Споделена история от Други

Предимство на Т-образно кръстовище
По закон на Т-образно нерегулирано кръстовище на равнозначни пътища важи правилото за предимство на дясностоящия.

Ето тук

https://www.shofior.com/wordpress/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%8F%D1%81%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%8F%D1%89%D0%B8%D1%8F-%D0%B8-%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%B3%D1%83%D0%BB/

на първата снимка синият автомобил би трябвало да е с предимство. Това, което забелязвам обаче, е, че в реалния живот на 100% синият би пропуснал червения. От 16 г. съм шофьор и до сега не съм видял дясностоящият да бъде пропуснат да мине. Как ще коментирате това разминаване? И ми е интересно, на вас правило ли ви е впечатление това разминаване и с кое се съобразявате в случая - със закона или с общоприетото?

Коментари

1.   Като млад шофъор в началото се опитвах да минавам през тези кръстовища както е по закон.

Но след като отнесох определен брой псувни, клаксони и разминаване аха към сблъсък, се наложи и аз да карам по "правилния начин".

В малък град съм и се чудих дали не е имало преди знаци на тези кръстовища и хората да са си свикнали така, но не знам.

Наскоро поставиха знаци на повечето кръстовища и винаги на Т-образните, този който навлиза в правия път (синята кола от линка) има знак стоп или обърнат триъгълник, така че що годе нещата си дойдоха на мястото.

2.   Винаги се съобразявам със закона. Ако стане съкатлък, законът ще е на моя страна. Разбира се приближавам кръстовището с готовност за спиране, защото може аз да имам дясностоящ и да се налага да го чакам и също може другият шофьор да не знае за правилото или да не знае, че кръстовището е нерегулирано. Така че ако го видя, че няма намерение да ме пропусне, ще го чакам, макар и да съм с предимство, и няма да влизам в кръстовището и да правя предпоставка за катастрофа.

3.   Със закона се съобразявам, разбира се! Но аз не живея в България - страната на тарикатите на дребно...

4.   Местан при регулирано кръстовище излиза като каруцар, а при нерегулирано съвсем ще кара през просото. За жалост такива каруцари са много, затова има много катастрофи!

5.   Обикновено при такава схема, единият път е по-голям / главен и обозначен че има предимство, не е "Т кръстовище". Дори да е наистина нерегулирано, хората правят това с което са свикнали и очакват. Ако някой мине да сложи знаци, най-вероятно щяха да съотвестват на това което хората правят. Но тъй като няма, изниква наистина въпросът, кое да се следва. Примерно ей такъв случай:

https://www.google.com/maps/@43.0696723,25.6029479,3a,75y,90t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6Zz0URIYbCVTCJ_48wzdyw!2e0!7i13312!8i6656

Смяташ ли, че влизайки от тоя черен път към... нормален път, ти трябва да си с предимство? Там си плаче за знак стоп, но са преценили, че не си струва слагането му. Като отидеш малко по-надолу по пътя, той се влива вече в булевард, и воала, някой е сложил знак стоп:

https://www.google.com/maps/@43.0724026,25.602675,3a,75y,348.91h,82.01t/data=!3m6!1e1!3m4!1stCdO0J8BLeTfukepDgewIw!2e0!7i13312!8i6656

Не че предлагам решение, но объркването си е закономерно, защото се пестят пари от знаци и хората си ги "доизмислят".