Споделена история от Други

Непознати ми искат пари
Почти всяка нощ излизам да се разходя за няколко часа, защото искам да се движа, но не когато е горещо. Докато съм навън, няколко пъти ми се случи някой да дойде при мен и да ме пита дали мога да му разваля пари или да му услужа с няколко стотинки. Понякога идват с поздрав, понякога ми викат като селяни и аз не им обръщам внимание докато не дойдат.

Всеки път лъжа, че нямам пари в себе си. Това не ги убеждава. Тръгват с мен и продължават да ми искат. Обикновено един говори, а негов приятел само го придружава. Дори понякога най-нагло ми застава на пътя. Последният път след няколко отказа реших да извадя лютив спрей, за да ги стресна и те спряха да ме следват.

Вие как бихте реагирали в подобна ситуация и какво бихте им казали? На мен вече започна да ми писва и мисля да започна със спрея и да ги напръскам, ако продължат да вървят с мен. Щом на мен ми се докашля само като си пръснах на единия пръст и го помирисах, не знам на тях какво ще им е ако ги пръсна в лицето...

Коментари

1.   Аз бих избягал, бих позвънил някъде, с риск да събудя някого, да поискам съдействие! Хора сме, все пак!

2.   Вземи си електрошок. Вървят по повече от един, за да може в един момент да те ступат и да ти вземат всичко, което е в теб. И не взимай парите си в теб, вземи си примерно няколко левчета за нещо ако искаш да хспнеш или пийнеш и толкова.

3.   Ако можеш, промени излизанията да са рано сутрин.
Друго- избягвай местата, където срещаш тези индивиди; променяй често маршрута, не бъди предсказуем и с определена рутина. Никога не им давай пари или носи дрехи и аксесоари, които показват, че имаш такива. Бъди незабележим. Ако можеш, разбери от някой кои са и какви ги вършат.
Спрея го носи в ръка, без да се забелязва отстрани. Избягвай тъмни и безлюдни места. Бъди наясно с това, което става около теб. Върви с уверена крачка, все едно си с определена цел, а не се разхождаш просто.
На въпроси се отговаря с твърдо не и не, нямам. Без излишни обяснения и увъртания. Ако викаш за помощ, викай ПОЖАР, а не помощ, защото по-вероятно е хората да се притекат на помощ. Няма срамно да избягаш, егото не е твой приятел. Твоята безопасност е приоритет.

4.   Бъди по груб/а от самото начало и сами ще спрат. Мен са ми искали пари циганки, веднъж отдалеч ги изгледах лошо и им казах "бягай да работиш" и повече не са ме доближавали.

5.   На мен пък ми се случи един да ми поиска пари и в същото време извади някакви пари от джоба си и започна да ми обяснява за какво са му и да ги брои пред мен кажи речи 20-30 лева бяха. Най-неадекватната възможна постъпка според мен. Полудяха хората и това е

6.   И мен ме спират понякога на улицата с молби. Аз обаче въобще не ги поглеждам и продължавам без да спирам. Така лесно се отървавам. Ясно ми е, че искат пари, но вече не ми се дава нищо. Преди почти винаги давах по лев-два. След това ми остава някакво усещане, че са ме излъгали. А и като погледнеш хората, често са млади или сравнително млади, видимо в добро физическо състояние. За какво искат пари, защо не работят? На мен кой ми е дал просто така и един лев?! Освен това, ако дам, те продължават да искат още. Е, това нормална реакция ли е? Иска да те издои, докато пускаш. Някои са ми казвали и абсурното намерение да им дам домашния си адрес, за да дойдат да ми върнат парите после. Сигурно точно така ще стане. Не давам нищо и ако някой се опита да ме заговори на улицата, въобще не спирам и не се обръщам.

7.   От 3: съветът, който ти дадох за това да им казваш, че нямаш пари, има и изключения. Например, ако те заплашат с оръжие, по-добре да им дадеш портфейла, защото пари и документи се възстановяват, живот и здраве- не. Затова, когато пътувам в чужбина, задължително имам фалшив портфейл в джоба, с няколко банкноти и пластмасови карти; нищо с лична информация. В случай на нужда, захвърлям портфейла пред нападателя и бягам. Документи и пари- те са в пришити джобове от вътрешната страна на панталона.

8.   Бил съм свидетел как искат 2 лева от един човек, той им дава по 20 и 10 стотинки, ама после те се отказаха и не ги взеха. Е това не е ли странно. Предполагам че щом не взимат дребни стотинки, значи не им трябват пари