Споделена история от Други

Каква заплата/месечен доход би ви задоволила напълно
Днес малко или много всичко опира до пари. Много от нас се лишават от много, за да гонят парите и кариерата. Други са щастливи и с малко, ако могат да го компенсират по някакъв начин. Интересува ме, при какъв месечен доход бихте спрели да мислите за пари и бихте се насочили към другите важни неща в живота?

1) Каква е сумата, която би ви донесла пълно финансово удовлетворение.
2) Зашо точно тази сума?
3) Какво правите, за да я достигнете (или какво направихте, ако вече сте я достигнали)?
Уточнявам, ще става дума за хората, живеещи в България. Ако живеете в Лондон, нещата изглеждат по различен начин, така че моля споменете го в коментара си.

Благодаря.

Коментари

1.   1. 3500 нето
2. Толкова си трябват да живееш и се храниш нормално без мизерия и да изплащаш нормална нова кола и жилище.
3. Дърпам чанти с мотопед...

2.   1 - 30 000 лв
2 - защото мечтата ми е да ходя на почивки по екзотични острови, да карам нови и скъпи коли, както и да отделям достатъчно за инвестиции
3 - нищо, бачкам за 1300 лв, защото нямам акъл за повече

3.   1) 5-6000 Нето
2) Да мога да гледам две деца според моите разбирания; да си изплатя жилището спокойно; да мога да реагирам в непредвидени ситуации, да спестявам за образование, сватби и прочие на децата.
3. Не спирам да уча и да се развивам в професионален план :)

4.   1. 15 000
2. Защото тогава няма да се чудя кое как да платя и от кое да се лиша
3. Нищо, безработен съм. Пари се изкарват с акъл, а не с труд.

5.   Ами човек, всеки човек си е различен и съответно си има различни нужди.
Поради това и 200 коментара да получиш като отговор пак няма да бъде отговорено реално на въпроса ти. Който е доста безсмислен според мен, затова и аз няма да ти отговоря.
Просто прочети първите си три изречения и си разсъждавай самостоятелно. Всеки си знае и си решава за себе си.
ж30

6.   В момента азаплатата ми стига , но бих оскала около 1000 лв. Сега съм в майчинство и не работя .

7.   Мисля че ако всички взимаха около 3000 лева, щяхме да сме нация от щастливи хора.

8.   1) примерно около 5000. защо ли?
2) около 2500 за нормален живот (все пак и съпругът ми изкарва пари), останалите за спестявания, пътувания и почивки
3) освен заплатата (около 1100-1200) докарвам и още по разни проекти. различно е за различните месеци, но общо ми се събира до към 3000 макс на месец.
освен това мисля, че има значение дали човек живее сам или с половинка и дали издържа деца. за протокола: жена, омъжена с 2 деца

9.   1000 лв нето ще ми е горе-долу достатъчно.

10.   Заплатата е важна, но по-важно е да работиш това, което ти харесва, да намериш призванието ти.
Ако работата ти не те развива и те кара да се чувстваш отвратително, абсолютно никакво значение няма колко пари взимаш. Работил съм за 3 000 лв работа, която не харесвам и я напуснах, работил съм работа, която ми харесва за 600 лв и се чувствах много по-добре.

11.   Авторът до номер 5:

Моята идея беше именно да видя доколко се различават представите на различните хора, доколко са реалистични и в каква степен всеки се опитват да го постигне. Също и до каква степен са готови да жертват финансово благополучие, за да се отдадат на други дейности, различни от работа.
Напоследък съм заобиколен от колеги и близки, които са основно два типа: 1) Буквално червиви с пари, но ламтящи за още и още, буквално занемаряващи личното си щастие, някои работят по 15 часа дневно, от години не ходили на почивка и трупащи пари по банковите сметки, без дори да знаят как да ги харчат. 2) Такива с ниски доходи и даже безразботни, но постоянно мрънкащи, че държавата им е виновна, колко по-добре било на запад, същевременно мързеливи, не предприемащи нищо.

