Споделена история от Други

Джобни
По колко джобни давате на тийнейджърите?

Коментари

1.   На мен ми даваха по 3 лв, като разбраха ,че не ги давам за храна а за цигари ми ги намалиха на 2 лв 10г по късно все още пуша.

2.   По 2 лв на ден, ако искат повече да работят!

3.   Тези тема е за раздел семейство. Там ще събере повече мнения.

4.   Тйнежъра е от 13 до 19г, разликата огромна, едни са джобните за 13г други за 19г, а и всичко зависи от доходите на семейсвото и начина на живот на който са го свикнали детето. Ако редовно е водено да се храни в Happy, 3 лв джобни са му крайно недостатъчни, ако живее в дом в който три пъти седмично се готви боб или леща 3лв джобни са му много.
Като допълнение със сигурност е добре да работят поне лятото колкото е възможно по от рано и от доходите си да се научат да отделят и за дрехи или учебници.

5.   Отглеждаме внук, 15 г. родителите работят на нефтена платформа в Северно море, непушач, имаме си уговорка за честни отношения, геймър, отличник. Даваме му месечно 180 лв това е решение на родителите му, закусва в училище. Ако не стигнат имаме уговорка да додаваме, един път, когато го обраха в метрото . От парите си плаща кафе, кино, кефчета. Плащаме семейна карта за добър фитнес и отличен интернет у дома. Отделно даваме пари за книги, облекло и големи неща. Остават му пари всеки месец, спестява за нов монитор. Всички сме принципни непушачи, мисля, че по 3 лв на ден са достатъчни за закуска и кафе без цигари.
На тези, които мислят, че тийеджърите трябва да си заработват или дозаработват джобните ще им кажа, че не отглеждаат хора, които ще бъдат ситуирани добре в бъдещия им живот.

6.   Не съм родител все още, но според мен не може да се правят сравнения между градове в които цените са различни.
Например ако с 3-4 лева с Пловдив може да си купиш много неща, в София не стигат за почти нищо. Аз пораснах във Видин , с 3-4 лева си цар там- ще имаш и за закуска и за кафене после.

Зависи и каква храна има вкъщи. Ако искате да спестите от джобни- трябва да има детето ви от какво поне един сандвич да си направи или да има сготвена храна.

Т.е ако съм родител в по-малък град и вкъщи винаги има нещо в хладилника - 2 лева стигат, ако иска повече да ми каже защо ги иска и ще преценя дали да ги дам или не.
Обаче ако живеете в София и вкъщи няма сготвено поне за закуска (а и закусвалните са по-скъпи, разстоянията по-голямо) според мен поне едно 5 лева на ден трябват

Иначе казано, помислете какви са разходите на детето ви. Ако имате един ден като него къде бихте отишли и колко бихте похарчили. :)

Ако нямате възможност да му дадете колкото иска или колкото му трябват е добре да обясните защо. - Например заплатата ми е толкова, толкова отиват за разходи, всеки месец опитвам да сместявам за непредвидени ситуации и ми остават толкова. Не мога повече, искам да ти дам, но няма как. И ако може да работи някъде и му трябва документ подписан от родител- помогнете.
Има разлика в поколенията, но не подценявайте комуникацията. Повечето деца биха се съобразили с родителите си ако знаят, че някаква сума е непосилна за тях.

7.   15 лева на ден.

8.   Аз съм студентка и живея в купен от наще апартамент в София пращат ми по 600 лв месечно за сметки джобни и гориво за колата

9.   Минимум 20 лв на ден, а понякога до 50лв на ден. Това са нормалните суми за живот на един тинейджър

10.   До 9

Да, ако баща ти е прост като вол и не си знае парите.

11.   " Тйнежъра е от 13 до 19г, разликата огромна, едни са джобните за 13г други за 19г"

Прости ме, но не е. Може би, ще ти излезе с левче по-скъпо яденето, но защо са ти повече пари? Ааааа! Кафета и барове :D. Сега ще кажеш, концерти и кина! Или дрехи. Тея работи са отделни.

12.   много зависи къде се храни и какви са му разходите. Когато още ходеха на училище, обяд в стола струваше на сина ми около 4-4 и нещо, затова му давах 5 лв на ден. Тяхното училище е в голям град, но много отдалечено и той няма какво друго да яде освен в техния стол.

14.   Когато бях малък получавах между 5 и 10 лв според това дали родителите ми имат. Не сме заможно семейство но всичко даваха за мен, а аз ги доях като невидял.... Минаха толкова години и като се сетя какъв нехрани майко съм бил и как съм постъпвал с тях ми се иска да си ударя не един, а два шамара!!! Сега работя работа благодарение на образованието ми дадено от тях. Имам изключително спокоен живот... добре, че имах акъл в главата да ги послушам за това... Понастоящем помагам както мога... финансово, физически, абе всякак. Не са важни парите, младеж, но предполагам ти е рано да го разбереш :)

М27