София, Варна са достатъчно високи, за да ти носят след време по 1 заплата без да си мръднеш пръста...

13.   Може би да се върнеш обратно в чужбина там да си бачкаш, като направиш по-големи спестявания да отвориш някое луксозно заведение/дискотека, може и фаст фууд и докато си в чужбина да си изкарваш и от тук пари.

14.   Пробвай бе.
Според мен най голяма полза има от търговията. Препродаването.
Например аптека.
Хранителен магазин.
Ресторант.

15.   Купи си биткойни и изчакай една година.

16.   Книжарницата ще те фалира.
Аз бих заложил на бърза закуска близо до гара, автогара или някое училище.

17.   Идеи много за 30 хиляди едно кафене в близост до човекопотоп с чужд интериор плюс хлебарна и сандвичи баници пити всичко и отделно торти и кремове на втория бар всичко добре измислено и добре подготвено може да се осъществи така че успех!

18.   Отвори дюнеджииница и се прекръсти на Ахмед и ще видиш какви печалби ще имаш.

20.   Отивай обратно в чужбина, просто не си още за това. Мислиш в погрешна посока и ще загубиш парите си. Трябва да си задаваш въпроси като - Какви умения имам, какво ми харесва да правя, какъв опит имам в това и подобни. Добре е да има начални пари но определено не са най-важното, аз лично почнах с 800лв :-) и не че съм забогатял но дохода ми определено е повече от 700лв. Ако мечтата ти са тия 700лв месечно, това също е още една причина да не опитваш защото човек е голям колкото мечтите му а твоета мечта е на разносвач на пица, мисленето ти също. Натрупай още жизнен и професионален опит и тогава. И въобще не ги слушай тея стари генерации който цял свят им е крив и не виждат смисъл и бъдеще в нищо. Вярно че в България е малко по-трудно но нищо чак толкова фатално няма в средата, стига ти да си за това.

23.   "нямаш си на представа колко много хора не могат да си преинсталират windows-a" - да номер5, ама новите поколения ще си могат, а и според мен напред във времето в недалечно бъдеще всякакъв софтуер за обикновени юзъри ще става все по юзър-френдли.
Да продава лаптопи също смятам, че е леко тъпо, защото юзърите масово предпочитаме да пазаруваме от популярни вече места. Сервиз също мисля, че е тъпо, защото ел. уредите поевтияват все повече и постоянно излизат все по - подобрени, изразходващи по - малко енергия. Нормалните съвременни хора купуват нещо, ползват го 2-5 години, колкото е гаранцията примерно и го сменят с ново, по -добро, осъвременено.
Ако ще е в този дух, може би автосервиз не е толкова лоша идея, но наистина автора не е споделил какво може да прави...

Автора трябва да мисли какви ще са нуждите, вкусовете, начина на мислене относно потребление на неговите набори и на тези, които са по - малки от него!

А с това, че иска 700 лева чисти може би просто иска да ни каже, че целта не му е толкова да богатее, а просто сам да си е шеф. И е ясно, че ако му тръгне ще взима повече от 700 лева. Аз съм твърдо за да има повече такива хора в България - все повече хора да зависим главно от себе си.

Не съм съгласна с ето това също "в която и дa е държaвa поне в ЕС имaш по- голям шaнс зa блaгодaрен бизнес със същaтa сумa" - просто всеки малко по - разсъдлив човек ще се съгласи тука, че не е точно така. Мисля, че България изобщо не е лошо място за бизнес и даже ще става все по - добре. Просто човек трябва да е наистина наясно какво прави.

Но също така смятам, че автора наистина сам трябва да реши с какво ще се захване според това колко го разбира и какво търсене ще има от това нещо сега и в близките 30-40 години поне.

Конкретно за книжарница или малка закусвалня ще потръгне на 100% само, ако е срещу някое училище.

Ако толкова не може да реши сега автора, нека отиде да изкара още парички още няколко години и през това време да мисли, да обръща внимание какво правят в чужбина хората и да разсъждава, а тези да си ги пази във влог тука в България, но за препоръчване да са в левове, защото не се знае какво ще стане с това евро...

