Споделена история от Други

Странни граматически грешки
Здравейте, от няколко години не живея в България. По литература и БЕЛ имах само четворки, така че не искам да се правя на големия всезнайко и разбирач, защото и аз греша много по време на писане.
Наблюдавам една тенденция от можеби година по разни форуми и фейсбук, която леко ме разсмива но и плаши.
Тенденцията е следната. Масово хората не знаят къде се пише буквата "И" и къде "Й". На скоро четох един пост от типа на "Хората коЙто"... Еми как може повечето хора да допускат такива елементарни грешки, как човек като пише, не се замисля как ще звучи изречението.
Сякаш едно време не допускахме чак такива грешки, въпреки че съм от "ерата" където масово се пишеше на шльокавица и интернет имаха само малцина.
Също друго нещо което ме безпокои е разделянето на думите. Например "направих ме" вместо "направихме" или "отидох ме" вместо "отидохме"... Ясно ви стана какво имам предвид.
На какво се дължат тези тенденции, сякаш хората от новото хилядолетие допускат повече такива грешки.
Айде, и едно време сме се чудили това и онова как се пише, но винаги знаехме кога се пише "И" и кога "Й" и в никакъв случай не разделяхме така абсурдно думите.
На какво се дължи това, учители, възпитание, среда, компютри, на какво?

Коментари

1.   абсолютно си прав, аз живея от 28 години в чужбина и забелязвам едно "разпадане" на българския език... очевидно нивото на обучение много е паднало..
На първо място в грешките обаче поставям неправилното използване на пълен и непълен член... хората масово не знаят кога се слагат, никаква идея от подлог и сказуемо.

2.   От бързане. А и някои телефони ги коригират така малоумно.
Аз докато си изключа автокорекцията на телефона, голяма мъка беше...
А че масово се шири неграмотица, всеки що годе грамотен го забелязва и май по-зле ще става... :(

3.   Това разделяне мислех, че е от неволно натискане на спейс-а. За Й вместо И и аз нямам никакво обяснение, понеже тези думи не се произнасят така, обикновено грешките са да се пише както се чува... Нека тези, които пишат така, да обяснят, че винаги ми е било любопитно откъде идва това...

4.   Това с И-Й се получава, защото на клавиатурата БГР (BGP)
/bulgarian phonetic keyboard/ буквите, които отговарят за И и Й са много близко една до друга (става дума за буквите I и J), и поради това човек от бързане често натиска погрешната. Явно повечето хора използваме точно тази БГР (BGP).

А на мен ми е много плашеща тендецията, че има все повече с претенции като твоите, но в същото време не знаете кое се пише слято и кое отделно - например ти си написал 'можеби', а прaвилното е разделно - 'може би'.

Крайно време е да престанете да дуднете за това И-Й, като искате да критикувате хората на правопис - ами научете българската граматика и критикувайте за реални неща, а не за грешките от бързане.

5.   До 1
На повечето българи не им пука дали ще пишат правилно на български. Дори човек да пише правилно на български това умение извън България е неприложимо и целия ни език се е превърнал в загуба на време.
Когато пиша коментари в нета некога не се замислям дали пиша правилно. Ако ще пиша нещо важно тогава използвам Майкрософт Офис и офиса ми помога при оправяне на правописните ми грешки.

6.   От автора до номер 4. Да, прав си. Както бях писал, и аз самият правя много грешки. Ще се опитам да коригирам това.