Споделена история от Други

Срам ме е да се храня пред хора
Здравейте, на 20 години съм! От една година ми се случва нещо много странно. Когато излезна с приятели или познати изпитвам нещо като срам когато се храня пред тях. Започвам цялата да треперя - ръце, глава. Все едно са се втренчили всички в мен. Нямала съм такива проблеми до сега и обикновено общувам нормално с хора. Ще се радвам за съвети и ако на някого му се е случвало подобно нещо как го е преодолял?

Коментари

1.   Като ученичка много мразих да се храня пред хора. Срамувах се по незнайна причина, имах чувството, че всички ме гледат в устата и едва преглъщах. С времето просто го преодолях, защото наистина съм имала дни, в които съм била заета и съм се прибирала много късно. Не можеш цял ден да не ядеш, обстоятелствата ще те притиснат. Гледай да хапваш по-често в къщи, но когато си навън и си гладна, просто избери някоя по-забутана маса и не гледай околните. Опитай се да не мислиш, че наоколо има хора. Ако помислиш за тях, напомни си, че и те се хранят в същия момент. Давам ти тези съвети, защото на мен ми помогнаха да се справя с моя проблем. Надявам се да съм ти била полезна, но истината е, че аз не съм стигала състояния, в които да се разтреперя. Ако искаш и имаш възможност, поговори с психолог. Предполагам, че той ще е запознат с подобни проблеми и ще ти помогне, защото самата ти реакция е като вид страх, паника, нервната ти система явно е натоварена.

2.   Мен също ме е срам да ям пред хора, но аз развих тази... да кажем фобия, някъде 1 или 2 клас. Сега съм девети клас и все още не съм го преодоляла, ами напротив, с времето нещата се задълбочиха значително. Това много повлия и на начина ми на живот, защото спрях да ям в училище, което доведе до загуба на апетит и болки в корема. В момента ям веднъж дневно и въпреки, че съм слаба имам доста подкожна мазнина, която служи за запас от енергия.

3.   И аз съм така.

4.   Ето до какво води гнусният балкански манталитет, а именно - да караме майките да кърмят децата си по тоалетните...

5.   И при мен го има това. Казвам че искам докато се храня да гледам нещо и така сам си ям. Ако съм на гости дори да съм гладен винаги казвам : точно се наядох преди малко.

6.   Имам го същият комплекс, когато се храня на работа с колеги през обедната почивка и когато съм в компания, най-вече с дами. Случвало ми се да ям салата в продължение на два часа и накрая пак остава в чинията.Спичам се и това е, не мога да се отпусна. А когато става въпрос за срещи по мъжки с верни другари, там за какво плюскане и пиене иде реч, бедна Ви фантазия.

М39

7.   Благодаря Ви много за съветите... И някак си съм по-спокойна, че не съм единствена. До номер 5 - да и аз много пъти съм се оправдавала, че точно съм се наяла. Ще се опитам да се концентрирам в нещо друго пред мен и да не мисля за другите около мен, дано да помогне.