Споделена история от Други

Чувствам се притиснат от всички страни
Момче съм на 16, наскоро баща ми почина и в момента живея само с майка си и сестра си. В момента положението не е по-леко от първия момент, в който разбрахме за смъртта му, а става дори по-тежко за мен, защото ме притискат от всяка страна. В къщи мама постоянно се опитва да ми говори за случлото се. Повтаря ми да "излея" емоциите и чувствата си, че нямало да е зле да си поплача ако искам. Сестра ми също ме пита постоянно дали искам да говорим за него. Точно за това спрях почти да се прибирам. В училище положението не е по-леко, психолога ме вика в кабинета му почти всеки ден, а учителите ми казват да остана за малко след всеки час. Питат ме как се чувствам, дали искам да говоря с някой от тях и естествено най-омразния ми въпрос - "Липсва ли ти? ". Дори когато съм на плуване треньорът се държи по-различно с мен. Преди когато закъснеех или пропуснех тренировка вдигаше всичко във въздуха, а сега просто ми се усмивха и казва "Когато не ти се плува може и да не идваш". Спря да ме пуска по състезания, да изисква да съм по-бърз и дори ми казва, че ако искам мога да не ходя на двуразови и да не правя суха тренировка. Всички около мен се държат различно, с всяко свое действие ми припомнят за смъртта му, дори понякога имам чувството, че ме упрекват за дето не показвам мъката си.

Коментари

1.   Тежка загуба, моите съболезнования. Относно отношението на хората около тебе, то те явно се опитват да те накарат да се чувстваш добре, с цялото това концентрирано внимание вероятно се получава областен ефект. Но винаги може да поговориш с някой, да им кажеш че старото им отношение към теб ти е допадало повече. Бъди силен, никога не спирай да преследваш целта си и цени хората които са до тебе сега, така знаеш на кого да разчиташ.

2.   Защо не кажеш всичко това, което си ни писал на психолога в училището ти, точно така, както на нас си ни го казал. Според мен разбирайки тази информация той ще е човека, който ще 'вкара в ред' всички тези хора, които те задушават с отношението си.

3.   Явно не ти се е отразило чак толкова зле, колкото си миллят останалите или бъркам? Може да имаш по-здрава психика от тях.

4.   Просто да подкрепя написаното от №1.
Обясни на треньора ти и на всекиго поотделно, че им благодариш за вниманието и за специалното отношение, но си свикнал да ги възприемаш по предишния начин, и намираш за по-градивно да изискват от тебе, отколкото да те съжаляват и да се държат с тебе като меки китки...

5.   Съболезнования. Реакцията на хората около теб е съвсем нормална и човешка, опитват се да ти помогнат да преминеш през този период, бъди им благодарен, че проявяват съпричастност. И на мен ми се е случвало, даже на летището в софия( бях в траур) служителите ми пожелаваха приятен полет, бяха много любезни, аз гледах и не вярвах на очите си, защото никога не са били любезни преди.
Сега трябва да сте най-сплотени с майка ти и сестра ти, вие сте си най-близки, помагайте си. Как така няма да се прибираш, бе момче? Не притеснявай майка си така, има си достатъчно грижи. Обясни им, че не ти е приятно да те разпитват. Но го правят защото са загрижени за теб. Прояви и ти разбиране към тях и бъдете опора един на друг, не изоставяйте майка ви.