Споделена история от Други

Обща тема за насилието
Здравейте,

Имам конкретен въпрос, но правя обща тема за насилието, защото е хубаво да има такава. Нека, всеки, който има гледна точка по въпросите свързани с насилието - да пише. Неща от типа на - какво е насилие, видове насилие, защо се проявява, какво е спасението...
Може да разказвате и истории свързани с насилие.
Аз също смятам да разкажа, но ми е по-лесно да започна отнякъде другаде, а именно с въпрос -
Мразят ли насилниците своите ”жертви”?
Думата /жертви/ е в кавички, защото да бъдеш жертва е най-вече себеусещане, но я използвам като обобщение на хората, които сме подложени на тормоз.

Ще помоля екипа на сайта да публикува отговорите по темата, всички, без значение какви са и в кратък срок.

Коментари

1.   Виж, насилието има много лица, но всички до едно са УРОДЛИВИ! Като се каже насилие и сигурно повечето хора си представят съпруг, който бие съпругата си, но има още много видове домашно насилие и то понякога много по-тежко и с много по-лоши последици. Не казвам, че е приемливо мъж да бие и да тормози жена си, но тя поне е пълнолетна и има някакъв шанс да се измъкне. А какво да кажем за децата станали жертва на родител-насилник? Те как да се измъкнат? И да кажат на някого кой ще повярва на дете? А възрастните и трудно подвижни хора, които са жертва на децата и внуците си? И те нямат шанс. Защото насилникът винаги може да се измъкне с обяснението, че "баба/дядо има склероза и си измисля!"
Колкото до това дали насилниците мразят жертвите си, ама не знам. Може би да, може би не. Предполагам всеки случай е индивидуален.
По-страшното е обаче друго, че има много жертви, които не само не търсят начин да се спасят, ами приемат това за нормално. Ето това е страшното! Насилникът до такава степен те пречупва психически, че вече си мислиш, че си заслужаваш боя защото си лоша съпруга/лоша майка и т.н. И в последствие, дори и по някаква причина да успееш да се спасиш, вече имаш много изкривена представа за нормалните отношения и има огромен шанс отново да попаднеш на насилник. Така, че за мен спасението тръгва от там. Да разбереш, че ВИНАТА НЕ Е В ТЕБ и ТИ НЕ ЗАСЛУЖАВАШ ТАКОВА ОТНОШЕНИЕ! Дадеш ли си сметка за това, вече е по-лесно да събереш смелост да скъсаш отношенията с този човек. Ако и ти си жертва на насилие, съветвам те сериозно да преосмислиш преценката си за ситуацията и да не се оставяш на Стокхолмския синдром, защото това ще е пагубно. Нали знаеш какво е Стокхолмски синдром? Този термин се използва за хора жертва на насилие, не само домашно, които не само не се съпротивляват, но дори започват да харесват насилника си и разбира се оправдават напълно всеки негов акт на насилие. И тогава става страшно! Защото и да иска някой да ти помогне, ти категорично отказваш помощ, твърдейки че си напълно щастлив и всичко в отношенията ви е прекрасно. Сложно е! И най-лошото е, че както казах в 99% от случаите насилието е колкото физическо толкова и психическо. Целта е жертвата да се срине напълно, да и се внуши, че е напълно неспособна да оцелее без насилника си, защото на насилника му харесва идеята да има почти неограничена власт на жертвата си. Колкото до образа на насилника... за мен това са дребни душици, без грам самочувствие, които навън не смеят да отстояват позициите си и за това се опитват да се правят на герои пред семейството си. Класически пример е мъжът, който на работа е вечно недоволен от шефовете и колегите си, но разбира се не смее да повиши тон на шефа си, за това трупа агресията в себе и в последствие си изкарва яда на съпругата и децата си. Жалка история! Но както казах, за съжаление има много жени, които смятат това поведение за нормално и за тях е норма да ядат бой с повод и без повод, защото това означава, че съпругът им ги "обича" и е загрижен за тях! Представяш ли си? Лично аз не бих търпяла такова отношение и ден и бившият ми съпруг, може би това е и една от причините да е бивш, го знаеше много добре. Само един път си позволи да ми удари шамар по време на семеен скандал и този шамар никога не му го простих. Да, молбата за развод я подадох няколко години по-късно, но след шамара сърцето ми се затвори за него и отношенията ни вече не бяха същите. Обаче аз знаех коя съм и че мога да се справя и без него и за това няма да позволя на никой никога да се отнася зле с мен, без значение дали става дума за психически или физически тормоз. Обаче тук идва въпросът за образованието и за правото да работиш. Да, аз мога да си тръгна, защото не завися финансово от никого, а много често тези жени, освен, че са бити, са и изолирани от света. Те не могат да потърсят помощ от роднините си, нямат работа, за да са финансово независими от насилника и изобщо положението е доста отчайващо. Да не говорим, че в крайни случаи жертвата е така шантажирана, че дори и да може, не смее да си тръгне, защото е заплашвана, че той ще убие родители и или ще и отнеме децата, например. И май тогава спасението е само в полицията, а както знаем в България, а и не само, полицията не обича да се намесва в такива лични отношения. Така, че проблемът е много, много сериозен и часове наред няма да ни стигнат да дискутираме всичките му аспекти и евентуални решения, но основното е жертвата сама за себе си да реши, че НЕ ЗАСЛУЖАВА ТАКЪВ ЖИВОТ! Важното е, първо да се противопоставиш на психическия тормоз, а после да решиш как да спреш и психическия такъв. Защото спреш ли да се страхуваш и да вярваш, че заслужаваш такова отношение битката е наполовина спечелена, но определено не е лесно да се справиш със страха и с внушението, което понякога с години ти е набивано в главата, че "ти си нищо", че "нищо не става от теб!", "че и един ден няма да оцелееш без мен!" и всякакви такива глупости. Ами НЕ Е ВЯРНО! Ще оцелееш и ще се справиш! Само трябва да си повярваш!

