Споделена история от Други

Една интересна тема
Здравейте всички! Първо честито рождество Христово (на вярващите и на не вярващите - все едно). Преди време попаднах на една тема за "Топ 10 Велики страни" и се запитах "Защо по-дяволите има различни държави? ". Припомних си легендата за Вавилон, но да бъда честен - не ми даде отговор. Примирих се с още няколко теории до днес. По един канал за история даваха едно предаване за гените на великите личности. Примерно за Адолф Хитлер - взеха коса (поне така мисля) и искаха да гледат дали е имал склонност към различни заболявания. На който му е интересно ще кажа канала, стига да попита. Та след няколко известни личности се повдигна темата за предците ни. И казаха, че ако се проследи родословното дърво на всеки мъж ще се стигне до двадесет пра-отци и ако се проследи и тяхното родословие - до един (не знам дали е вярно, защото мисля, че е имало доста мъже по света и не ми се броят) и следователно е същото с жената. Излиза, че имаме два пра-родителя. Не знам тогава имали ли сме писменост (мисля, че не), но всички се пръскат по света. Тогава нямало ли е някакви семейни събирания, че всички да се помнят? И все пак на въпроса "Защо има различни държави" си отговорих, но сега се питам - излиза ли, че всички сме братя и сестри? Не знам дали тази теория е вярна. Аз съм повече по политическа история, а не от естествена и ако има някой по-запознат да моля да ми разясни това... Стана ми супер мътно и знам, че това само ще ми пречи и ще ме чувърка, но какво да се прави.

Коментари

1.   Това са глупости! Хайде докажи ми теорията си с расите. Ако всички сме "братя и сестри" както казваш защо има черни, бели, жълти, с дръпнати очи и прочие. И не ми казвай само гени, защото няма как нали "предците" ни са били само двама - мъж и жена. Или са черни или са бели или жълти. Средно положение няма.

2.   Ами аз точно това питам! Изобщо не се бях замислял за черните и белите. Това си е чист въпрос!

3.   Номер 1: Не съм автора, но веднага ти отговарям ;)
Различните раси са се формирали чрез генетични мутации спрямо външните условия. Например: тъмната кожа е резултат от по-силни слънчеви лъчи. Потъмняването всъщност е защитна реакция на кожата, за да предпази тялото от слънцето. Подобно нещо се случва като идеш на плаж примерно.
Само че при расите тези промени са се формирали хиляди години, като мутациите постепенно се предават от родител на дете и се засилват.
Прочети малко за еволюцията. Не сме се появили просто в определен вид, ами сме еволюирали и сме се адаптирали към средата. Затова и сме тук днес :)

Авторе, по начина ти на мислене, предполагам, че си дете. Нямаме всички отговори, а предполагам, че и още хиляди години няма да ги имаме. Възможно е да сме тръгнали всички от двама индивида, но това е било много преди съществуването на писменост и култура. И не ни прави братя и сестри, а много, много далечни роднини :)
Продължавай да си задаваш въпроси и търси отговорите :) Любопитството е основна движеща сила :)

