Споделена история от Други

Първа кола - автоматик?!
Здравейте, напълно начинаещ шофьор съм, с 5 минути опит зад волана след шофьорския курс. Предстои ми покупка на първа кола и съм пред дилемата - ръчни скорости или автоматични... И двете скоростни кутии имат своите предимства и недостатъци, изчетох доста информация по въпроса, сега искам да чуя да мнения от шофьори с опит и с двете трансмисии.

Коментари

1.   Автоматикът е готина глезотийка, но по-често се разваля, а и по принцип поддръжката му е доста скъпа. Разходът при автоматиците е по-висок, а също така рутинно трябва да сменяш и маслото на скоростната кутия.
Иначе ако е за градско с това спри-тръгни автоматика е супер.

Лично аз бих ти препоръчал ръчна, но ти си преценяваш. Ако те притеснява това, че нямаш опит като шофьор и мислиш, че с автоматика ще ти е по-лесно - забрави. Нека това не ти е аргумента.

Основното умение на шофьора е да може да участва разумно и безопасно в движението и да се съобразява с всички останали така че да не застрашава нито собствения си живот нито този на другите. Това да накараш машината да тръгне и спре е най-лесното за научаване. Да имаш адекватни реакции и преценки на пътя и да бъдеш толерантен - това е най-важното.

Междудругото на магистралата и ръчната почти се превръща в автоматик. Рядко се налага да превключваш и левият ти крак си почива. Само газ и малко спирачка с десния като при автоматиците :)

Мисли и че ако можеш с ръчна можеш и с автоматик, докато обратното не става. Почваш да се учиш на ново.
Все едно да избираш между велосипед с и без помощни колела. На първия няма да се мъчиш да пазиш равновесие, ама има ли смисъл...

Успех в избора.

2.   Аз имах възможността да карам Jeep и Audi с такава и смея да твърдя, че беше изключително лесно в градски условия. За каране по пътищата, почти няма да усетиш разликата.
Но ако си в час пик, има задръствания, светофари на всеки 25 метра, то да, автоматичната скоростна кутия е супер.
Ако си на дълъг път, автоматичната скоростна кутия ще те услесни, но не до такава степен.
Но има два основни минуса.
- Първият минус е, че много малко коли са със подобна трансмисия, части се намират рядко и не всеки сервиз е готов да се справи с подобен проблем. Ще се наложи да се запознаеш добре с местните сервизи, за предпочитане предварително, за да си готов за подобни ситуации. Разбира се, по-новите автоматици имат и значително по-малък шанс да се скапят, поне в моя опит.
- Вторият минус е, че бързо може да забравиш, как да ползваш лоста, ако не си имал опит преди това с него. Не е задължително голяма пречка, тъй като ще си имаш кола, но ако ти се наложи да караш друга, най-вероятно ще е със ръчна предавка и
ще минат няколко минути (или часа), докато привикнеш на ново.

Има и едни бонус минус - Винаги ще се намери някой, който да ти изтегли една дълга лекция, колко тъпо и педалско е да се кара такава кола, как те за нищо не ставали, как ти не си бил добър шофьор, следователно и мъж.

ПП - Каква кола ще си взимаш? Защото е важно. Ако ще е някоя 10 годишна, по-добре е да си вземеш с ръчна. Ако ще е нова кола или поне на под 5-6 години, не би трябвало да имаш проблеми. Защото, ако ще е от старите, трябва да знаеш, че тези са кутиите, които горят много гориво и се скапват.

3.   Всичко е до свикване, аз първата кола която карах след курса беше едно Ауди автоматик (на сестра ми) и от него придобих много лоши навици. Бързо забравих как се работи със съединител и ръчка и после като си купих кола с ИСТИНСКИ скорости бях много смешна картинка, поне първия месец докато не й свикнах. Сега като се кача на автоматика съм още по смешна картинка особено като търся съединителя :)
От практична гледна точка автоматика харчи малко повече но е по удобен за градско каране. Поддръжката на автоматика е по скъпа особено ако се стоши нещо.

4.   Освен, ако не е нова колата, никога автоматик

5.   Автоматик, разбира се. Страхотно удобство.

6.   Силно ти препоръчвам да си вземеш хубав автомобил. Гледай да е даже по-висок клас. Карай си колата, какво като е автоматик? ! Да не би тези, които цял живот са карали на ръчни скорости са перфектни шофьори? ! То опита и "стажа" се трупа с времето, което си бил зад волана, а не с това ли си на автоматик или ръчни скороти.

Купуваш си хубава кола, пазиш я, караш внимателно... внимаваш най-вече и това е. Няма какво да му мислиш. Много по-лесно и удобно се кара. Не се изморяваш и по-икономично е.

7.   За първа кола препоръчвам ръчни скорости, вземеш ли си автоматик никога няма да се научиш да караш. После ако ти се наложи нещо да караш с ръчни какво ще правиш? Пак ще се учиш ли?

8.   По-добре си вземи такава с ръчна скоростна кутия. Първо доста по-евтини са, доста по-лесно се поддържат и второ свикнеш ли веднъж да караш автоматик, после, ако случайно ти се наложи да караш кола с ръчни скорости, ще стане сложно. Мой приятел замина за САЩ и там всичките коли са автоматици и сега като се прибира в България не може да кара колата на баща си, защото тя е с ръчна скорост. Та все едно няма книжка.
За това нека поне първата ти кола е с ръчни скорости, пък после, като понатрупаш стаж зад волана, може да си купиш автоматик. А и не на последно място, автоматикът харчи повече. Като си взех книжката и аз бях изправена пред същия въпрос, ама послушах хората с опит, взех си една запазена количка втора употреба с ръчни скорости и не съжалявам. Е, да в града си е малко тегава да сменяш скоростите непрекъснато, ама и това си е част от упражняването. Пък след няколко години, живот и здраве, може и да помисля за автоматик, въпреки че едва ли. Така съм си свикнала със скоростите, че вече изобщо не ме притесняват.

9.   Благодаря на всички включили се.
В крайна сметка - взех автоматик. Колата е доста добра, без забележки, четох различни мнения на други собственици на тази марка, твърдят, че не се забелязват особени повреди, поддръжката не е скъпа, разхода е приемлив.
Ще я покарам няколко месеца докато свикна... въобще с шофирането - дистанция, знаци, светофари, пешеходци, паркиране и пр., а след това ще мина и на ръчни скорости.
Разбира се, както каза и номер 2, появиха се разни хора, които ми обясняваха колко съм се прецакал, само силиконовите фолк диви карали автоматици, какъв мъж съм бил... Не смятам да приемам подобни изказвания лично, изборът ми е напълно логичен и осъзнат, за момента автоматикът е най-добрия вариант - безопасността и комфорта са на първо място.

Още веднъж - благодаря.

10.   Моята първа кола бе автоматик.

Не си струва. Първо, поддръжката е много по-скъпа, не дай Боже да се развали, кутията може да излезе повече от колата. Второ, създава вреден навик - отучваш се от ръчната кутия и пак ще трябва да се учиш после. Трето, не е хубаво ако вапример се налага да се бута колата ако западнеш някъде.

Изглежда като удобство ама не е.

11.   Откакто се качих на автоматична кола не мога да разбера, защо се првят изобщо със скорости... Но ако живееш в Европа ти трябва да знаеш и със скорости да караш.