2.   Питай в друг сайт да ти напишат домашната.

3.   Аз обичам приятелката си и точно заради това я пребивам-така доказвам любовта си. Най-често насилника не мрази жертвата си, а чрез побоя изразява чувствата си и доказва мъжествеността си. Лично аз съм "за" насилието но разбира се с мярка и по възможност да е превантивно, защото така се спестяват много бъдещи проблеми.

4.   „Насилие“ е всеки вид злоупотреба с човешки индивид или животно. Но нека не включваме темата с насилието над животни, защото ще отидем в друга посока.
Насилието изобщо може да не е свързано с физически тормоз, побой, изнасилване или дори телесно докосване, както добре знаем, това е психическото насилие.
Невербалното насилие е дори по-лошо от вербалното, защото не винаги се разпознава и не винаги се приема за насилие или злоупотреба. За това и не винаги се наказва или спира навреме, също и не винаги насилникът осъзнава, че е насилник, нито пък жертвата осъзнава, че е жертва.
Например манипулацията си е чиста форма на насилие, доста често е оправдана, но това е същността й- да се самооправдае.
Доста често жертвите на манипулация не разбират, че са жертви, защото са убедени, че това, което се случва, е за тяхно добро.

5.   Насилие е много широко и разтегливо понятие. Всеки е наясно с грубите му форми. Но на по-фино ниво то включва неща като лъжа и заблуждаване на някого с цел някаква облага, както и налагане на своето мнение, злоупотреба със служебно положение например искане на неща каквито няма право да иска, и ако не се изпълнят да си намери причина да махне човекът. Насилници са дори пушачите които тровят въздуха на непушачите, а също и шумните хора които замърсяват със шум в апартамента на съседа, както и мотористите с махнато гърне, които изрязват моторите през нощта. Насилие е също да се построи поредната кооперация в близост до жилищна сграда. Никой не пита живущите там как се чувстват като им затриват гледката която е част от апартамента който са купували като са се настанили там. Насилие върху живущите там е и цялата тупурдия която се вдига като се строи. Насилник е и тоя който мине с дизеловата си кошница и напълни дробовете на хората с карбонни частици. Знаете ли обаче кое е най-голямото и вредното насилие? Това не е насилникът терорист който извършва поредният си атентат, не е и този който прави магия поръчана на някого, не е диктаторът, не е даже и политикът национален предател който обрича цял народ на страдание за собствената си облага. Това е човекът, най-често жена, която говори или шуми в църква по време на служба, когато хората се молят. Във всеки храм обезателно има един, двама такива които изпълняват волята на сатана там. Това са най-вредните насилници на всички времена в света. Навярно и най-важните хора на сатана в света.

