Споделена история от Други

Депресията може да е красива
Депресията е първична и вторична. Първичната е полезна, тя е моментното ти състояние и си е част от човешките емоции. Какво да правиш с нея? Отговорът е нищо. Просто я остави да си бъде такава чиста и ако не се опитвай да я променяш. Само че хората инстиктивно се опитват да я променят, да се борят с нея, защото им е набито в главата, че винаги трябва да са щастливи, никгоа да не са тъжни. Казват си "не трябва да съм тъжен/депресиран". Тогава настъпва депресия от депресията. Започва нов цикъл на депресия - вторична, следва трети цикъл и така до безкрай. Това е вече грозната и разрушителна депресия. Тя вече не е естественото ти моменто състояние, а е плод на твоя ум. С времето става навик и постоянно състояние. И колкото повече се опитваш и искаш да я махнеш от себе си, толкова повече цикли създаваш.

Само че повечето хора са твърде неосъзнати, за да осъзнаят кой е момента, в който тя преминава от първична във вторична.

Коментари

1.   Да, аз свикнах с моята и сега, когато маалко се поразкара чак ми залипсва. На мен ми донесе много спокойствие и много истина изплува за всички и всичко около мен.

3.   Аз също не съм психиатър (това са специалистите, лекуващи депресия), но ще се опитам да преведа обърканата ти мисъл. Значи, искаш да кажеш вероятно следното - че ако човек има основателна причина да се чувства тъжен или пък просто изпитва някакъв психически дискомфорт е добре да остави нещата да преминат постепенно, вместо да се концентрира върху проблема, защото това може да му създаде още по-сериозни проблеми. Правилно ли те разбрах?
От друга страна клиничната депресия е много сериозен проблем и не бива да се неглижира.
Това, което не разбирам, е какъв е смисълът от задаването на тази тема. Явно не си лекар, който иска да ни напъти към по-здравословен живот, а съвети относно здравето на хората от страна на лаици са по-скоро вредни.

5.   Здравей,

И аз съм имал бая депресии, но после прочетох следния цитат на Фроид:

"Преди да изпаднете в депресия, първо проверете дали не сте заобиколени от идиоти!"

Установих, че много от приятелите ми и роднините ми са идиоти... започнах да ги игнорирам и сега съм позитивен и щастлив човек с цели в живота.

Поздрави!

6.   Хора всякакви, това си е твое мнение. Да ти кажа, никак не ми беше красиво, като щях да се самоубивам.

7.   3

Не си разбрал. Който трябва, ще разбере.

5, точно - попиваш от тяхното съзнание на дуалност. А в основата на всяко психическо страдание стои илюзията за дуалност или тази за време.

6, за да си стигнал до идеята за самоубийство, отдавна си преминал момента на красивото. Доста цикли на депресия си завъртял.

8.   Така е, депресията не е просто настроение, а период. Период, в който душата преминава динамично през различни състояния, или цикли на едно място.
Забелязала съм, че много опити за излизане от депресия, само влошават състоянието.
Понякога човек трябва да си даде правото да бъде слаб и да изживее мъката си.
Всички казват, че „нямало за какво да се депресираш“, че не трябва да се оставяме на мъката да ни погълне и пр.
Ами аз пък мисля, че щом е нормално да ти се случат лоши неща, то тогава имаме право да „се чувстваме зле и да бъдем недоволни“.
Депресията или преминава от само себе си, или човек умира в най-тежките случаи, когато не издържа на напрежението.
Иронията е, че това напрежение може да бъде създадено от хората, дето искат да ни вадят от депресия.
Мислят си, че трябва да ни дават съвети, да ни подтикват да правим това и онова. Не е така.
Според мен просто трябва да си дадеш време да изживееш болката и дори да се самосъжаяваш. А ако някой иска да ти помогне, той трябва да те изслушва и да се опитва да разбере мъката ти. Не само да ти „дава мъдрост“ или да те кара да се „стегнеш“. Постоянното „стягане“ също не води до хубави резултати.

10.   Депресията не е моментно състояние и точно това я различава от обикновеното лошо настроение. Но иначе си прав. Депресията е нисък серотонин. А ниският серотонин става постоянно състояние, когато човек продължително време е бил нещастен. Някои хора са много предразположени, други не са.
Това, което имаш предвид, е чувството за вина. Да, чувството за вина е най-силния причинител на депресия (нисък серотонин), защото е най-лошата и разрушителна негативна емоция. Да, останалите са нещо естествено, но чувството за вина - не съвсем.

11.   Естествено че може, тя сега дори е на мода, освен това много текстове на песни се основават именно на нея.