Споделена история от Други

Варна или Бургас?
Здравейте,
Пише Ви една отегчена кореняк софиянка от където и да го погледнеш, без село, без вила и без всякакви родители и прародители извън София. Обмислям изселването си от големия, забързан, мрачен град в някой с по-голям чар, а именно Варна или Бургас. Бургас го харесвам много, във Варна не съм ходила от години и нямам наблюдения, ще се радвам ако ги споделите. Имам въпроси, на които искам да имам ориентировъчни отговори, за да мога да си направя съпоставката. Прегледах наемите на апартаментите и в двата града - устройват ме! Въпросите ми са следните, ще се радвам да дадете приблизителни отговори:
1. Търси ли се работна ръка в сферата на: рекламата, фотографията и програмирането?
2. Трудно ли е да си намериш работа, ако не си от този град?
3. Приблизително заплащане в сферите на рекламата и програмирането? (ако сте запознати, не искам точни цифри, а приблизително)
4. Подходяща ли е средата за деца и в двата града, добри ли са училищата и детските градини?
5. В Бургас ми направи впечатление, че е доста чисто, във Варна чисто ли е? (и двата града ги сравнявам със София, тук е доста мръсно).
6. Нещото, което не ми хареса в Бургас са шофьорите (почти като в София са), дали във Варна обстановката е малко по-спокойна?
7. В кой от двата града има по-малко хора от ромски произход, и да има, поне да не са като софийските в крайните квартали - крайно нагли, груби, агресивни и разпространяващи наркотични вещества (дори на деца)?
8. Има ли места за паркиране пред жилищните сгради? Градският транспорт добре ли е структуриран? Цена на превозни документи?
Това са въпросите ми, преместването ми ще се състои най-рано след около година. Ще се радвам да получа адекватни отговори. Поздрави от София.

Коментари

1.   Варна или Бургас - това е вечният въпрос.
Аз не съм от нито един от двата града, но за мен отговорът е еднозначен - ВАРНА. И все пак зависи много от това какъв човек си - ако си високо образован, интелектуалец, интересуваш се от култура и и така нататък - Варна. Ако си работник, майстор и така нататък - в Бургас ще ти хареса повече. Там има и в центъра има кръчми, чалга и така нататък, но и има големи фабрики, производства за работа. Така че за едни Варна е по-подходящ, за други Бургас.
1. Търси ли се работна ръка в сферата на: рекламата, фотографията и програмирането?
Виж в jobs.bg и в страницата на бюрото по труда, за Бога.
2. Трудно ли е да си намериш работа, ако не си от този град?
НЕ и в двата града
3. Приблизително заплащане в сферите на рекламата и програмирането? (ако сте запознати, не искам точни цифри, а приблизително)
питай в Бюрото по труда/jobs
4. Подходяща ли е средата за деца и в двата града, добри ли са училищата и детските градини?
За Варна определено ДА. Чака се за детски градини. Гимназии и училища са много добри.
5. В Бургас ми направи впечатление, че е доста чисто, във Варна чисто ли е? (и двата града ги сравнявам със София, тук е доста мръсно).
В центъра навсякъде е чисто. Най-чист град иначе е в Нареченски бани. Отиди там да живееш ако търсиш чистота. В крайните квартали, междублокови пространства навсякъде е мръсно.
6. Нещото, което не ми хареса в Бургас са шофьорите (почти като в София са), дали във Варна обстановката е малко по-спокойна?
Спокойствие търси пак в малък град. В София шофьорите с какво не ти харесват? Искаш да видиш шофьори - Пловдив майна!
Във Варна специално в последните години шофьорите станаха по-опитни, по-съобразителни, но трафикът се увеличи. Има много хора от Добрич, които просто трудно карат в големия град.
7. В кой от двата града има по-малко хора от ромски произход, и да има, поне да не са като софийските в крайните квартали - крайно нагли, груби, агресивни и разпространяващи наркотични вещества (дори на деца)?
Роми има по-малко във Варна, но са също от неприятните, т. н. „турски роми“. Има и гагаузи, които са турско езични християни. В Бургас има освен роми и огромни работнически квартали - Меден рудник само казвам. И във Варна има, но според мен има по-голям микс в полза на интелектуалците. Това може би идва и от добрите университети в града.
В градове без университети или с малки такива / полулегитимни, преобладава работническата класа. Цигани си има в Бургас повече, защото Ататюрк е изгонил турските цигани и ни ги е тупнал на границата. Има и повече работа/място за ниско квалифицирани и неквалифицирани хора. Разпръснали са се, но и много са си останали в Бургас.
Какво имаш против циганите иначе?
Много вече са се интегрирали и работят. И в двата града не смятам, че има кой-знае каква голяма престъпност. Ако не искаш цигани, за теб е някой малък град в Родопите, Балкана. Във всички големи градове има и цигани, цигански квартали и селца наблизо. Който го е страх от мечки, не ходи в гората!