6.   Авторката съм.

Номера 1 и 4, благодаря за отговорите.

Малко за мен.
Израснах в недобро семейство. Няма да споменавам от кого е бил тормозът, но се изразяваше във вербален тормоз/психологически/емоционален - вменяване на чувства като: вина, недостойност, неспособност, безполезност... Наказване чрез мълчание. Никакво желание да разговаря с мен, а когато го правеше - агресираше с викове, когато споделях мисли и емоции. Вследствие на това, като по-малка се опитвах да радвам този човек, за да няма повод да ми вика и да ме пренебрегва. Беше ме страх да изразявам мнение и да споделям. Но това не сработи, защото да зарадвам този човек - беше невъзможно, ако се случваше, то - беше за миг или ден, но не повече. Не оценяваше нищо, още по-малко усилията. Когато не изразявах мнение и не споделях - пак беше лошо. След години реших, че няма угодия и няма да се опитвам да радвам човек, който е вечно недоволен. Проявявах автоагресия чрез пиене, пушене, наркотици... Подобно поведение е много присъщо за тийнейджърите, но не всички от тях пият, пушат или се дрогират, защото са /разхайтени/ както казват много хора. Някои от тях го правят, защото са тормозени в семейството си. Разбира се, тогава не го осъзнавах като автоагресия или самонаказание - години по-късно, преди да спра, си казах, че не искам да се тровя, а след време разбрах и защо съм го правела.
Вследствие на това отношение от родителя ми, доста години по-късно, забелязвам неща в отношенията ми с хората.
(В минало време ще е всичко, защото вече съм осъзнала нещата и се самонаблюдавам, за да не допускам подобно поведение от своя страна).
Лесно се привързвах исках да бъда прекомерно добра, за да благоразположа човека до мен, премълчавах когато се чувствах засегната, хората си мислеха, че нямам никакви проблеми, защото не споделях, за да не натоварвам, защото не заслужавам внимание, тъй като се мислех за маловажна. Търпях неуважение към мен, защото трябваше да съм разбираща.
И тук дойде моментът да ми писне както когато бях тийнейджър, само че - този път не се самонараних, защото бях осъзнала случващото се. Разочарованието и негативните емоции - ги преработих, защото разбрах причината родителят ми да се е държал така с мен, някои хора и партньори - също.
Били са хора с неразрешени лични проблеми, които проектират своите - ниско самочувствие, страх, неспособност и всякакви комплекси, върху някой в позицията на по-слаб, защото е физически слаб, финансово зависим, емоционално зависим, или просто - безкрайно търпелив и вярващ в щастливия край. Видях позитивите в цялата картинка.
Заради отношението на родителя ми и отношението от, други хора, което бях позволила сама в по-късни години - ме научиха: че всички сме хора и няма някой, който да е ПО, за да му позволяваме да ни мачка, нас или някой друг, или да се опитваме, да оправим живота му, за да е щастлив, да не да се притеснявам и страхувам, да не би да кажа нещо неправилно, ами повече да слушам, и да говоря когато има смисъл, когато мога да дам градивен съвет или мнение, да правя неща, с които - не да се харесам на някого, а да бъда полезна. Това са и нещата, които осмислят живота ми.

Знам, че има много хора израснали в недобра семейна среда, че и по-лоша от моята, затова и са каквото са, затова и ако имат деца - повечето от тези хора упражняват насилие, дали върху тях или партньора си, но го правят. Неосъзнато. Повечето насилници в семейството - копират поведението на своите родители към тях или на родителите си един към друг. Дори хора с крайно поведение, имащи нарцистичен характер, истеричен, пасивно-агресивен, мании, зависимости... (моят родител имаше повечето от тези и други крайности в поведението), но тези хора са допуснали да не осъзнаят това, което ги мъчи. Звучи малко, сякаш насилниците са слаби хора, жертви на други насилници, неосъзнати... донякъде е така, но това не значи да бъдат търпяни. Всеки сам е отговорен за своето добруване и не бива да допуска симбиозата /жертва-насилник/ в никой аспект, с никого.