4.   Въпросите които задаваш не са от най простите и за сега на тях няма категоричен и ясен отговор, но може да има различни теории които да са изградени по пътя на логиката. Има теория за еволюцията, тя донякъде е потвърдена, такова нещо като еволюция има, но дали целия път от едноклетъчно до човек е извървян по пътя на еволюцията е една голяма загадка, защото живота на земята е от много много години. Номер едно отрича теорията да сме братя и сестри заради някои разлики между расите, но разликите всъщност са доста по малко от приликите, най вече всички сме хора, пропорциите на телата ни са еднакви органите и костите ни са еднакви и разположени на еднакви места, можем да се размножаваме помежду си, не ми се вярва да възникнат хора независимо едни от други на хиляди километри разстояние и в същото време да са толкова еднакви. Метеорологичните условия на различните места, различните мутации породени от заболявания и радиация, различните храни на различните места, всички тези неща спомагат да се появят различни раси, човешкото тяло постоянно се опитва да се адаптира с всички външни влияния, и така поколение след поколение гена се изменя, на тези които живеят на север по един начин, на тези които живеят на юг по друг начин. Освен това тогава е нямало самолети коли не е можело различните групи на които са се нацепили да се смесват и така и да се смеси гена, и сега когато имаме възможност да пътуваме виждаме че едни са станали черни други бели и тн. Теорията за еволюцията е безспорно вярна защото например има различни затворени общества които се женят само по между си, и не се смесват с никой който не е от тяхното племе, така те запазват и променят своя ген. Обикновено в такива племена се наблюдават специфични заболявания и аномалии които не съществуват никъде по света. Един такъв пример са сините хора. Ти разсъждаваш малко наивно разсмях се с това -Тогава нямало ли е някакви семейни събирания- Хората до голяма степен са животни управлявани от инстинкт, сега също е така, почти всичко около нашия живот се върти около инстинктите, инстинкт за глад, инстинкт за размножаване, за оцеляване, за доказване пред другите, за каквото щеш, всичко което правим е в посока да задоволим инстинкта. Знанията и умния мозък са ни дали възможност да отстояваме инстинктите си на по високо ниво, по интелигентно, но преди в зародиша на човечеството не е имало толкова знания, инстинктите са били първично задоволявани, например ти имаш ябълка, гладен съм, аз нямам ябълка, убивам те, аз имам ябълка. Представи си едно стадо лъвове или маймуни, такива са били и хората когато са нямали никакви знания, в инстинкта има заложено и отборна игра и това да се харесаш на останалите, така че да се образува нещо като стадо и да оцеляват заедно. От друга страна има и заложено и това да се делят да се скарват и да има прокудени които ако са силни могат да създадат ново стадо, това е така създадено от природата за да може да оцелеят. Като казвам създадено от природата имам предвид проба грешка поколение след поколение, твърде големите стада са умрели не са оцелели тъй като при тях лесно се предават вируси и заболявания, твърде малките също са умрели защото при бедствия, хищници и липса на храна са уязвими. Та по този начин са се отсяли гени на хора които са средно склонни да се скарат помежду си и да се разделят на различни племена, и едни да тръгнат в една посока други в друга. В последствие когато се натрупват знания хората започват да следват инстинктите си не така първично, започват да използват логиката, започват да мислят, например по горния пример с ябълката вече ще звучи така- ти имаш ябълка, аз съм гладен, аз ще ти дам нещо от което имаш нужда и ти ще ме заведеш при дървото с ябълките, по изгодно и логично е пред това да те убивам. Но за тази констатация трябва да мине време и поколения животи. Опитомявайки инстинктите и развивайки уменията и технологиите си малките племена започнали да стават по големи и по големи и през цялото време всяко отделно племе обогатява човешкия ген, променя го по свой си начин благодарение на различните условия на живот, в един момент обаче отцепилите се племена се срещат без да знаят че произхода им е общ преди безброй поколения, обявяват се за врагове, ето така се родили държавите. Тоест държавите са се зародили на база общ генетичен път който са извървели хората, на база ген, раса, народ, както щеш го наречи, просто дадена група от хора са се размножавали едни със други хилядолетия, създали са генетични аномалии които са характерни само за тях и те изграждат държава. В момента повечето държави са така изградени, арменците са си арменци китайците са си китайци българите българи, все хора които са се размножавали помежду си и не са се смесвали твърде много с останалите, но има и държави които не са създадени на този принцип, всъщност този принцип според мен не е правилен, той е първичен и примитивен, това че дадени хора са от твоята раса не значи непременно че са готини и че с тях трябва да създаваш държава. Както казах има и друг тип държави създадени на друга база, това е например Америка, там няма конкретен ген и раса които да са заложени, въпреки че знаем какво са правили с чернокожите преди, но като цяло всички европейци са били добре дошли в Америка, като основния девиз е - страната на неограничените възможности - ако имаш знания и умения си добре дошъл. Мисля че от тук насетне ще се създават такива държави пред които няма да стои име на народ а някакъв девиз, идея, някакви общи цели над които е заинтересовано обществото на тази държава, и в нея ще има всякакви, черни бели, розови, това което ще ги обединява ще е общия възглед за начина на живот и целите на хората.

