Споделена история от Други

Коя специалност да избера - Специална педагогика или НУПЧЕ?! Кой е по-добрия избор?
Привет!

В голяма дилема и чуденка съм- надявам се да получа поне малко съвети и помощ от тук, затова помагайте - моля!

Кандидатствах в СУ - приеха ме в специалност Начална училищна педагогиа и чужд език - съкратено ще го наричаме НУПЧЕ. Сега големият въпрос е- да чакам ли 2-ро класиране или да се запиша в това което вече съм приета?

Много се колебая какво да запиша и какво да правя!

Досега си правих сметки и изчисления и всичко сочи че ако потвърдя е много вероятно да ме приемат Специална педагогика /ако балът падне с 0,67 значи съм вътре/ ... която ми е по-горно желание но сега се двуомя дали наистина искам да уча това повече и се двуомя дали наистина това е Моята специалност? Не знам дали ще имам нервите и търпението за тази специалност - цял живот с болни деца ли ще се занимавам? Просто ще ми е интересно да го уча, но не и да го работя... :( няма да имам търпението- признавам си...

Кажете... дайте съвет: Кое е по-добре да уча - НУПЧЕ или Специална педагогика?! :?

Благодаря предварително!

Коментари

1.   ами ти самата го каза - имаш ли търпението, а и ПРИЗВАНИЕТО да работиш с болни дечица?
НУПЧЕто (ей, че смешно) май е по-доброто решение. Мисли и за бъдещата реализация! Сега имаме бейби-бум, недостиг на места в градините. Значи точно като завършваш ще има пък работа за НУПЧЕТА!
Майка ми е завършила това, голям дечко е, остана обаче преди време без работа, но беше за добро. Не е лесна и работата с тези дребни дечица, но пък можеш да си изживееш детството, да работиш с чисти душици, невинни и найвни и действително да направиш нещо полезно. Децата на майка ми ще я надживеят с 40 години поне, представяш ли си?
Имаш шанса и с двете специалности да посееш семенцата на бъдещето. Фундаментално, но днешните дечица след 40-50 години ще управляват държавата, а ти ще си им дала най-важните години в живота на един човек.
Каквото и да избереш, ще е правилното. Успех!

П. П. тази работа обаче не е за пари, да знаеш. Никъде учителите не са богати хора, затова пък имаш много сбободно време, време за свойте си деца, сигурна работа, осигуровки, работа с мозъка, добър социален статус, а и възможност за реализация, защото много ще се пенсионират точно сега (масово ще гледат да хванат последната възможност да се пенсионират на 57, има и бейби-бум). Смело. Сама решавай!

2.   Завърших ФНПП специалност специална педагогика, ако искаш да поговорим пиши на e-mail vanko777@start. bg

3.   Ти май сама си отговаряш на въпроса :) По-добре е, според мен, да избереш НУПЧЕ-то, защото предоставя много повече възможности за реализация. Ще имаш педагогическа правоспособност за обучаване на деца до 4клас + чужд език. Можеш да ги упражняваш като професия заедно или поотделно. Самото знаене на езика ще ти отвори много врати, не е задължително да ставаш учител, и не си мисли, че езикът няма да го научиш достатъчно добре. Това зависи само от теб. А ако желаеш да бъдеш учител, едва ли ще срещнеш трудности при намирането на работа, защото учителите по чужди езици са кът, а както знаеш по новата програма език се учи още от първи клас. Също така, съгласно новите изисквания до четвърти клас чужд език имат право да преподават само хора завършили НУПЧЕ. Разбира се, това изискване не винаги се спазва именно, защото не се намират лесно такива специалисти. Каквото и да избереш, успех :)

4.   ако имаш други желания които са по-горе към списъка- ЧАКАЙ! Инъче НУПЧЕ!

5.   Най-горното ми е специалната педагогика всъщност... така че май няма смисъл да чакам.

Благодаря ви за коментарите!

7.   Здравейте! Имам подобен проблем. Моята дилема е социална педагогика или предучилищна и начална педагогика. В коя сфера бих намерила по - добра реализация? Благодаря!

8.   Номер 1 и номер 3 са го казали най-правилно.
В момента има огромна нужда от специалисти със специална педагогика, но ако го нямаш призванието _ НЕ записвай това, а НУПЧЕ (наистина звучи смешно).

9.   Надявам се да получа поне малко съвети и помощ от тук, затова помагайте - моля!
Много се колебая какво в специалност Начална училищна педагогиа и чужд език - съкратено ще го наричаме НУПЧЕ. а запиша и какво да правя! Благодаря!