12.   номер 8 съм на мен пък ми направи впечатление как някои хора бълнуват нереални неща за 15000, че и 30000, а в същото време са или безработни, или работещи за малко пари?!?!
хора, такъв месечен доход можете да си докарате, ако сте наркобарон или собственик на голям бизнес, т.е. единици. съсредоточете се върху това, което можете да направите, върху което сте добри. такива суми са нереални и за Западна Европа, не летете из облаците, а стъпете здраво на земята и си преценете способностите

13.   Аз съм на 5000 чисто и съм доволен. За мое щастие съм добър в работата си и професията ми е хубава. Не бих отказал и повече, но с петица мога да си позволя приятен, поне за мен живот.

bile

14.   Конкретна сума ли? Ами мисля, че 4 000 лева за нас двамата са ок. Виж, ако имаме и дете, тогава сумата се променя, но понеже за сега сме си само двама, мисля, че 4 000, е добре за да живеем прилично, да си плащаме сметките, да поддържаме колата и да остават пари за разни допълнителни екстри. За съжаление в момента не докарваме и половината от тази сума и хич не е забавно, а сме от София и както е известно тук животът е по-скъп отколкото в другите градове.
И не, преди да ни обвините, че сме мързеливи и двамата работим по 6 дни седмично, т. е. по 48 часа минимум. Обаче както знаем мотото на българските работодатели е "максимум работа за минимум заплащане".

15.   Искам да попитам коментар номер 3 и 8, ако е удобно разбира се и желаят да споделят, в коя сфера работят и за кой град конкретно. Много би ми било полезно.
1. Определено над 2000 лв., за момента получавам 800 нето чисто плюс допълнителни не с постоянен характер до 100лв.
2. Защото живея и се издържам сама, а по мои сметки това е настоящата сума, която ще спомогне за вътрешното ми спокойствие. Предствои ми един ден съвместно съжителство, брак и деца. Тръдно е да се осигури нормална среда на живот само от единият във връзката.
3. Опитвам се да ставам все по-добра в работата си, да уча и надграждам уменията не само в професионален, но и чисто житейски план.
Ж 28

16.   Изкарвам около 250 000 годишно ( сезонен бизнес имам) на 25 години съм.
Не са ми достатъчни, ако трябва да съм честен и никога няма да съм доволен.
Разходите зимата са ми около 4000 лв ( тогава ми е пестеливия период, тъй като споменах, че бизнеса ми е сезонен)
Лятото около 7000 лв
На квартира сме с приятелката ми, тя изкарва около 2500, но си ги харчи за себе си.

Искам да имам къща с басейн и събирам за нея.
Колата ми е за 40 хиляди.
Реално, ако изключим разходите спестиванията са ми около 200 000 годишно, но бизнеса се развива на горе така, че се надявам до 5 години да станат около 500 000 годишно чисти спестявания.
1 милион на месец би ме направил щастлив.

17.   Ха, на мене лично и 500лв са ми напълно достатъчни в рамките на месец поне, и на толкова се радвам(включително и докато работех до март тая година, откакто минималната заплата се вдигна, за януари и февруари получавах плътно 506лв, преди това по 460лв, и на тях бях доволен! ... Сега пак съм безработен де, ама... няма значение! ). А и съм си на ТЕЛК, така че много-много не ми е до парите-ни дете имам, ни книжка имам и кола, нито нищо! ... Нямам и намерение! И да, дето живея с нашите де, но... много хора са тъй. Въпроса е че и с 500лв мога да си посрещна ежедневните нужди, а и те са съвсем обичайни, прости такива, има ли смисъл да ги споменавам! ... Е верно, заделям там по някой лев за Интернет, ток и тем подобни, но основно за хранителни продукти си давам парите, тъй че... А и едно е и кола да имаш и дете/деца да имаш, съвсем друго е да си си свободен-аз съм си избрал второто, мисля че е за добро! ... Па всеки за себе си, всеки с нуждите си, нали така...

18.   12, щом човек може да си представи нещо, значи може и да го постигне. А да го пожелаеш и да си го представиш е първата стъпка. Това, че ти не си успял, не е причина да режеш крилете и на другите. Човешките възможности са почти неограничени, ако човек наистина иска нещо и предприеме правилните действия.
На въпроса - авторе, според мен 90% от хората, колкото и да изкарват, няма да им стигнат. Не познавам човек, на когото парите да са му достатъчни. На един не му стигат за хляб, на друг за яхта. При си мислех, че 3000 лв. са много пари. В момента ги изкарвам, не се оплаквам, не съм беден, но далеч не ми стигат.
Най-скъпото нещо, което мога да си представя и наистина бих искал е екскурзия до луната. Очаква се до десет години да ги пуснат с цена около 100 милиона долара. Прави сметка колко трябва да изкарам, за да отделя такава сума.

