Споделена история от Други

За протестите в Беларус.
Здравейте. Защо да не поговорим малко за протестите в Беларус? Няма да гледаме в чуждата паничка, докато нашата е празна, а ше кажа и много неща за нас само след малко. В Беларус от два месеца има протести. Целта им е да свалят президента Александър Лукашенко, който управлява вече 26 години. Казват, че е подправил изборите. Само ще кажа, че аз харесвам президента Лукашенко и не подкрепям беларуските протести. Лукашенко бил подправил изборите и така спечелил. Почнаха протестите. Мащабни протести с хиляди хора от най-различни възрасти, но предимно млади хора. В България вече от един месец имаше анти-правителствени протести и всеки мълчеше за тях. В Беларус обаче нещата бяха различни. Европейският съюз веднага рипна. Почнаха да налагат санкции на Беларус. И ние им наложихме, за което много съжалявам. После май отмениха санкциите, не знам. Европейския съюз наскоро заяви, че не лризнава Лукашенко, като легитимен президент на Беларус. Тва направи голямо впечатление на много хора в България. Ние сме членове на ЕС и НАТО, беларусите не са членове никъде, освен в Евразийския съюз, но все тая. За протестите в Беларус европейците веднага скочиха, а за протестите в България не казаха нищо. Беларусите, където не членуват в ЕС и НАТО за тях се оказаха много важни, а българите в ЕС и НАТО кучета ги яли. Лукашенко бил диктатор казват. Ами Бойко не е ли диктатор? Окраде милиарди от държавата, насочва полиция срещу хората, обгазява протестиращи, унищожава всичко красиво в България и го залива с бетон. Той изгони в чужбина около 1 милион души, които никога няма да се върнат! От какво бягат те? От хубав живот ли бягат? И Бойко не бил диктатор. Но да се върнем на Лукашенко. От Европейския съюз не го признаха за легитимен президент на Беларус, защото не го избрали Беларусите. А тия в Европейския парламент Урсули и други тролове ние европейците ли ги избираме? Ние ли избрахме малоумния Джамбазки, оня ирландец, дето беше без панталони или още по-малко пияния Юнкер? Разбира се, че не ги избрахме ние. Лукашенко бил преправял изборите. А Бойко колко пъти преправи изборите? Защо Европейският съюз мълчи по темата? Тоест когато в България, държава членка на ЕС и НАТО някой подправя изборите, управлява като диктатори и има протести срещу него от Европейския парламент мълчат, а когато в Беларус, който не е член никъде има протести европейците веднага скачат? Или просто на европейците Тиквата им е удобен и затова го държат, а Лукашенко не им е удобен и искат да го махат. Направиха ми голямо впечатление протестите в Беларус. Опозиционната лидерка, която беше срещу Лукашенко на изборите и после почна с протестите при първа възможност избяга в Литва и така и не се върна в Беларус. Говори се, че част от протестиращите били платени. То има платени провокатори и полицията точно тях арестува. Не вярвам много в това за платените, но е възможно. Полицията арестуваше по няколко стотин човека на вечер. Може те да са били провокаторите. И на протестите в САЩ имаше провокатори, които насочваха тълпите към купчини с тухли. Гледах видео с възрастни мъж и жена от Беларус. Те казваха, че по-възрастните подкрепяли Лукашенко и предимно младите искали неговата оставка. Там протестиращите развяват старото беларуско знаме, бяло, червено, бяло. Красиво е, но тва се е случвало и преди. В Сирия преди войната протестиращите също са развявали старото сирийско знаме. Накрая постепенно протестите там прерастнаха в гражданска война, която беше всичко друго освен гражданска и всички знаем кои спомогнаха за унищожението на Сирия и кои спечелиха от това. Подобно нещо се случи и в Либия малко по-рано. Правя аналогия с това. Съмнителни протести, в които се използва старото знаме, като символ против властта и накрая големите сили правят големи бели и печелят от тях за сметка на народа. А защо биха искали да свалят Лукашенко? Не знаех много за Беларус преди протестите. От тях видях столицата Минск. Минск не прилича на типичните грозни градове в Източна Европа. Той за разлика от много други градове в Източна Европа е красив, чист, подреден, с красиви и поддържани сгради. Видях и парламента там. Нашият така наречен “триъгълник на властта” прилича на три обора. А там тези институции са много по-добре изглеждащи. В България правителството за съжаление отдавна е забравило за градовете и се интересува единствено от това коя поляна или парк да се застрои. Там не е така. Виждал съм и Беларус много пъти на сателитната картичка на Гугъл от горе. България и другите балкански държави малко сивеят, а Беларус е целият зелен и красив. Той си има и прекрасно селско стопанство, въпреки, че е бил най-пострадалата държава от аварията в Чернобил. Имат си и заводи и произвеждат най-големите камиони в света. Произвеждат и автобуси и много, много други неща. В края на миналата година изпратихме наши стари военни самолети за ремонт и модернизация в беларуски завод. Те нашраво ги върнаха от оня свят. Направиха ги като нови. Нарочно ги изпратиха там, защото те могат да ти оправят най-добре. Те имат възможности. Имат заводи хората. Явно целта на ЕС и САЩ е всичко това да се прекрати, да полне да се краде яко, заводите да се затворят и Беларус да го направят както България. Да им съсипят стопанството, да им клъцнат производството, да почнат да им вкарват ментета и най-важното, да им сложат марионетно правителство. Възможно е. Макар че задължително им проверих и брутния вътрешен продукт. Нашия е 70 милиарда долара, техния е към 60 милиарда, а са двойно по-голяма държава и вече почти двойно население. Обяснявах си това като причина за протестите, но ми беше малко странно. А и те не плашат членски вносове, не ги глобяват в Страсбург за глупости, не купуват стари оръжия трета употреба на тройни цени, нито пък самолети Ф-16 на петорни цени, както правят Боко Тиквата и Шкембе Войводата Каракачанов. Малко се пошегувах тука. Има и друго интересно нещо за Беларус. И там както във всяка една европейска държава има демографска криза и населението намалява. Но там намалява нормално. От 90-те до сега са успели да си запазят населението. Емиграцията там е ниска. Те не нямат и цигани и не вкарват някакви навлеци от Азия и Африка, които да хрантутят. Беларус изглежда като идеалната държава. Има си красиви градове, има си прекрасно селско стопанство, има си производство, няма навлеци, които да хрантути и като гледам всички ги обичат. Те са големи сладури. Само море нямат, но това не е толкова важно в случая. И изведнъж се появиха съмнителни протести и Европейският съюз веднага почна да скача. А за протестите в България мълчат, като риби. Чуждите се оказаха много по-важни за тях, отколкото техните съюзници. Обаче разбрах нещо страшно и се надявам да не е истина. НАТО трупало войници на полската граница. Дано да не стане някоя беля. Едва ли защото Беларус за разлика от нас и някои други няма да се даде просто ей така. Те имат и подкрепата на Русия и на други държави. Но като нищо могат да го сгънат. Вие какво мислите за протестите в Беларус? Истински ли са или всичко е нагласено? Забелязал съм, че медиите могат да лъжат хората до един момент и накрая всичко изплува.

