Споделена история от Други

Как се прави кашкавал
От 1-2 месеца купувам домашно сирене и не бях поглеждала цената на кашкавала в магазина. Реших, че малко почивка от кашкавал, филета и луканки ще ни се отрази добре. Дотук добре. Поглеждам един светъл ден кашкавалите и какво да видя - ами цената му станала повече от тази на месото. Мина ми през ум да потърся рецепта за правене на кашкавал. Знам, че преди доста години опитвах, но тогава се получи нещо между извара и кашкавал на вкус, иначе беше нормално на твърдост.
Намерих една-две рецепти в нета, но са много противоречиви като количества на съставните продукти. Ако някой е правил опити, нека сподели.

Ето една рецепта (копирам от бг-мамма):

8 кг. прясно мляко
11 супени лъжици сол
1 пакетче лимонтузу (20 гр. = 4 равни чаени лъжички)

Млякото се сварява на 3, за да не загори. Сипва се солта и като възври се слага лимонтузуто и ври още 4-5 минути.
Изцежда се в марля, като се бърка. Оформя се на пита. Върху нея се слага тежест. От половин до един час престоява така, след което се отвива и се слага в хладилника.

Коментари

1.   Има различни видове кашкавали. По мазен, по твърд, по мек, по вкусове има разлика някой макар и минимални.

Не търси рецепти за правене на кашкавал в Интернет. Това не е оригиналната рецепта на един кашкавал.

Можеш да си го представиш под друг ъгъл. Каквото слагат в един продукт като, , сирене", кис. мляко и още много други продукти слагат и в кашкавала.

Възможно е цената да е поскъпнала на кашкавала, защото и продуктите за правенето на един кашкавал ще са поскъпнали.

2.   Когато ти излязат резултатите от Гугъл, не чети в Бг мама, а в кулинарни сайтове. Имай предвид, че за да добие характерния си вкус, кашкавалът трябва да зрее. Ако ще го правиш обаче, само за да ти излезе по-евтино, не си заслужава - за 1килограм ще са ти нужни минимум 10, а може би и повече килограма мляко (в момента не се сещам колко) и като сметнеш и труда - няма смисъл. Но пък, ако искаш домашен вкус и гарантирано качество е друг въпрос - действай!

3.   Това което правиш ти с лимонтузуто е извара! Младите го пишат като домашен кашкавал но не е и тази извара може да се яде веднага след като си я направил.
Истински кашкавал се прави с мая за сирене и сол като солта е 1с.л. на литър, а на сирището пише колко капки да сложиш.
Разликата между сирене и кашкавал е че след като подсирите и се оттече сурватката загрявате на 40градуса и бъркате кашкавала. То затова се нарича кашкавал защото се бърка като каша. А чужбина и на двете викат сирене, защото се прави със сирище.
Така
Млякото се загрява до 67-68 С и се изчаква да се охлади, за да се подсири с мая. Около половин час по-късно полученото сирене се надробява, за да се оттече суроватката, и се притиска, а след това сиренината се бърка и се препича на 40 С и пак се оставя да се втвърди. Сипва се в тензух и се чака да узрее за измесване. Може да стане скоро, може и след 2-3 часа. Ако млякото е било с малко по-висока киселинност, узрява по-бързо, но зависи и от други фактори. Дали е добро за месене се разбира, като се взимат проби през 15 - 20 минути. От трите етапа, през които минава бъдещият кашкавал, взимането на проби и самото измесване са най-интересни: готов е за месене, когато филийка от него, загрята в чиста вода на 68 С, става на гладко тесто, удължава се и се точи като паяжина. Тогава се пари (на същите 68 С) и се меси – настойчиво като тесто за хляб, но по-нежно и по-кратко, за да стане "на конци". И трябва ръцете на майстора да издържат на паренето. Не е кой знае колко сложно и с днешните кухненски гумени ръкавици месенето не пари толкова на ръцете.

Внимавайте не яжте изчакайте кашкавала преди да узрее 30 дни ако е краве и 45 дни ако е овче, тогава ще усетите истинския вкус на българския кашкавал.