Споделена история от Други

Как да помогна на бездомна жена? Много ми е жал...
Ученик в 12-ти клас съм и днес на голямото междучасие ходих до една открита закусвалня, за да ям. И една възрастна жена гледаше жално и ме попита дали мога да й купя курабийка. Аз й купих три, жената не е искала пари, цигари или алкохол. Изглеждаше ми като нормална, но бездомна жена. Като й дадох курабийките, щеше да се разплаче милата и ми целуна ръка. Направо щях да умра. Много съм голям емпат, чувствителен съм към болката на по-слабите и уязвимите. Иначе не съм от тия лигльовци, които драматизират за момичета, оценки, обиди от някого си. Но ми става много мъчно за всички хора, които преживяват нещо лошо. Живея в малък град. Други бездомни съм виждал само наркомани и алкохолици, дето само пушат, пият и се друсат. Не мога сега да помогна на всички хора, но тази жена не беше такава. Горката. Чудя се каква ли е историята й и защо се е озовала на улиците. Няма ли близки...? Финансово с големи суми не мога да помогна, защото съм ученик още, а нашите са по-дръпнати и недоверчиви. За приют бих искал да дам, но пак въпроса с нашите. Последно, към какви организации да се обърна или пък в телевизията - Господари на ефира, Новините? Няма да оставя нещата така.

Коментари

1.   Браво хлапе, голяма душа носиш, далече ще стигнеш.
Хвърли си хляба по течението, защото след време ще го намериш.Еклесиаст стих не помня кой беше.

2.   Мисля,че към сициалните,за бездомник в беда може и на бърза помощ...

3.   Бъди й приятел, заведи я на ресторант (не скъп) да и купиш нещо да хапне, говори с нея, изслушай я. Това за нея би означавало повече от всичките пари на света

4.   Не се обръщай към телвизията няма да и обърнат внимание има и без това толкова бездомни, а и тя може да не иска и единственото което ще направиш е да я унижиш! Разпитай я как е стигнала до тук, купувай и или и приготвяй храна, а ако имаш възможност я настани в старчески дом!

5.   Ами, освен да питаш в общината, но се съмнявам да откликнат кой знае колко. Все пак не пречи да опиташ. Аз, обикновено помагам с пари и гледам винаги да откликвам на хора в нужда. Дори и да са наркомани и алкохолици, едва ли са такива от хубаво.

6.   Много хубаво, че си помогнал!
Можеш да я потърсиш и да я попиташ да ти разкаже какво и се е случило и как се е озовала на улицата.
Често такива хора са изхвърляни от близки или родинини на които вече не са нужни...
Попитай я от какво има нужда не бързй с Господари на ефира. Може да и занесеш-храна, одеало, някоя по дебела стара дреха.

7.   Поговори с нея и й давай отвреме навреме храна и дрехи ако искаш да помогнеш.

Намери си работа. Тогава желанията и стремежите ти няма да зависят от родителите. Да имаш пари в джоба ще ти помогне, при желание, да стартираш малка инициатива като тази:

http://bnr.bg/post/100610077/v-pazardjik-zaraboti-hladilnik-za-bezdomni-i-bedni-hora

Може да направиш нещо подобно в града ти. Купуваш малък хладилник втора ръка и всеки, който иска и може да помогне на бездомните и бедните, оставя храна в него. Включително ти ! :)

8.   Буквално, върна ми вярата в човечеството, както се казва. И аз съм така, супер чувствителна, емпат и т. н. За съжаление да се обърнеш към телевизията или нещо подобно ще има нулев резултат (поне според мен), но ако тя е някой който често виждаш там, винаги можеш да отделиш нещо за ядене (закуска и т. н., ако до там финансово можеш да си го позволиш). И на мен иначе ми става супер мъчно, особенно по празниците....

