Споделена история от Други

Що за език е китайският?
Здравейте. Когсто започна извънредното положение направиха сайта Уча.се безплатен за един месец. Аз го отворих. Видях уроците на китайски и реших да ги отворя да се посмея. Не да се подигравам, просто да надникна какъв е този език. От бебе слушам за неща, които били все едно на китайски. Видях и че китайския е най-трудния език на света. А тия йероглифи само като ги гледам и си казвам “Добре че не съм се родил там.” Те имат йероглиф за всяка сричка. Нашата азбука се учи за половин година, а техните йероглифи се учат с години. И като видях в уча се нещата паднах. Китайският език не е просто труден. Той е като извънземен език. Там буквите звучат по съвсем различен начин. Има Пинин транскрипция на латиница, но там буквите нямат нищо общо с нашите. Там Б-то е нещо средно между Б и П, Д-то, Г-то и Ж-то също. Меките букви се произнасят с придихание. Р-то е съвсем различно. Има и много други звуци, които са смесица между две различни букви. А и Е, че дори и У и Ъ. Опитах се да ги произнеса и си оплетох езика. Отгоре на всичкото имат и ударения. Освен нормалният тон имат от по-висок към по-нисък тон, от по-нисък към по-висок, от по-висок към по-нисък и обратно към по-висок и равен. Много объркващо, нали? Имат и по няколко зероглифа за едно и съща сричка, но с различен тон. Ако не произнасяш тона правилно не можеш да вържеш нормален разговор. Опитах се и с тоновете, невъзможно за мен. То и в българския има подпбно нещо, но не му се обръща внимание и никой не вижда смисъл да му се обръща, но в китайския се е наложило. Може би заради това са си направили сбор от йероглифи, вместо азбука. Нашите азбуки идват от гръцката. Древните гърци са взели азбуката си от финикийската азбука. После от гръцката са се появили латиницата и кирилицата. Други народи като грузинците и арменците също са създали свои азбуки. Никой не е искал да се занимава със сложни йероглифи. Преди да открият латиницата много народи в Европа са имали рунически символи, с които са пишели. Семитите са сездали свои азбуки, а персийците са се вдъхновили от тях. И тюркските народи са имали азбука. Индусите също. Само китайците са използвали йероглифи, а от тях са вдъхновени и японските. Много странно. Японският език е по-близък до тюркските, отколкото до китайския и им било малко трудно да си настроят йероглифите, но те са далеч по-прости от китайските. Китайският език е тотално различен. В него май единствената дума, коато я има в много други езици е мама. Но може да има и други, не знам, не говоря китайски. Но в алтайските езици (тюркските, монголския, корейския и японския) думите са с по 4-5 срички, докато в китайския са с по 2-3, както в повечето други езикови семейства. Как е произлязъл този език? Китайците по раса са абсолютно същите като тайландците, японците, корейците, монголците и други монголоидни народи, но езика им няма нищо общо с никой друг. Как изобщо се е появил и е еволюирал до такава степен, че звуците в него да са толкова различни от всички други езици? Та той е като от друга планета. Даже май извънземните ако го чуят ще се изненадат. Много е интересен.

Коментари

1.   Ужасно труден език, който никъде в Европа не се прилага (освен в бизнес средите). Лично аз, не виждам смисъл да се учи точно този език.

2.   Труден е за нас, западняците. Ако беше роден в Китай, щеше да е най-лесният и нормален език за теб. Всичко е въпрос на гледна точка.

3.   Аз ще уча китайски другата година. Имам си мерак! Всичко това, което го описваш за сложно, всъщност изобщо не е така. Да, йероглифите са много, учат се наизуст. Грамотен гражданин си, ако знаеш поне 2000. Грамотен селянин, си ако знаеш 1500. ,,Р"-то там е като английското и на мен това ми прави впечатление. Китайският е много древен. Вмомента се използва опростен. На мен всичко ми е много интересно.

4.   Грешиш, че китайците са същите етнически като корейци, японци и др. Различават се помежду си дори тези народности, просто не е толкова очевидно за нас, защото не сме от тази расова група.

Гледал съм много интересни обяснения за това как произлизат китайските йероглифи - ами всъщност много подобно на египетските. Примерно едно време за символа за слънце са рисували просто кръгче с точка посредата. Рисували са ги върху кости, стени в пещери, върху черупки на костенурки и др. В последствие кръгчето е станало по-малко обло и приличащо на правоъгълниче, а точката е станала чертичка. Йероглифите за голям и малък са просто човек с разперени ръце и човек с прибрани ръце. Този за дърво си прилича на дърво. Тоест, най-простите форми на йероглифите са реални опростени пиктографски изображения.

