Споделена история от Други

Продажба на семейна кола
Здравейте! Момче на 20 години съм. На кратко, събрах си пари за да си купя кола, но баща ми има 2 коли. По принцип той е съгласен да ми я остави, но не искам да я карам, затова ако купя кола, то тази втората на баща ми става излишна и ще трябва да се продаде. Въпросът е че и двете коли са купени след бракът му с майка ми, но тя ни напусна преди 15 години и отказва какъвто и да е било контакт с нас. Понеже е купена след брака, до колкото знам, за да се продаде, майка ми трябва да даде съгласието си. А тя дори "здравей" не ни казва ако се засечем по улиците. Въпросът ми е, има ли някакъв вариант да се продаде без нейното съгласие, защото не ни се занимава с адвокати и съдилища, те дори нямат и развод, точно защото тя отказва да комуникира с когото и да е, но това е друга тема. Може ли по някакъв начин колата да се прехвърли на мен като наследствена и съответно тогава аз да мога да я продам? Или някакъв друг начин ако има, ще съм ви благодарен ако ми кажете!

Коментари

1.   Законно няма начин да продадете колата. А наследство при живи родители няма, за наследство може да се говори само след като някой почине. Самата дума наследство означава че някой е починал и след това друг го наследява. На 20г си, вече трябва да си наясно с такава обикновена документация, като права при брак и факти като този, че удостоверение за наследство се получава след като представиш акт за смърт.
След като баща ти има брак трябва да е наясно, че може да купува каквото и да е, но в момента на покупката нещото става наполовина негово, а другата половина е на съпругата му.

2.   Няма начин! Тези коли са ви "вечно негови", дори не може да се бракува без съгласие на съпругата.
Варианта ти е да я вземеш и караш така, както си е на негово име докато се скапе, или докато вашите не си подобрят отношенията.

3.   Вижте, има адвокати за тези неща. Те са учили години, изучавали са законовите положения, срещали са в практиката си различни случаи, чели са много съдебни решения. Нима някой друг може да ви посъветва по-добре? Те и развод ще ви посъветват как става във вашата ситуация, за да не се мъчите повече в това положение. Не хапят и не е срамно да се обърне човек за консултация към някого, на когото това му е работата.

4.   Продаи я с пълномощно без прехвърляне или на части друг лесен начин невиждам. Другото не си заслужава ако колата струва 3 4000 лева