Споделена история от Други

Монтаж на козирка над климатик
Намирам се на втория етаж в 3-етажна кооперация, външното тяло е монтирано така, че не го вали директно много но все пак се мокри. На няколко места вече виждам, че хора са си монтирали над външните тела козирки покриващи тялото само отгоре. При мен такава козирка е безпроблемно да се сложи но се чудя има ли смисъл, така или иначе съм отворил въпроса има ли смисъл да се прави завет от ляво и дясно на самото тяло, ще повляе ли на работата на климатика по някакъв начин.
Благодаря предварително.

Коментари

1.   Защо ли са го кръстили ВЪНШНО тяло?

2.   Естествено - ако му направиш завет ще влошиш работата му. Това тяло е един топлообменник и колкото по добър е контакта му с околната среда - толкова по лесно си върши работата. Защо мислиш че са монтирани тия перки да го обдухват?

Иначе проблем се получава ако конденза от климатика на съседите капе върху твоя, или постоянно се мокри от нещо друго подобно - улук дренаж и тн... , тогава козирка е необходима, иначе - не.

Когато климатика работи в режим на отопление, особено в мъгливо и влажно време е нормално да се заскрежава, това е защото температурата на топлообменника е по ниска от тази на околната среда, влагата кондензира върху нея и замръзва. През определен период климатика автоматично си влиза в режим на размразяване.

3.   Ами то тялото си има капак отгоре, или?
Електронните платки, които регулират оборотите на компресора и вентилатора, са на сигурно място в гумена кутия - тях това не ги плаши...
Ако отгоре му се излива някакъв улук, или тече от покрива директно върху него, това вече е кофти, но във всички други случаи притесненията ти са излишни.
Ако нещо вземе да ръждясва, то знай че експлоатационният му живот е 20-25 години, та това не ти е проблем. За толкова време дори и тънката ламарина няма да прогние.

4.   От 10 години се каня да сложа на моите. За 10 години и ги вали и пече. Исках да им сложа по една шапка понеже зимата върху тях се трупаше доста сняг и лед. За 10 години дори и видиите не са ръждясали. Но един ден и това направих. Осигурих около 10-15 см. м-у шапката и тялото с наклон. Сега нямам грижи със снега. Допълнително опръсках шапката с тефлонов спрей. Но ако сложиш повече от шапка, ще го повредиш.