Споделена история от Други

Автоматик или ръчни?
Здравейте. Оглеждам се за кола, по-нова, но се чудя автоматик или ръчна да избера. Към VW Passat CC клоня за момента, изчетох доста за плюсовете и минусите на двете трансмисии, за хидрогенераторите и по-големия разход на автомата, за по-плавното и точно превключване на автомата, съответно за "по-голямото каране", когато работиш с ръчка и т. н. Кой е по-добият (оптималният вариант в случая)? Предварително благодаря за съдействието.

Коментари

1.   Няма верен отговор, въпрос на предпочитания. Покарай пробно едното и другото и си прецени кое ти е по-комфортно. И едното, и другото си има недостатъци и предимства.

2.   Ако ще пътуваш предимно градско и живееш в голям град, по добрия вариант е да си вземеш автоматик. За пътуване на дълги разстояния аз лично бих избрал ръчка - все пак тя е и по здрава и с по евтино обслужване.

3.   По-оптимален и добър вариант от ръчна скоростна кутия просто няма. Автоматикът е за да не ти се изморява левия крак при твърде много градско шофиране, или в случаите в които шофьорът не умее да шофира много. Аз лично предпочитам да имам пълен контрол над автомобила, разбирай - ръчна трансмисия.

4.   Зависи къде ще караш. На дълъг път или извън града? В града, по задръстванията, автоматикът си е по-удобен, че не ти се налага 10001 пъти да смениш скоростта докато се прибереш от работа. За дълъг път ръчната е ок. Най-малкото защото е по-икономична и там смяната на скоростите е доста по-малко. Като вдигнеш на 5-та и си се возиш много километри, а не сменяш скоростта на всеки светофар. Моята кола е с ръчни скорости и да ти кажа нямам проблем. Така съм си свикнала, че изобщо не ми пречи, но пак казвам малко е досадно по задръстванията.

5.   Първо - не е хидрогенератор, а хидротрансформатор. Иначе за ежедневна употреба автоматика е много по-удобен, особено ако караш много градско. Неудобствата му са, че колата харчи малко повече, сравнена със същата с ръчни скорости. Ако предпочиташ по-спортно каране може да ти харесва сам да си превключваш скоростите, а не компчтъра в колата. На теория поддръжката на автоматика е по-скъпа, но ако се достигне до ремонт, и в двата случая ще трябва да се бръкнеш със сериозна сума. Първата ми кола беше с ръчни скорости, сегашната е с авоматични - и засега съм твърдо решен че и следващат ще е автоматик.

6.   До Автора, и аз нещо клоня за CC, можеш ли да споделиш тези плюсове и минуси за колата и по-специално автомата?

7.   Не особенно много хора разбират от коли в този форум. Насочи се към форума на ФауВе, щом искаш пасат, ще те осведомят добре за плюсиве и минуси. Ако питаш мен, каквото ти сърце сака.

8.   Аз бих предпочел автомат, но ако всичко ми хареса в колата скоростната кутия не би била от значение за мен. По скоро разучи скорустните кутии за СС , а не генерално, също СС със ръчка аз не съм виждал.
Едно мнение за колата като цяло: СС е красива кола както отвън така и отвътре сравнително нова кола на ниска за класа кола. Това трябва да ти говори нещо. Със сиг не са най лошите коли но за мен не са надеждни. Ако 15-20к не са много пари за теб и просто ти харесва колата купувай, но ако си събирал/а тези пари с години или са от кредит иначе казано това са много пари за теб аз бих се насочил къмяпонска кола. Жена ми има СС и плати 5000 лева ремонт по трансмисията и пак прави проблеми, след тази случка не съм фен на тази кола. Но на бялото черно не мога да кажа това е една от най красивите коли в този ценови клас.

9.   Ръчка!!!!!!!

10.   Истинските шофьори карат ръчка! Автоматика е само за дамите!

11.   Автомат, 99% процента от новите автомобили са автомат, вече почти никой не купува ръчна кутия, освен ако няма да го качваш на писта, в което се съмнявам :D

12.   Съветът ми е да проучиш за конректния модел коя скоростна кутия е по-надеждна. Защото има модели с много калпави автоматични скоростни кутии и въобще не си заслужава да рискуваш. Но пък има и такива с качествени автоматични скоростни кутии, пък ръчните имат проблем. Така че проучи дали самия модел има по-качествена ръчна или автоматична скоростна кутия. Мисля, че това е по-важното в случая. Защото една смяна автоматична скоростна кутия ти е 2-3 бона. На ръчната пък лошото е, че трябва периодично да сменяш съединител, но пък хубавото е, че може да се бута, ако не пали.