8. Има ли места за паркиране пред жилищните сгради? Градският транспорт добре ли е структуриран? Цена на превозни документи?
В центъра във Варна няма места за паркиране, в крайните квартали има - то навсякъд е така. Що за въпрос.
Градски транспорт има от тролеи и автобуси, нови са, но има доста прекачвания. Много зависи къде живееш и за къде пътуваш.

Аз първо бих си търсила хубава работа някъде, после бих правила избор. В сферата, в която ти търсиш, според мен най-много работа ще има в София.
Според мен обаче ти не си нито за Варна, нито за Бургас, а за живот в малък град или областен център до 50 хил. души.

Успех каквото и да решиш.

3.   Живял съм и във Варна и в Бургас. Лятото - уникални градове. Зимата - Депресия. Според мен ако не ти харесва София никъде другаде няма да ти хареса, но това е мое мнение.

4.   Бърза проверка в джобс. бг показва, че във Варна се търсят повече хора в сферите, които те интересуват. В Бургас има по-малко нужда от такива хора явно, докато в София - най-много.

Имам лични наблюдения и от двата града. Варна е по-жив и активен, повече прилича на София от гледна точка на културата и въобще качеството и бързината на живот. Морската градина във Варна е пълна с хора вечер, докато в Бургас сякаш хората се крият.

Ако аз лично трябваше да избирам между един от двата (работя в сферата на ИТ), бих отишъл във Варна. Но като се замисля Южното Черноморие пък повече ми харесва... и изборът става труден отново :)

5.   Нито един от двата. Във Варна ще имаш всичките минуси на София, с тази разлика, че заплащането и самите възможности за работа са в пъти по-малки. Общо-взето Варна е град с изкуствено надут стандарт на живот. Доходите са ниски, а цените супер високи. Освен това е и мутренски град, който в последните години се напълни с всякакви измамници на едро и дребно. За Бургас нямам преки наблюдения, но повечето мнения са, че е още по-зле и от Варна. Най-добре си купи някой селски имот около София и ще се радваш на тишина и спокойствие.

6.   От авторката до номер 1:
Проверих в jobs. bg, разбира се, но винаги един местен знае най-добре как стоят нещата с работните места.
Явно трябва и да се уточня за някои неща. Не търся неземна чистота, перфектни шофьори и нямам против ромите, напротив, интегрираните дори са ми приятни за общуване. Имам против крайно наглите и ромите, които те спъват по улиците, само защото са решили, че ги гледаш или ти подсвиркват все едно си на магистралата. Ромите в моя квартал са точно такива и от това искам да избягам.

7.   От 1- като цяло за високо квалифициран труд най-много работа има в София, после е вече Варна. Заплатите във Варна са по-ниски, но и разходите са по-ниски. Атмосферата е чудесна както ти описаха - има и много култура.
В Бургас има пък много работа за работници, МНОГО работа.
И в двата града може човек да е щастлив, но може и да не е. Аз като цяло най-много харесвам София, но съпругът ми харесва Врана и затова живеем във Варна, но съпругът ми е чужденец и той си гледа и качеството на живот - моренце и така нататък. За кариера най-много възможности има в София.
И ние, за да си свършим някаква работа все към София, но от Варна до София нямаме магистрала директно и затова със самолет летим непрекъснато. Пълни са полетите София-Варна с хора по работа, а Бургас имат поне магистрала. Това също е предимство в тяхна полза.