24.   Пич, какъв "бизнес" ще правиш с 30 000 лева, бре. Обикновено човек с толкова малко пари заговори ли за "бизнес" значи да разбираме или кафене под наем или хранителен магазин под наем. Защото без да се обиждаш ти, но аз говоря по принцип, българина е тъп и друго не може да измисли и за това всеки който има 30-50 рядко към 100 бона и тръгва да прави магазини и кафета. За това и на всеки метър кафене, сам си прецени има ли смисъл. А то и с толкова малко пари незнам какво друго ще правиш. Аз събирах горе-долу толкова пари от работа и си направих основен ремонт плюс обзавеждане на апартамента и кола на старо. И си продължавам работа. Вярно заплатата ми е доста добра за България, но и ти не си толкова претенциозен с тези 700лв. Съвет от мен, ако си решил в Бг, тия пари ги похарчи за жилището си или ако нямаш си купи, а за 700лв чисти на месец си търси работа. Ако си мислиш, че 30 бона са много пари и стигат за "бизнес" лъжеш се.

25.   Хранителен магазин, бар, аптека... Иначе в този град какви търговски обекти има?

26.   Книжарницата ще те фалира така че я отпиши. Може да отидеш отново в чужбина и да работиш докато не спечелиш повече пари а тогава може да се върнеш в България и да отвориш хубаво заведение

27.   номер 20 съм... А идеята за книжарница няма какво да е коментираме, това просто е самоубийствена идея :-)... Най-важното качество на един фирмаджия е да умее да слуша пазара. Пазара и единствено пазара е този който казва в какво има смисъл и в какво не. Времената когато търговеца диктуваше търсенето на пазара /комунизма/ отдавна минаха. Аз си мисля че имам поглед над моя сектор в пазара и съм предлагал неща който си мисля че са много добри и ще се търсят но в същото време почти никой не иска. В същото време работи който според мен са пълни боклуци, хората ги търсят и аз не се опитвам да си налагам мнението а се съобразявам. Това е много важно. Хората не искат да четат книги, поне не хартиени такива, според теб това може би е неправилно НО не слушай себе си а пазара. Пазара е като една изборна секция в която хората отиват да гласуват със своите бюлетини - банкноти, и ти трябва да се вслушваш в избора им като го съпоставиш с своите умения и това което ти харесва да правиш. Откриеш ли съвпадение-действаш. Но на макс. Не - ами аз само за едни 700 и ще съм щастлив :-) Когато постигнеш целта - 700, веднага си поставяш по-висока и после пак и пак, но цел винаги трябва да се гони защото винаги трябва да се развиваш. Мина времето когато един бизнес можеше да е в застой. Днес има конкуренция и ако усетиш за момент че си в застой, бъди сигурен че си тръгнал яко назад :-) защото конкурентите ти вече са пред теб

28.   Приятели благодаря Ви за предложенията. Завършил съм икономика в УНСС и никога не съм работил по специалността си. Аз съм един от многото икономисти, които завършват в България без переспектива. На година ми казаха, че завършват между 3000 и 4000 студенти икономика. В България преди да замина в чужбина съм работил като продавач - консултант на бяла техника, касиер в хранителен магазин и аранжьор пак в хранителна верига. За около 2 години. В чужбина отидох първо в Германия. Там ми помогна мой близък приятел съученик и започнах работа във веригата МЕТРО. Говоря немски много добре, понеже съм завършил немска гимназия и си поддържах езика през студентските години. Много добре се справях и всички ме харесаха, когато напуснах ми подариха миялна машина. Още там поддържам връзка с началниците си. В началото на 2015 г. се прехвърлих в Англия и там да опитам. Работих като пикър и на пакинг бях все на норма, но се справях. С овъртаймите на месец си докарвах до 1700 паунда и при онзи курс на паунда, нещата се подреждаха. Можех да остана още да работя, но носталгията ме налегна здраво и се прибрах у дома не само заради нашите, а исках и да си намеря в България момиче, виче ми е време за семейство. Работлив съм, но нямам някакви специални умения. Още се чудя! В нашия град обаче кафенета, фризьорски салони, баничарнички, бакалнички има много и не знам доколко е преспективно. Абе малко съм объркан може би, ако имах момиче до себе си щеше да е по добре и щях да имам вдъхновение.
Благодаря ви, че се занимавахте с моите проблеми.
Авторът