9.   Направете в училище коледна кулинарна изложба и с парите от нея и помогнете доколкото можете. Другите съвети, които са ти дали също са добри. Наскоро пак имаше по новините такъв случай и едно момче помогна на останала без дом възрастна жена. Може да му пишеш във фб казва се Лео Кадели и досега е помогнал на много хора като нея също така може да пишеш и на ловеца на мигранти Перата той също се включва в подобни благородни начинания. Пролетта или лятото помогна на отчаяна майка да си намери дом и работа и да си върне децата а сега помага на болен възрастен човек да намери нов дом с по - човешки условия.

10.   В социални грижи, в общината - все някъде трябва да има институция, която да може да помогне. Би трябвало да има център за настаняване, но пак зависи от града, където живееш.

11.   Предложението на №3 е страхотно - вслушай се в него.
Ако имаш вече собствен бюджет (стипендия, работил си лятото, или вашите ти дават джобни) можеш почти ежедневно да отделяш една малка част за нея - главно за храна и дрехи втора употреба. Засега най-важното е да преживее зимата. Може би има и детенце. Говори с нея!

12.   Виж в интернет български фондации, помагащи на бездомни хора. Неправителствени организации, също. Браво на теб, че си се трогнал за съдбата й.

13.   Звънни на социалните и се опитай да задвижиш нещата с общинско жилище или настаняване в приют за бездомни хора.
В същото време минавай от време на време покрай нея и посядай с нея на приказка, черпи я чай и кафе, подари й дрехи и одеяла.
Разбери как се е стигнало до това да остане без дом.
Дори моят съвет е да обсъдиш сред съученици и с учител ситуацията, според мен много от тях също имат добри души и с радост ще стартират кампания за жената за набиране на някакви средства.
Дори може директорката да я наеме временно да чисти или да помага нещо друго в училището.
Не си сам в това и според мен заедно можете да направите много.
Започни сам, помогни й да се чувства добре, разбери повече и стартирай кампания!
ПП: Направих абсолютно същото с един бивш учител по математика, чиято жена го беше изгонила от общото им жилище и му беше взела всички вещи, пари и дори пенсията. Понякога живота удря много неприятно по нас и трябва да си помагаме в такива ситуации. В това няма нищо нередно, а е наш дълг и необходимост.
Не се оставяй нито за миг някой да те убеди в противното и действай!
Успех :)
Пиши после какво е станало с жената.

14.   За сега и помагай като често я виждаш, давай й храна, говорете си, разхождайте се, някоя и друга стара дреха твоя може да й помогне също! Ще я направиш по-щастлива, от колкото ако я затриеш в някой дом и я разчуеш по медий.

15.   Може да и помогнеш търсейки и дом/работа като "баба". Пусни обява с нейна снимка и твой телефон, че е баба без дом и си търси семейство на което да помага в отглеждане на бебе/дете и бъде неговата баба, с настаняване, храна и мин. заплата някаква.
Все пак я поразпитай т къде е, няма ли близки т н. Имай в предвид, че може и да е просто болна от Алцхаймер примерно и не помни коя е, нито дома си, може да е избягала от дома си...
Ако прецениш, че има вероятност да е нещо такова, най-добре ще е да се обадиш дискретно в полицията, да проверят ситуацията и, ако не е застрашена да я върнат в дома и.

16.   Авторе, пиши как са се развили нещата?

17.   Поговори с нея. Тя най-добре може да ти каже от какво има нужда. Ако са топли дрехи или одеяло, питай вашите дали нямат нещо за изхвърляне. Помислете заедно с тази жена за изход от ситуацията. Нека и тя да е част от решението.

18.   Автора: Как да намеря социалните, на някакъв номер ли да се обадя? Съжалявам за глупавия въпрос, но съм ученик все пак и не ми се е налагало досега. През уикенда не съм бил около училището, но утре тръгвам да я търся жената. Купих храна и взех някои топли дрехи на майка ми, здрави и чисти, които тя не носи по принцип. Първо ще я намеря, после ще й занеса нещата. Благодаря на всички сърцати хора за съветите!