Споделена история от Други

Заради миналото ми не мога да си намеря приятели
Не искам да говоря за миналото си (а и за настоящето), но така просто нямам какво да кажа за себе си, трябва да си измислям, а това не си е работа... То миналото ми не е изобщо кой знае какво, в училище и в университета си бях пълен аутсайдер и нямам какво да разказвам оттам. Не е нещо обичайно някой да не е имал никакви приятели. Тъпо ми е да казвам "бях аутсайдера". Естествено идва въпросът "защо ли? ". А все някога става въпрос за студентските години. А единственото, което мога да разкажа, е колко гадно ми беше да стоя по квартири и как от много стрес започнах да имам нещо като горещи и студени вълни, които дори не се установи на какво се дължат /но си ми останаха/. Затова няма как да кажа "имам еди-какво си" и въпросът да приключи, второ, малко е странно какъв пък толкова стрес може да има от едно студентство, нали им казват най-хубавите години. Ами най-много ме беше страх да не стане така, че да не мога да завърша, защото ме издържаха нашите, а и бях на квартира вместо на общежитие, а те са малко луди на тема пари. Тук е и следващият проблем, родителите ми живеят буквално като отшелници и са луди на тема колко бил труден и гаден животът, как едва сме оцелявали, сещате се за какъв тип хора става въпрос, но при тях е почти фанатизиране на тая тема. Сега хвърлят труд и средства за ремонти на къщата на село (което е на 50км от града), която е неспасяема според мен, защото е правена с некачествени материали и се руши. И за това не ми се говори, защото ме е яд и мисля, че си хвърлят парите и труда на вятъра. Нямаме семейни приятели, сестрата на майка ми живее на 30 минути път от нас, но и двете са вечно заети, вечно нямат време, рождени дни, такива неща, не празнуват и така за гости я се отбие едната един път в годината, я не. Братовчедите ми ги е срам от мен, защото съм си "смотанячка" от едно време, поне аз така си обяснявам нежеланието им да поддържаме връзка. И така никога нищо не ми се случва и просто нямам какво да разказвам, съответно хората ме възприемат като скучен или странен човек. Дори и да си измислям за миналото, за настоящето трудно ще стане, а ако разказвам тези неща, които описах тук, определено ще звуча като оплакващ се човек или като странна...

Коментари

1.   Авторката съм, "малко" хаотично съм нахвърляла всичко, без увод, без нищо, но исках максимално кратко да представя проблема си. А той е когато попадам в нова среда, например ново работно място.

2.   Ами, просто не говори за миналото!
Търси хора, които живеят сега - в настоящето. Хора, за които е по-интересно да говорите за събитията в близките дни, да обсъждате музикалните си вкусове и да опознават характера ти. Търси хора, които не ги засяга албума ти със снимки от завършването.
Няма защо да се комплексираш. Аз пък зубър, след това бях свръх амбициозната студентка, преминах и през работохолизма. През цялото време имах една единствена приятелка. Никакви други. Сега вече имам приятели, близки хора до себе си. И не мисля че им пука каква съм била и какво съм правила преди да ги срещна. Важното е, че сега съм отворена за приятни изживявания, за споделяне на времето си с тях и съм отворена към разговори и комуникация.
Аз съм си им казала, че съм била аутсайдер, но това се е случвало на късен етап от познанството ни. Не защото ме е срам, просто не е ставало дума.

3.   Здравей, напълно те разбирам, защото и аз имам подобен проблем, най-вече за това, че и мойте родители имат г-д същата представа за живота и предимно от финансова гледна точка имат г-д същите разсъждения. А за това, че за братовчедите ти си "смотанячка" запитай се те ли го казват, че си такава или ти самата? Защото това е другото, по което си приличаме, аз съм същия, постоянно ми минават мисли за товя кой какво си мисли за мен, кой за какъв ме има и т.
Истината е, че не братовчедоте ти казват, че си такава или онакава, а ти самата! Ако направиш една проста проверка на реалността, ще разбереш, че ти самата се разтройваш от мисълта, че братовчедите ти си мислят, че си смотанячка, а не от това, че те реално си го мислят... Защото тази мисъл, че братовчедите ти си мислят еди какво си е единствено и само твоя мисъл. А ти се разтройваш от това, ти какво мислиш за себе си, а не "важните" ти братовчеди. Съответно ти казваш какважси, тоест ти ще кажеш дали си смотана или не, а не братовчедите ти, разбираш ли? :) Просто за теб е по-важно товя какво мислят братовчедите ти, а не ти самата, ами братовчедите са излишни, изключвайки ги, попитай самата себе си- Ти смотанячка ли си или не? Отговори си искрено, като се влияеш от това какво мислиш ТИ самата, а не братовчедите, братята, стринки, чичовци и т. н. Ако си ценна, то е защото ТИ го казваш, ако си смотанячка, то е защото ТИ го казваш, разбираш ли ме, когато осъзнаеш, че ТИ решаваш каква си и каква не си, тогава парадокса е, че ще си намериш милион приятели, ако нещо не ти е ясно, попитай. :))