19.   350 000 долара горе долу

20.   18, предполагам, че всеки си представя, че е милионер, живее в имение и кара Ламборджини. Тази стъпка е повече от лесна. Защо ли обаче повечето си остават на нея, как мислиш? Предполагам, ще кажеш, че не са вярвали достатъчно силно или някакви други захаросани ню-ейдж глупости ;-)
истината е, че повечето хора нямат потенциал за издигане / забогатяване. То затова средното ниво е средно, защото повечето са около него :-)

21.   до номер 15. Работя в сферата на образованието, градът не е толкова важен, защото, както написах, занимавам се и с проекти с чуждестранни партньори. Сумата, която написах, не е за всеки месец, за съжаление :-)
номер 8

22.   1) 5000 лева
2) защото сега получавам малко под 3000 и въпреки че живея добре с тях, си давам сметка, че не за достатъчни за всичко, което бих искал да си позволя
3) старая се да се усъвършенствам, скоро се записах на курс по английски, защото не го говоря добре и ми е голям комплекс

23.   Извинявай номер 22 но какво работиш за 3000лв без английски защото и аз съм така.

24.   От 12 до 20 - ами да ти кажа, аз не си представям, че съм милионер. Нито че живея в имение и карам Ламборджини. Не бих имал нищо против, но честно казано не ми е топ приоритет в живота и не съм готов да вложа нужните усилия. Прекалено много си ценя времето, което прекарвам в спорт, развлечения, бира с приятели, а и си обичам работата. Отделно, ако трябва да изкарам парите за Ламборджини по нечестен начин, ще си карам Опела, но ще спя спокойно.
Първата стъпка наистина са Ню Ейдж глупостите, но след първата има и втора, и трета. След като си го представиш, е нужно да си насочиш мозъка в тази насока усилено, търсейки начин и предприемайки съответните стъпки. Но преди втората стъпка има първа, да. Ако нямаш отправна точка, няма как да достигнеш целта си.
Но доколкото виждам, ти си от всезнайковците, които предпочитат да са прави, вместо щастливи. Готови да философстват защо нищо не може да стане и да си водят мизерното съществуване (и тук не става въпрос изобщо за пари). Щом те устройва, нямам против, но не го натрапвай на другите. С подобни "съвети" няма да им помогнеш, запази си ги за себе си. Нека хората опитат, а ако се провалят, злорадствай си тихо.

25.   Аз пък смятам, че тези "съвети" номер20 трябва да ги дава на децата си ;)

26.   Не съм номер 20, но честно казано и на мен ми писна да я чета тая простотия. Човек може да си насочва мозъка накъдето иска, но това какво общо има с парите (понеже темата е за това), на кого му пука някой накъде си е насочил мозъка, че да му плаща за това (защото за да забогатееш, аджеба, тези пари трябва да дойдат от някъде, от някого (освен ако не печаташ незаконно)? ! Понеже го искал много силно. Ами например родителите на болни деца, които нямат пари за лечение, нима не го искат, нима мотивацията им не е по-силна от тази на някой, който просто иска да се покаже със скъп автомобил?
Една позната работи неквалифицирана работа в Англия три години и си купи апартамент тук, в голям град, нещо, за което хората тук работят десетилетия. А някои хора, също решили да отидат в чужбина, остават измамени и се оказват без работа там или не им плащат, защото всичко се е оказало фалшиво. И никой не ги пита каква им е била мотивацията, колко позитивно са мислели и т. н. Това е само един пример, дано не се хванете за него. Същото е и със започването на свой бизнес. Може това, което предлагаш, да се купува, но може и по някаква причина да не намериш пазар, никой няма да те пита колко си се трудил и накъде си си насочил мозъка.

27.   Бих искал Светът да е по-мирно място, без коварни болести и инвалиди, без войни, без вражди между отделните вероизповедания, народи и между мъжете и жените.

В момента нямам жена и деца, така че месечният ми доход от 1 200 лева чисто все пак успява да ми стига да преживявам и да не се лишавам от най-необходимото, но и не ми остават свободни пари за неща, които бих желал да си купя. Наем 450 лева, ток 80-100 лева, храна най-малко 600 лева, телефон, вода... и парите свършват. На почивка не съм бил от години. Не мога да си представя с тези пари да се гледа бебе или дете и определено тогава семейството трябва да има приходи от поне 2 500-3 000 лева месечно.

