Споделена история от Други

Помощ от опитните шофьори
Здравейте на всички! Аз съм момче на 19, което взе книжка преди месец и ме гложди едно нещо отвътре. Ситуацията е следната : Не мога да схвана как се сменя от по-висока предавка към по-ниска. Когато го правя, сякаш колата се забавя изведнъж и е много некомфортно. Искам всичко да става плавно и да не се усеща нищо , но уви не става. Дали трябва да отпускам много бавно съединител когато сменям предавка или трябва по-бързо? Съжалявам за темата, но ще съм много благодарен, ако някой опитен ми каже как стават нещата

Коментари

1.   Когато сваляш предавка оборотите се увеличават, ако преди да свалиш една предавка подадеш малко газ, за да се вдигнат ще се случват далеч по плавно нещата и ще свикнеш с времето, Rev matching се казва тази техника.
М 21

2.   Когато сменяваш от по-висока към по-ниска предавка съобразявай на коя предавка трябва да преключиш. Например, ако си карал на 4-та с около 50, 60 км/ч и намалиш до 40 или 30 км/ч е логично да превключиш на 3-та, а не на втора. Все пак се съмнявам това да е проблема, по скоро отпускаш съединителя малко по-бързо и рязко. Опитвай се всеки следващ път да го правиш по-плавно. Всичко е ОПИТ с времето ще ти стане навик и няма да има проблеми. :)

3.   Няма как да се забава колата. Явно така ти се струва само. Като свалиш предавка оборотите се вдигат и това даже дава усещането за по висока скорост. Ако искаш по комфортно возене гледай да караш и да превключваш на около 2000 оборота.

4.   От Автора : Благодаря ! Това исках да разбера

5.   А когато сваляме предавка на колко оборота тряцва да сме или не това е показател?

6.   не 12 години опит. Когато по ред причини се налага да мина от висока към ниска предавка, особено ако по бързо се налага да се случи това - "чуквам" леко спирачката. Намаляш скороста демек. Убиваш я плавно. Например карам по магистралата със 100 км. ч. Разбира се на 5 скорост. Когато реша да изляза от магистралата не е желателно да го правя със същата скорост. Леко убивам скоростта със спирачката. И "усещаш" момента в които коата вече поема 4 скорост без коката да" реве " и да се "тормози". Трудно е да се обясни. Именно тук е ролята на инструктора. На място в автомобила с обяснение и повторение се учи. "Усещането се сдобива с практиката. Жалко че си опрял до това тук да питаш. Карай внимателно. По добре по бавно за да имаш време за реакция. Колите могат да бъдат машини за убиване. Ето и днес едно 16 годишно момче беше убито на пешеходна пътека. Пази се пази и другите.

7.   Някой може ли да напише стъпки как е най-добре да се направи завой на втора, ако преди това си карал на четвърта? Завоят е 90 градусов, надясно, скоростта на колата е 50км/ч, на 4-та предавка.

Например тези стъпки правилни ли са:

1. Спирачка.
2. Съединител.
3. Смяна на 2-ра.
3. Когато скоростта падне до, да кажем, 20км/ч, отпускане на съединителя бавно.
4. Завиване.

Някой?

9.   Абе хора не се гледа само скороста гледат се и оборотите. Ето ти стъпките за взимане на завой на втора. Вече зависи и от завоя де, ама примерно остър в градски условия междублокови пространства. Да речем караш на трета с 50км/ч. Идва острър завой, чукваш спирачка убиваш скороста до 30км/ч, съединител и чукваш втора. Тогава трябва да си с около 2 хил оборота. С каквато и скорст да караш гледай винаги да си с около 2 хил оборота. Иначе на номер 5 на питането, сваляш предавка когато оборотите паднат до под 1500. Карането с прекалено високи или прекалено ниски обороти тормози двигатела и се увеличава разхода на гориво. Неправилно превключване може да доведе до зверско ПТП, особенно в зимни условия или когато е образуван акуапленинг на пътя. Ако ви е толкова трудно превключването купете си автоматици и не се занимавайте с глупости. В Холандия например съществува категория, , Б, , за любител, която може да вземещ ако ти е много трудно ръчното превключване. Практиката си караш на учебна кола автоматик, парктическия изпит също, и след това имаш право да управляваш само атоматици. Категорията се води нещо от сорта на, , Б1, , Макар че и автоматиците си имат чалъми които трябва да се знаят. Примерно никога да не оставяш колата само на, , Р, , еле пък на баир. Цялата тежест на колата се отпуска на кутията и я товари зверски. И след време си купуваме билет за майстора да ни ремонтира кутията. За това винаги се дърпа ръчната когато се остави колата на, , Р, , Ама тия неща ги научваш не на учебната кола, а след като вече си карал коли и коли.

10.   Авторе, това идва с опита и общо-взето наистина инструкторът е трябвало поне малко да ти обясни кое, как става. Ако колата е в нормални обороти и искаш да минеш на по-ниска предавка, трябва първо малко да намалиш. Колата реве, защото, ако не намалиш и слезеш на по-ниска предавка, оборотите на двигателя се увеличават. Скоростта също е нормално да намалява, един колата се спъва.