Споделена история от Други

Въпрос за хранене на стол
Здравейте! Извинявам се, ако въпросът ми не е за тук, но става въпрос за близки хора, които са пенсионери, интересуващи се дали могат да се хранят в някой от столовете в Студентски град. Питам тук, понеже не ми остава време да отида до там да попитам как стоят нещата и да ги информирам. Моля, който има информация и знае някой сравнително приличен стол в тази част, който може да се използва и от външни лица, да пише. Благодаря предварително!

Коментари

1.   До блок 4 в студентски град има стол. Нека пробват там. Цените са прилични. Това се намира до клуб 35 кафето и отсреща има Billa

2.   За пенсионери си има социален патронаж. Това е столово хранете, но храната им я доставят в къщи. Плащат % от пенсията си, и им доставят разнообразна храна и то в къщи. Проверете в социалните служби как стоят нещата във вашето населено място. Даже и по селата разнасят храна, ако има достатъчно записани.

3.   Към предният пост.
Предприятието предоставя следните социални услуги:

1. приготвяне в кухните на предприятието, по диети, храна за възрастни хора и лица със специфични нужди;
2. приготвяне на храна за трапезарии и диетични столове за деца и възрастни;
3. доставка на готовата храна по домовете на обслужваните лица, трапезариите и диетичните столове със специализирани автомобили;
4. почистване на жилищните помещения, обитавани от потребителите на социални услуги и помощ за поддържане на личната им хигиена;
5. социална рехабилитация на възрастни хора, деца и възрастни със специфични нужди по изготвен индивидуален план, чрез осъществяване на социални контакти, развлечения и занимания, участие в трудотерапия, културни, спортни и други дейности;
6. съдействие за снабдяване с помощно-технически средства при необходимост, чрез дирекциите “Социално подпомагане”;
7. закупуване на хранителни продукти, дребни стоки от първа необходимост, заплащане на електрическа и топлинна енергия, телефон и др. подобни със средства на потребителя;
8. съдействие за закупуване на лекарства със средства на потребителя;
9. съдействие за посещение и консултации при личния лекар или при специалист;
10. съдействие за представяне на документи за явяване на ТЕЛК.

Основни услуги за възрастните хора предоставяни от ОП “Социален патронаж” са доставянето на храна, помощ в поддържане на хигиената в жилището и помощ за осъществяване на социални контакти. С цел облекчаване на бита и подобряване качеството на живот на гражданите на Столична община, ползващи услугите на предприятието постоянно се предлагат нови социални услуги, които не влияят върху размера на заплащаната от лицата такса. Много от обслужваните възрастни хора са с увреждания, трудноподвижни, а не рядко и лежащоболни, често самотни без близки хора. Приемът на лекарства, поставянето на инжекции, смяната на превръзки и обработването на рани, а също така и раздвижването след счупване на крайниците или след тежки инсултни състояния при тях са силно затруднени, дори нерядко невъзможни, поради общо увреденото им здравословно състояние и ниските им доходи да се предвижат до болнично заведение и да заплащат за всяка процедура и манипулация. Тези дейности се реализират от медицинска сестра в рамките на предоставяните от ОП „Социален патронаж ” услуги, без да се повишава таксата на лицата.

4.   Още информация, за начина на кандидатстване за социален патронаж! Домашен социален патронаж.

Услугата включва доставка на храна по домовете на пенсионери, социално слаби и хора с увреждания. Услугата се получава след подаване на заявление в ОП „Обществено хранене”, като за ползването и се заплаща месечна такса на база месечни хранодни.