13.   Автоматична - по-удбно е!

14.   Ако ще купувш кола на ВАГ- групата не е много препоръчително да залагаш на автоматичната трансмисия. Техните Мултитроници, DSG-та и прочие са пословични с проблемите, които създават. Автомат на Шкода, Фолксваген или Ауди става само ако колата е нова или/или в гаранция. Ако е втора употреба, шансът за голям ремонт по автомата е много голям. Особено внимателно избягвай автоматичната кутия DSG със 7 скорости. Тя е с с 2 съединителя, които са "сухи" и издържа само около 150 000 километра. DSG със 6 скорости е малко по-добре.
Като се абстрахираме от това, аз лично обожавам автоматите. Много са ми удобни и комфортни.Сегашната ми кола е с ръчни скорости, но следващата ще е автомат.

15.   Вземи си автоматик... какви са тия ръчни скороти. Те вече автономно управление в автомобилите си вкарват хората, а ние все още ръчкаме нещо и се мъчим излишно. Няма лошо - въпрос наистина на предпочитания, но ми е омръзнало до гуша с тоя съединител и да ръчкам все и при всяко едно тръгване и спиране да се движиш (напълно излишно). А и когато караш автоматик си по съсредоточен към пътя, знаците, трафика и всичко. И да не говорим колко е удобно да караш автоматик особено на дълъг път въобще не се изморяваш.

16.   До 10

Т. е. истенските шофьори (каквото и да означава това) са само и единствено мъже? Или мъжете, които карат с автоматична, претърпяват промяна на пола, защото не покриват критерият да бъдат истински шофьори?

17.   Ръчна! Бая ядове се берат с автоматика! От опит го казвам.

18.   Здравей авторе!
Съветвам те да си вземеш с ръчна скоростна кутия, защото първо е по-евтина поправката ако се развали и второ няма да сменяш масло на скоростната кутия. Автоматика е по-удобен, но е по-скъп и по сложен за поправка и поддържане.
Това е от мен и успех с избирането на колата :)

19.   Автомат разбира се, при VW е DSG при втората генерация на CC, а при първата има и tiptronic. Разликата в разхода не е толкова фрапираща, като при старите автоматични кутии, които бяха с по 5 скорости. През последните 10 години съм сменил 4 коли, имах А5 с ръчна скоростна кутия, 3. 0TDI, беше ужасно.

20.   Автоматик е по-добре. Фокусираш се за път от точка А до точка Б.

Карай внимателно. Българите са едни от най-некадърните шофьори в Европа, заедно със Румънците. Не са само необразовани и корумпирани а са склонни и да отнемат човешки живот, защото да въртиш гуми и настъпваш газ при ограничение или на зебра е нещо яко в очите им, възприемайи се за готини и че хората им се възхищават. Много разбират от коли и това води до смъртност от около 1000 души на година, достойно като за държава от третият свят.

21.   По принцип по-голям контрол върху управлението е с ръчна, както и по-голямо удоволствие от карането, но зависи какво търсиш. (Няма такова нещо като автоматична състезателна кола. ) Ако търсиш удоволствие от шофирането - ръчна, ако търсиш придвижване от точка А до точка Б - автоматикът върши чудесна работа. В град е по-удобно с автоматик, а това в много по-голяма степен важи при моторите, оттам и удобството от скутерите за града.

Автомобилната автоматична скоростна кутия е доста по-сложна от рънчната такава и изискванията към трансмисионната течност са по-големи, което оскъпява подръжката. Поради липса на съединител, което се компенсира с отделяне на топлина и замърсяаване на течността, износването на автоматичната скоростна кутия е по-голямо. (Изключение правят полу-автоматите с двоен съединител. ) И друго, няма такова нещо като доживотно трансмисионно масло, има трансмисионно масло до края на живота на скоростната кутия! -Производителите обожават да твърдят такива неща!

Аз самият обичам да карам и не мога да си представя да няма(м) контрол върху момента на превключването, защото никой компютър не е в състояние да предвиди какъв завой или каква пътна обстановка следват след 100 метра. Зимно време, а и не само, е небходим контрол и на зацепването и сцеплението, където съединителят играе основна роля. Отново идва моментът, че компютърът не може да измъкне кола от снега както може да го направи човешкият крак. Не дай си боже, ако колата силно поднесе на заледено, спасението е съединител, автоматикът най-вероятно ще завърти колата. В този смисъл, ръчната скоростна кутия е по-безопасна, което е спорно твърдение, но все пак можеш да попогледаш видеа в ютюб за катастрофи на американски коли зимно време.

Навлизам в големи подробности, които едва ли имат значение. В крайна сметка предпочитанието е изцяло твое.