Споделена история от Други

Полицейска регистрация
Здравейте, имам въпрос относно полицейската регистрация. Преди много време като бях малък с мойте приятели правихме какви ли не детски пакости... Един ден решихме да пробваме от нямане на какво да се прави всеки да открадне по нешо от супермаркета. Аз трбяваше да съм първи и се опитах да открадна една близалка. Детска глупост... сега вече стана време да си търся работа та се чудя дали е възможно да се ме регистрирали в полицията без да са ме викали в районото. Мислите са ми породени от факта, че след като ме хванаха ме заведоха при оправителката на магазина и тя започна да ме разпитва и записа част от мойте дани - къде уча, къде живея, имена и се обади на наще. Към деня на 'престъплението съм бил малолетен' доколкото си спомням грубо когато беше. Та въпроса ми е може ли да те регистрират без да те викнат в районо? Ако съм може ли да се премахне тази информация?

Коментари

1.   Не, не може да си криминално регистриран. За да си, трябва да са ти взети отпечатъци, да си сниман, а след това периодично да те вика инспектор от детска педагогическа стая и да разговаря с теб, с родителите ти също. Освен това, ако нямаш други "стълкновения" с полицията след този случай, криминалната регистрация, ако въобще има такава, е достъпна само за правораздавателните органи и полицията, ако ти е нужен документ за работа примерно, в него ще пише, че не си регистриран. Най-добре е да провериш в районното или да питаш родителите си, те трябва да знаят. За сведение, юрист съм и се занимавам с наказателно право, но винаги е възможно да са настъпили промени, на мен от известно време не ми се е налагало да се интересувам от този въпрос.

2.   Ако не се лъжа, полицейската регистрация трябва да съдържа снимки, отпечатъци и генетичен материал. Прави се от полицейски служител в полицията, така че шансът да имате такава май клони към 0.
В допълнение - полицейска регистрация след която не е последвала осъдителна присъда може да се заличи с молба до съответния началник в МВР.

3.   Едва ли ще имаш проблем. Ако искаш да се убедиш, просто си изкарай едно свидетелство за съдимост (става за 2-3 дни и струва 10 лв, издава се от районния съд по месторождение) и ще видиш дали ще фигурура там нещо. Когато кандидатстваш за работа, искат такова. Но дори и да пише нещо, пак не е основание да не те вземат на работа, въпрос на преценка на работодателя.

4.   До коментар 3: Не смесвай криминалната регистрация с осъждането, т. е. с влязлата в сила присъда! Ако в свидетелствата за съдимост се изписват криминалните регистрации, на поне една трета от българските граждани те щяха да са не един лист, а цял том! От номер 1.