Лесно би било да напиша някаква бомбастично висока сума, за да отговоря на въпросите на автора/ката точно, но истината е, че купищата с пари не са гарант за щастие. За мен на първо място е важно да съм здрав, да срещна подходящата спътница в живота, а работата да ми доставя удоволствие (или поне да не ме напряга), оставяйки ми и достатъчно свободно време за забавления и семеен живот.

28.   27, спокойно можеш да станеш говорител на някоя политическа партия :) Не се шегувам. По време на предизборни кампании ще си буквално машина са привличане на гласоподаватели.

29.   До 27:
От това, което казваш, ми се струва че боравенето с пари е трудно за теб.
Ток 100 лева - за сам човек немислимо да харчи толкова. Храна минимум 600 лева. Ти не си ли готвиш? Навън ли все ядеш? Аз в Англия изкарвах месеца с по-малко пари за храна и не съм се лишавал от почти нищо.

Вярно, 1200 лева не са много, но не са и съвсем малко, ако са чисти. Хората са масово с по 800-900 лева и пак се оравят, а извън София масово са с по 600 лева и ги осигуряват на минимума. Съветвам те да си оптимираш разходите, така поне едни 200 лева ще можеш да спестяваш.

30.   Номер 27 съм. Номер 29, трудното не е боравенето с пари, а ниските доходи в България и повсеместното недооценяване на човешкия труд. :)

Работя от вкъщи и много часове на ден използвам електричество, което "обикновеният човек" не потребява. Имам работна станция със захранване 800 Вата, плюс голям телевизор (използван като работен екран), работя на включена стайна лампа 100 Вата с цел да не ми се уморяват очите при слабата естествена светлина през прозореца (светодиодните крушки са енергоспестяващи, но премигват вредно за очите, а аз ценя зрението си), къпя се по 2-4 пъти дневно (работещ и през деня бойлер - не бих стоял потен през деня с цел да работи само на нощна тарифа). Какво чудно има в това да плащам сметка за ток по 100 лева месечно? Случвало се е да плащам и повече. Ако чак толкова невероятно ти се струва тази сума, може да хвърлиш един поглед над темата в бгмама под заглавие "Колко Ви е сметката за ток на месец? ". :)

Готвя си вкъщи, също и си купувам храна навън, но не мога да си позволя да ходя по ресторанти. Ако се замислиш, 600 лева за храна месечно прави едва 20 лева на ден. С тези 20 лева човек трудно може да се храни 5-6 пъти дневно хем здравословно, хем вкусно.
Сега някой сигурно прибързано ще даде пример с ябълки, хляб и кисело мляко, които струват 3-4 лева на ден, само че с това не се живее, а се оцелява. Аз съм живял една година само с настъргани ябълки и чай, заради язва, и съм наясно с нещата. Това, че има хора, оправящи се и с по 600-800 лева, не означава, че трябва аз да считам един такъв живот за нормален. Хляб не ям по здравословни причини. Повечето българи се тъпчат с хляб, за да напълнят стомаха с "нещо", просто защото останалата храна не може да ги засити. Затова и боледуват толкова много и са с наднормено тегло.

Също бих могъл да спестявам и от наем, ако се пренеса в някоя много мизерна бабина квартира с изпотрошени мебели и с пропускаща студ и вода дограма за 200-250 лева месечно, но тогава ще съм принуден да живея в тягостна обстановка с явни неудобства, а дограмата ще ме принуждава през зимата да избирам или между повишени разходи за отопление, или да треперя и да рискувам настинки. Затова предпочитам да плащам 450 лева за нормални условия на живот в двустаен апартамент.

31.   Около 8000 на месец. Точно тази сума, защото имам малък бизнес, чиито разходи на месец са между 1500-2000 лева. Сега съм необвързан и с 4500 брутен доход горе долу съм добре. Излизам всяка вечер на ресторанти, хубави заведения, ходя във хубав фитнес и поне 7 пъти в годината ходя в чужбина на релакс.
За да си увелича дохода имам специалист по маркетинг, освен това работя доста често до след 8 вечерта, понякога и уикендите. Живея в София