29.   Приятели благодаря Ви за предложенията. Завършил съм икономика в УНСС и никога не съм работил по специалността си. Аз съм един от многото икономисти, които завършват в България без переспектива. На година ми казаха, че завършват между 3000 и 4000 студенти икономика. В България преди да замина в чужбина съм работил като продавач - консултант на бяла техника, касиер в хранителен магазин и аранжьор пак в хранителна верига. За около 2 години. В чужбина отидох първо в Германия. Там ми помогна мой близък приятел съученик и започнах работа във веригата МЕТРО. Говоря немски много добре, понеже съм завършил немска гимназия и си поддържах езика през студентските години. Много добре се справях и всички ме харесаха, когато напуснах ми подариха миялна машина. Още там поддържам връзка с началниците си. В началото на 2015 г. се прехвърлих в Англия и там да опитам. Работих като пикър и на пакинг бях все на норма, но се справях. С овъртаймите на месец си докарвах до 1700 паунда и при онзи курс на паунда, нещата се подреждаха. Можех да остана още да работя, но носталгията ме налегна здраво и се прибрах у дома не само заради нашите, а исках и да си намеря в България момиче, виче ми е време за семейство. Работлив съм, но нямам някакви специални умения. Още се чудя! В нашия град обаче кафенета, фризьорски салони, баничарнички, бакалнички има много и не знам доколко е преспективно. Абе малко съм объркан може би, ако имах момиче до себе си щеше да е по добре и щях да имам вдъхновение.
Благодаря ви, че се занимавахте с моите проблеми.
Авторът

30.   Приятели благодаря Ви за предложенията. Завършил съм икономика в УНСС и никога не съм работил по специалността си. Аз съм един от многото икономисти, които завършват в България без переспектива. На година ми казаха, че завършват между 3000 и 4000 студенти икономика. В България преди да замина в чужбина съм работил като продавач - консултант на бяла техника, касиер в хранителен магазин и аранжьор пак в хранителна верига. За около 2 години. В чужбина отидох първо в Германия. Там ми помогна мой близък приятел съученик и започнах работа във веригата МЕТРО. Говоря немски много добре, понеже съм завършил немска гимназия и си поддържах езика през студентските години. Много добре се справях и всички ме харесаха, когато напуснах ми подариха миялна машина. Още там поддържам връзка с началниците си. В началото на 2015 г. се прехвърлих в Англия и там да опитам. Работих като пикър и на пакинг бях все на норма, но се справях. С овъртаймите на месец си докарвах до 1700 паунда и при онзи курс на паунда, нещата се подреждаха. Можех да остана още да работя, но носталгията ме налегна здраво и се прибрах у дома не само заради нашите, а исках и да си намеря в България момиче, виче ми е време за семейство. Работлив съм, но нямам някакви специални умения. Още се чудя! В нашия град обаче кафенета, фризьорски салони, баничарнички, бакалнички има много и не знам доколко е преспективно. Абе малко съм объркан може би, ако имах момиче до себе си щеше да е по добре и щях да имам вдъхновение.
Благодаря ви, че се занимавахте с моите проблеми.
Авторът

31.   Не си за бизнесмен. Парите ги изяж и изпий, харчи по жени - един път се живее.

32.   Отиди в чужбина и после като събереш повече пари се върни в България.

33.   Инвестирай ги при Джордж Ганчев
Той търси такива като тебе.

34.   АВТОСЕРВИЗ - винаги ще има пари в тоя бранш. Хващаш някой кадърен майстор когото целият град познава и уважава и му даваш 2000 лева да стои да не мърда. Взимаш и още 1-2 пишлемета там да сменят гуми и масла да ги лъжеш за някакви големи пари а да им даваш по 300-400 лева и отиваш при някой голяма магазин за авточасти да говориш за отстъпка (поне 30%). Добре ще е да сложиш някой стар лаптоп уж че правиш ултра модерна диагностика и да ги цакаш още пари за това.

35.   А защо не наемеш някой да ти направи интернет сайт (предполагам, че сам няма да се справиш)? Избираш търсена тематика за сайта, имаш много потребители и от рекламите си избиваш инвестицията? Това можеш да го направиш дори да си в малък град и не зависиш от големината на населеното място.

36.   Връщай се в чужбина,сериозно ти го препоръчва,ако ще правиш бизнес по добре го инвестирай в ресторант.