Споделена история от Други

Буквата "Р" (Срам ме е да говоря)
Здравейте на 12 съм и немога да изговарям буквата Р чува се като "Б" с няква буква зад нея" тъй като нямам възможност за Логопед. В случая попринцип мога малко да изговарям Р но в специфицни думи например... мии нз например след буквата О мога да произнеса Р значи чува се Б когато изговарям такива думи: поправка, добре, препратя, приказвам, браво, здрасти, здравей и други подобни. До колкото знам това идва и от родителите в случая мойте родители са на работа повече от колкото са при мен горе долу 5 години стана и в момента също са, а няма кой да ме обучава един вид, именно за това исках няква помощ нещо да ми предложите много ще съм благодарен. Разберете ме, срам ме е да чета кат ме вдигнат да чета преразкази и разни, даже понякога нарочно когато говоря заменям дума която съдържа буквата Р с английска дума щот ме е срам добре, че пак ме разбират. Все тая да не се овличам в мойте проблеми. Всеки отговор ще ми е много полезен чакам помощ, разчитам на вас. ;)

Коментари

1.   Нищо ти няма. Недей се притеснява.

2.   Разбиваш едно яйце и го слагаш в шишенце. Шишенцето може да е и от минерална вода.
Започни да я миеш с топла вода и сурово разбито яйце. Яйцата подхранват косата и добре измиват. Не се притеснявай, след това не мирише на яйца. Косата ще се оправи!

3.   И аз бях така в пълви клас, отидох точно два пъти на логопед и се оплавих. Показаха ми някакви уплажнения как да произнасям Д къде да е разположен езика и т. н. пробвай и ти няма да умрете от няколко сеанса!

4.   Ега ти родителите! Задължително- логопед!

5.   Много лесно се оправя, нямаш нужда от логопед. Въпрос е на правилно разположение на езика спрямо небце/зъби/устни и сила на въздуха.

Можеш да се отървеш от този дефект с упражнения вкъщи. В интернет е пълно с примери. Просто бъди постоянна и се упражнявай всеки ден. Същото е като да се научиш на правилен акцент на чужд език или да свириш с уста и т. н.
Тренирай като повтаряш думи с "р" по 20-30 пъти всяка.

Ако не намериш подходящо видео, просто опитай да изговориш определена дума няколко пъти, като сменяш положението на езика, докато чуеш кога звучи най-добре.
Това разбира се съвсем опростено обяснение. Потърси в нета със сигурност има по-детайлно описание. Пиши примерно
в youtube "how to roll your R", "How to say the Spanish R".

Надявам се да съм ти била от полза. Успех :)

6.   Ти не си единствен, мои познат дори се съобрази с това като кпъщава детето си, за да не се налага да има притеснения, когато изговаря името му. Първо много си малък, говори с родителите си, може да посещаваш логопед и безплатно. Ако мълчиш, в живота по-късон ще имаш още по-големи порблеми. Трябва да се намесят вашите, това са неща които се ОПРАВЯТ!!!! Просот имаш нужда от посещение при логопед. Говори с психолога на училището.

7.   В училището трябва да има логопед.