Споделена история от Други

Въпрос относно етническата принадлежност
Здравейте.
Ако майка ти е от България, а баща ти от Иран и живеете според иранската култура, спазвате иранските традиции, изповядвате ислям и си роден в Иран и родният ти език е персийски, изглеждаш като иранец на външен вид, но по-голямата част от живота ти е прекарана в България и все пак имаш български гени, окей ли е да се възприемаш като иранец и когато те попитат да казваш, че си иранец?
И в крайна сметка не може със сигурност да се каже кой какъв е, защото това са много години, не се знае пра дедите ни какви са били, няма как да знаем от какъв етнос са били предишните поколения, може да имаме гени на други етноси и раси и дори да не знаем, и по тази логика е по-скоро въпрос на възприемане какъв си, защото за гените нямаш доказателства и не можеш да знаеш.

Коментари

1.   Първата асоциация на Ганьо ще е, че си талибан.

2.   Има понятие етническо самосъзнание. Това значи дали се мислиш за иранец, турчин или австралиец. Какъв си всъщност е подробност. Естествено трябва да има някакво покритие, не да се мислиш за дебел негър, а да си бяла жена. Щом баща ти е иранец, роден си в Иран и си мюсулманин е нормално да се смяташ за иранец. Отчасти си и българин, но повече генетично отколкото социално и като самосъзнание.

3.   Макар всъщност е по важно какъв паспорт притежаваш, какво пише там, какво гражданство имаш. Демокацията ни дава право да се самоопределиш, към коя етност да спадаш. На трето място следва към кое общество си се приобщил, чий традиции спазваш, кой език смяташ за майчин. А религията няма нищо общо с етнос или националност. След като и българи и иранци са европеидна раса, проблем с раса не виждам къде търсиш.

4.   Важно е да разграничаваш идентичност от етнос.

Етническата група са категория хора които споделят нещо общо едни с други и изпитват принадлежност към тази характеристика. Това на пример са споделяне на нобщ език, потекло, история, общество, култура, нация, религия, раса или социално отношение в пребиваващата им зона.

Ако покриваш характеристики и от двете места, то можеш да се идентифицираш и като двете.

Идентичността е съзнанието и чувството за принадлежност към нещо.

5.   В Иран казвай, че си иранец, в България казвай, че си българин и няма да имаш проблеми.
А какъв си всъщност само ти си решаваш.

6.   Дреме ти. По принцип си мелез. Щом си мюслимин, няма как да си баш По принцип българин означава три неща - славянин, православен християнин, българоезичен.

7.   Не е важно от какво семе си правен, няма роден език, а се нарича МАЙЧИН език, т.е., езика на който говори майка ти. Това е прието в цивилизованите страни, и е логично, защото ако майката не говори езика на съответната държава, трябва да може да общува с децата си на разбираем език. Не е важно и за какъв се смяташ, ако ще и извънземен да си, задължително трябва да се съобразяващ с мнозинството което населява държавата в която живееш. Никой не те кара да си биеш печат на челото, че си иранец, но ако живееш в България, трябва да се съобразяваш с порядките и законите ни! Всеки трябва да живее така, че да не пречи на другите!

8.   Някой друг да ти каже какъв си ти е гешен подход.
Ако ти каже, че си нещо обидно?
Ти сам трябва да опознаеш себе си.

Temet Nosce

9.   В България не казвай, че си българин, щото ще те помислят за мангал. Кажи че баща ти е иранец а майка ти българка.

10.   Еми ако си със светли очи, дори и да си с по-тъмна кожа значи си от европеидната раса(макар и от най-слабият и подвид при това положение). Обаче и да си със светла кожа, ако си с черни очи, не си от европеидната раса. Щом си се отказал от християнството и си приел ислямът и си отишъл в Азия, също не си вече от европеидната раса, защото тя е генетичен продукт на християнството. ДНК-то не е нещо пермаментно, а то се пререформира от ценностно и духовно енергийно влияние върху него. Много си се прецакал обаче, защото европеидната раса е с най-развит дял на мозъкът и 90 процента от изобретенията и развитието на човешката цивилизация се дължи на нея. Както виждаш малкото турци със светла кожа, всичките които са наследници на български деца отнети с кръвен данък на времето(еничери), вече са с черни очи. Следователно в турци са се превърнали не само по народност, но и по ген. Вече са азиятска раса. Така е и при теб.