Споделена история от Други

Здравни осигуровки
Здравейте! От 6 месеца съм без работа и плащам здравни осигуровки за собствена сметка. Оттогава до сега съм внасяла редовно, без да имам и един пропуснат месец. Реших за всеки случай да си направя справка в сайта на НАП и се оказа, че за тези месеци дължа вноски и съм с прекъснати здравноосигурителни права. Търсих информация и прочетох някъде, че причината за това е неподадена декларация №7 и заради това, че е неподадена има глоба от 500 лв. Тогава не знаех, че трябва да подавам. Сега ми е мнго притеснено и не знам какво да правя. Има ли шанс, ако подам декларацията сега, при положение че съм внасяла осигуровки за всички тези месеци, глобата да ми се размине. Ще бъда много благодарна, ако е имало някой в същата ситуация, да сподели как е са били нещата. Благодаря предварително!

Коментари

2.   Спокойно! И аз не си бях подала декларация 7 . Отидох . Попитах там служителите и подадох декларацията, но ме накараха да подам и жалба- свободен текст- за да ми възстановят здравните( не са ме глобявали- просто им казах, че не съм знаела за тази декларация. Пази си номерчето, което ще ти дадат от декларацията, защото след2 г се оказа че са ми изгубили декларацията и пак ми спряха здравните, та трябваше пак да подавам и попълвам пак глупости, а тия ми казаха че се случвало често да ги губят.

3.   Аз бях в такава ситуация, искаха да ме глобят понеже не съм подала декларация номер 7. Обаче така и не се стигна до глоба, защото спорих, че съм си платила здравните, доказах с бележка и се защитих, че не съм подала декларацията поради незнание. Подай смело декларацията и обясни на служителка та ситуацията. Ще се оправят нещата без глоба.

4.   Моля някой да ми разясни каква е тази декларация 7, защото сестра ми от години работи на свободна практика и съответно сама си плаща здравните, но никога не е подавала никаква декларация, а винаги като се е наложело да си ползва осигуровките си е била с непрекъснати осигурителни права.

5.   Абсолютно недомислена работа - като отидеш да си платиш вноските е редно да ти дадат всички нужни бланки, и ти да ги попълниш. Останалото е дива бюрокрация и надцакване, държавата да те изнудва за различни глоби и такси, пък ако ти дължи нещо, ще гледа да те преметне и прескочи с нарочно поставени къси срокове. Пък това да ти губят документите е извън всякакви норми.

6.   Авторката:
Благодаря на всички, че ме успокоихте. Подадох декларацията и всичко е наред.

7.   Няма глоба, но парите които внасяш за здравни осигуровки си стоят в банката на НАП, без да ти ги считат като платени, защото не си подала документ 7, че ще си плащаш здравните осигуровки сама, и че се водиш един вид безработна.
Всеки трябва да знае, когато напуснете работа отивате в НАП, да си подадете съответните документи, за да се самоосигурявате сами, иначе в противен случай няма да ви считат плащанията, а парите които плащате за здравни осигуровки, ще стоят "замразени" в банката на НАП!