5.   Номер 1 съм:
Номер 3 не съм съгласна с еволюцията. Да речем ние сме "еволюирали" както казваш преди 1 милион (приблизително) години, но от тогава нито един вид не е мутирал по подобен начин. Откакто се знае човечеството с акъл и разум си ги е имало различните раси и колкото и да се омесят, няма как да мутират. Или защо никой вид от преди до сега не е еволюирал или мутирал? Да се е приспособил към нещо по- ново и различно.
Номер 4 с теб мога повече да се съглася. Това със семействата, затворените общества и държавите има смисъл, но това пак прави единици от тези, които са се "смесвали" с други раси. И искам да попитам още нещо: Как черните са еволюирали към метеорологичните условия като те си се раждат черни. Слънцето не ги пече в майчината утроба и ако майката е бяла има доста голям шанс и детето да е бяло или по- светло ако кажем, че бащата е бил черен. Защо в момента нищо не еволюира и не се променя? Говоря по-скоро за близките милиони години, разбира се.

6.   Номер 5 не си права че нищо не еволюира, ще ти дам един прост пример с кучетата, голяма част от породите кучета които в момента ги има, ги е нямало преди няколко стотин години, за да се появят е спомогнал човека като подбира определени индивиди с определени характеристики и ги е размножавал. Това е еволюция по изкуствен начин, естествения начин е като природата се променя източниците на храна се променят , така например ако стане твърде студено кучетата с по дебела козина ще оцеляват по добре от тези с тънка. По съшия начин и по тъмните хора в Африка ще оцеляват по добре от по белите. Друг фактор който ти пропускаш са постоянните аномалии, винаги има шанс майката и бащата да не предадат точно и коректно гена на детето, има грешки, ако си спомняш едно време имаше една игра развален телефон, нареждахме се децата в редица и първото дете измисляше дума казваше я на второто на ухо така че само то да чуе после второто на третото и така до последното, накрая често се оказваше че последното дете е чуло друга дума , по подобен начин се предават и гените не на 100 процента сигурно и вярно. Радиацията спомага за тези грешки, в нашето общество такива грешки обикновено се считат за недъг, например ако детето се роди с 3 ръце, кривогледо, или нещо друго, но не винаги аномалиите са за лошо, ето например с чернокожите, навярно е станала аномалия която е допринесла да се роди по тъмно дете то е оцеляло по добре в слънчевите условия, имало е възможност да стои повече на слънце без да изгаря, имало е повече време да скита и да търси храна, след това неговите деца получават неговия дефектен ген те също са по тъмни, докато по светлите умират и се справят по зле, по тъмните просперират. Така остават само тъмни в един момент. Има един друг пример за еволюция и той е на ниско ниво, всяка зима предупреждават че идва нов вирус "грип" всяко година вирусите еволюират а заедно с нея и нашата имунна система, ако сега съживим човек от нашата пра история той навярно ще умре, просто защото неговата имунна система не е еволюирала да е в крак с новите вируси. Ако се криеш 10 години от хората и не се заразяваш и на десетата година идеш в най претъпкания мол и се заразиш с вирус навярно ще го изкараш много тежко именно защото не си се излагала и не си се преборвала с най малко десет нови еволюции на вируса. Но иначе остава въпроса да ли ние сме създадени директно като хора, или сме част от дълъг път на еволюция от едноклетъчно до човек, защото ако е по пътя на еволюцията това наистина е много дълъг път, твърде дълъг, според мен, възможно е да са ни направили, бог, извънземни или нещо друго и след това да семе се променили под въздействието на условията, тук вече не знам, това е много сложно и не категорично аз нямам мнение. Но иначе еволюцията съществува и е в нашия живот край нас.

7.   Н 6 ти не говориш за еволюция, а изкуствено създадени живи същества, хибриди. Не четох надолу, не зняеш що е то еволюция.
Иначе аз не вярвам в еволюцията, а в адаптацията.

8.   До номер 1 от номер 3: Давам прост пример за еволюция, която виждам в ежедневието си.
Голяма част от децата, които се раждат в момента нямат зъби-мъдреци. Мъдреците са оформени още при бебето, но порастват след 20-годишна възраст. Явно някога са имали функция, в момента само създават проблеми (растът накриво, болки, операции и т.н.).
И така, започват да се раждат деца без тези излишни зъби. Не всички деца са така, обаче. Случва се постепенно и неусетно. Затова и не се забелязва лесно. ;)