8.   Аз съм от Пловдив, но според мен Бургас е по-хубав от Варна

9.   От авторката:
Най-вече си търся щастието. Моренцето и така нататък, както съпругът на номер 1. В София съм постоянно в депресия и не съм щастлива. Работата ми е важна до там, че да живея нормално, не търся несметни богатства. Благодаря Ви, хора, че отговаряте толкова бързо, прекрасни сте!

10.   Не мисля, че Бургас е още по-зле от Варна, както един по-горе се изрази.
Много хубав град е Бургас, но въпросите на които търсиш отговор, са като че ли прекалено детайлирани (ако правилно се изказвам)

Бургас, мога да кажа, че е много лесен град за научаване. Ромите си имат отделен квартал (далече от Бургас)
Добри хора ми се виждат бургазлии.

Спокойно е нощем по улиците, има много детски площадки и то красиви и съвременни. Има си хора по морската градина и има и събития много.

Не ми се вижда мутренски града, и в крайна сметка, сме големи хора и сме се научили къде да ходим и как да се пазим. Лоши хора има навсякъде, недостатъци има във всеки един град.

Шофьорите, спират на пешеходна пътека дори и да се правя на шматка и да гледам в обратната посока, с цел да минат първо те и аз тогава да си пресичам...
Във Враца няма такова нещо (от там съм)

И като за край, според мен, нито Варна, нито Бургас, може да те задоволи по всички въпроси/точки, които те интересуват.
Резултат 7/7 няма да получиш нито в Бургас, нито във Варна.

И на последно място, недей заради една тъпа по-хубава заплата да се хвърляш в град, в който имаш или чувстваш известни съмнения. Ето щом ти харесва Бургас и го познаваш, избери си него по-добре. Не може всичко да ти хареса в Бургас, и не може всичко да ти хареса във Варна.
И в двата града си има минуси и хората се запознават с тях и си цъкат с език и те така.
На Бургас прецакаха транспорта-автобусите. Не ги разбирам, не ги и ползвам вече. Преди бяха супер удобни, а сега, трябва винаги да правиш прекачвания, за да стигнеш до желаното място (от некой квартал, до центъра, например)
Това за мен е огромния недостатък на Бургас.

11.   Искам само да ти кажа, че ако си в депресия, преместването няма да ти помогне. Където и да избягаш, проблемите няма да избягат. Истината е, че човек е щастлив там, където някой го обича.

Момче на 26..

12.   Като прочетох първия коментар и разбрах, че го пише някой надут от Варна. Пълни глупости! Изкарах образованието си във Варна, пълно със селяни, точно като в София идват от селата и пълнят големия град. Не знам от къде дойде това, че интелектуалците били повече във Варна. Това, че Варна е по-голям град ДА, но процентът интелигентни бургазлии значително се увеличава през годините и надминава Варна. А да не говорим за културните мероприятия, изобщо по цялото южно Черноморие се провеждат нон-стоп през лятото. Бургас е много по-спокоен град, с най-големите пристанища и морска градина, както и най-натовареното летище в страната. Образованието е на доста високо ниво. Малко ли са известните преуспели личности от Бургас. Госпожо, ако търсите спокойствие заедно с добра работа и качествено образование за децата си доколкото е възможно в България Бургас е по-добрият вариант.
Също така специалностите, от които се интересувате относно работа, са достъпни и добре платени и в двата града. Няма значение стига да сте добра в работата си, щом сте в голям град ще си намерите качествена работа. Изобщо в Бургас е много по-приятна обстановката, климатът е прекрасен, водата е по-чиста от варненската-и морската и питейната(:
Общо взето написах този коментар, за да ви кажа следното:Варна е ужасен град и не може да се мери с красотата на Бургаския залив.

14.   Ами не знам, но мен Бургас ме кефи повече.

15.   Преди три години се прибрах от Швеция и въпреки че съм от централна България, се заселих в Бургас и изобщо не съжалявам. Лично на мен животът тука ми харесва. Преди няколко години го избраха за най-дброто място за живеене, но избора е твой.

16.   Варна е твоя град