Най-често една дума е съставена от 2 йероглифа, а всеки йероглиф е съставен от няколко части, ако не се лъжа, като най-често пак са по 2 - едната е т.нар. радикална част, която носи смисъла на йероглифа и обикновено стои в ляво, а тази в дясно е фонетичната част - тоест как се произнася дадения йероглиф.

И стигаме до факта, че може с едно произношение да имаш много смисли. Затова в оригиналния китайски (не модерния мандарин, който е опростен китайски, а например този, който се говори в Хонг-Конг - т.нар. кантонски) може да се правят неща като това: https://www.youtube.com/watch?v=vExjnn_3ep4

Това е така, защото в кантонския имат 9 тона, т.е. като хванеш една сричка "ши" и в зависимост накъде отива тона на гласната (дали е покачващ се, снижаващ се, дали е равен, дали се покачва и после слиза, дали слиза и после се покачва и др.) се променя смисъла. В мандарин имат 4 тона, което го прави доста по-лесен за учене, но все пак изключително труден за човек, който не говори тонален език.

Тоновете обаче създават проблем при пеене - понякога мелодията на песента и мелодията на гласната в дадената сричка може да се бият. Там контекстът на песента става водещ да се подразбере смисъла. Гледал съм, че по някои китайски телевизии винаги изписват текста на песента отдолу, не знам дали не е свързано с това.

5.   Това, че ти не го разбираш не значи, че е нещо ненормално или т.н

7.   Защо се мъчиш да учиш такива езици? Немски, испански, френски научи ли, че си губиш времето с китайски? Това с йероглифите е мега простотия, но така са го измислили китайците едно време - за да подчиняват бедните. Едни измислят богове, други правят жертвоприношения, а тия решили с излишно усложнена писменост да убедят народа, че е глупав и ако някой иска да се издига да отдели 10-15г за да стане грамотен. Което съответно струва сума пари.

8.   7,

английският и френският език не са фонетични точно поради тази причина- простолюдието да се държи неграмотно. Ужасно класово разделение е имало. Четейки примерно Юго, Мопасан или Дикенс ти се изправят косите. Но това е друга тема.

Авторе, наблегни на българския, уникален е, тогава учи каквото ти харесва. Успех!

9.   Живях в Китай 2. 5 години. Ходил съм на уроци в БГ преди това, както и там на място. Имах и гадже китайка докато бях там за 2години.

В заключение мога да кажа че разбирам 20% от това което говорят, а те ми разбират 10%.

4 тоналната им система го прави почти невъзможен за говорене, та дори и слушане за нашите нечувствителни уши. Техния слух е доста по развит и умеят да долавят и най-малката тоналност. С други думи, когато говоря, говоря грешно и изобщо не се усещам кое ми е грешното. И не, че съм тъп, тъп съм, но всички чужденци там са като мен.

Другото трудно на китайския е това, че трябва да се наизустява всичко. Безкрайно консервативен език, откъдето идва и целия манталитет на нацията им. Всичко се зубри и йероглифите се заучават. Да, пиктограми са. Има логическа връзка, корен и ключове в тях, но самите китайци не ги знаят тия неща. Най вероятно и учителя ти ще ти каже че няма смисъл да търсиш логиката и ще те накара да зубкаш, точно като тях. Което е в тотален разрез със западните разбирания, където тук си развиваме умовете като МИСЛИМ самостоятелно.
Ако не си със зубърски манталитет самия ти-забрави китайския да ти се отдава. По същия начин за тях е трудно да конструират изречения на западен език, да кажем тъй като им липсва креативно мислене.

С други думи китайския е много по различен от другите езици и подхода към него няма нищо общо с това как учим немски или испански например. Затова хората казват и че е "труден".

Аз се отказах. В момента съм се концентрирал на японския и вече само от едно Дуолонго за 6 месеца имам по-големи резултати. Японския манталитет е абсолютната противоположност на китайския. От последното вече ми е писнало до гуша.

10.   До 7

Значи ... Преди повече от 3000 години, "богатите", измислили най-сложната система на писменост, коятo и те самите трябва да учат, за да "смачкат бедните", в период, който най-вероятно предхожда каквито и да е сериозни китайски валути, за да им попречат, да се изкачат в социалната стълбица, която така или иначе е била запазаена само за благороднически родове и военни началници? Явно е работела добре, тая система, но се е провалила напоследък. 1982-а, около 35% от китайците са били неграмотни. Днес са около 1.9%. Познай, колко са били през 1500-та година, само 2500 години след налагането на тази "система" - 95% процента. Сигурно "частните" богаташки училища са страдали много, заради малкото си клиенти ...
Айде стига глупсоти, става ли?

11.   Запада учи английски. Това е.

Всеки език е колониален.