4.   Здравей, напълно те разбирам, защото и аз имам подобен проблем, най-вече за това, че и мойте родители имат г-д същата представа за живота и предимно от финансова гледна точка имат г-д същите разсъждения. А за това, че за братовчедите ти си "смотанячка" запитай се те ли го казват, че си такава или ти самата? Защото това е другото, по което си приличаме, аз съм същия, постоянно ми минават мисли за товя кой какво си мисли за мен, кой за какъв ме има и т.
Истината е, че не братовчедоте ти казват, че си такава или онакава, а ти самата! Ако направиш една проста проверка на реалността, ще разбереш, че ти самата се разтройваш от мисълта, че братовчедите ти си мислят, че си смотанячка, а не от това, че те реално си го мислят... Защото тази мисъл, че братовчедите ти си мислят еди какво си е единствено и само твоя мисъл. А ти се разтройваш от това, ти какво мислиш за себе си, а не "важните" ти братовчеди. Съответно ти казваш какважси, тоест ти ще кажеш дали си смотана или не, а не братовчедите ти, разбираш ли? :) Просто за теб е по-важно товя какво мислят братовчедите ти, а не ти самата, ами братовчедите са излишни, изключвайки ги, попитай самата себе си- Ти смотанячка ли си или не? Отговори си искрено, като се влияеш от това какво мислиш ТИ самата, а не братовчедите, братята, стринки, чичовци и т. н. Ако си ценна, то е защото ТИ го казваш, ако си смотанячка, то е защото ТИ го казваш, разбираш ли ме, когато осъзнаеш, че ТИ решаваш каква си и каква не си, тогава парадокса е, че ще си намериш милион приятели, ако нещо не ти е ясно, попитай. :))

5.   Намери утеха в нещо приятел. Защото тези ти мисли ще те съсипят.

6.   Ами защо ще разказваш за миналото и настоящето въобще? Човек се събира с приятели, защото имат някакви общи интереси (дали ще са общи хобита или някакви по-социални интереси, примерно познаваме се бегло но нямаме какво да правим петък вечер - отиваме някъде). Повечето хора въобще не ги интересува миналото ти, а тези, които биха те пренебрегнали заради него не си заслужават.

7.   Авторката съм, благодаря за коментарите. Проблемът е най-вече, когато съм започвала на ново работно място. Когато ме питат например какво съм правила събота и неделя. И от седмица на седмица се разбира, че имам само един приятел, то и с него не сме кой знае какви приятели, просто излизаме един-два пъти в месеца и убиваме време, интересите ни не съвпадат. И накрая разбират, че най-"интересното", което мога да кажа, е дали съм си ходила на село или не. Като ме питат ще ходя ли някъде отпуската, казвам не. А не ходя, понеже не обичам да пътувам заради лоши спомени (не е катастрофа, една много тъпа история от морето преди години), които също не ми се разказват. А по принцип е странно човек да каже, че не обича да пътува, повечето хора обичат. За това стана въпрос и скоро, когато трябваше да се реши кой да отиде на една командировка до другия край на България.
Може би това става, защото всички останали говорят за пътувания, роднини, събирания, случки от миналото, а аз не разказвам и те накрая започват да ме разпитват.
Относно братовчедите ми - ами ако имаха добро мнение за мен, щяха да ме търсят да излизаме, все пак са по-големи от мен. Веднъж помолих единия (с когото сме прекарвали лета на село и сме почти връстници) за информация за един курс, той се уплаши, че може да се запиша в школата, в която той работеше и взе да ме разубеждава.

8.   А да следиш най-интересното от програмата на БНТ също е вид хоби! Аз така обичам-от понеделник до сряда по БНТ 2 късно вечерта дават поредицата за документални филми "Ленти и документи", за нещата от живота, игрални филми, най-интересното от програмата на четирите канала на БНТ го записвам на дискове, за да го имам завинаги-ако те интересува нещо, регистрирай се в neterra. tv, където срещу месечен абонамент ще можеш да видиш всичко до един месец назад! Аз си правя записите на домашното ДВД! Ето това също си е тема на разговор, която също може да породи нови теми-за парада на Гергьовден, за това как децата пеят, танцуват, за "Песенния конкурс на Евровизия", коя песен ще спечели на финала в събота вечер! Да се завираш в "лисичарника" не е най-доброто решение-просто има какво друго интересно да се прави! А и спокойствието е най-важно! И аз падам малко аутсайдер, но не се чумеря, ако пътувам с обществен транспорт, все пак трябва да си свърша работата-да, с хора съм, все пак сме общество! Но като си намеря работа, ще видя как ще я карам, но телевизията няма да я изоставям! А и много ценя личното си пространство, виждам, че и ти го правиш, което е много добре! Просто не ти трябват излишни хора!