Коментари

1.   > Европейският съюз веднага рипна. Почнаха да налагат санкции на Беларус. И ние им наложихме, за което много съжалявам. После май отмениха санкциите, не знам. Европейския съюз наскоро заяви, че не лризнава Лукашенко, като легитимен президент на Беларус. Тва направи голямо впечатление на много хора в България. Ние сме членове на ЕС и НАТО, беларусите не са членове никъде, освен в Евразийския съюз, но все тая. За протестите в Беларус европейците веднага скочиха, а за протестите в България не казаха нищо. Беларусите, където не членуват в ЕС и НАТО за тях се оказаха много важни

Естествено че ще рипне. Западняците са завършени лицемери - единственото което ги интересува в случая е че Беларус е потенциален пазар за техните стоки и място от което могат гепят евтина и квалифицирана работна ръка - програмисти , доктори и инженери. Та затова е цялата тази олелия. Що не рипнат така срещу Китай ?

2.   Що за глупости. Всичко е много по-просто. На половина руснак съм, общувал съм с беларуси. На хората им е писнало. Вота беше брутално фалшифициран. Преди изборите беларусите наричаха Лукашенко - "Саша 3 процента", защото социологическите проучвания му даваха толкова. Всъщност истината е, че имаше само две разрешени от държавата соц проучвания. Те му даваха около 70 процента. Въобще няма да коментирам темата за изборите. Бяха фалшифицирани, в интернет е пълно с видеа, за компрометирания вот. Ами колко опозиционери бяха арестувани? Мълчание. Хубаво е да се казва цялата истина.
Беларус е наистина подредена държава и най-важното чиста, особено сравнена с Русия. Тук няма спор, но може би това не е заради държавата, а поради народа? Може би беларуският народ е подреден?
Що се отнася до икономиката, то Беларус географски е едно картофено поле, което пострада изключително жестоко от Чернобилската катастрофа. На даденият момент обаче, въпреки десетилетията на санкции, е опасана от заводи. Това е наистина хубаво. Имат много хубави млечни продукти, сладоледа им е страхотен. Постоянно като довод за силната икономика на страната се спряга факта, че безработицата е нищожна. Е нека не забравяме, че в Беларус плащаш данък, ако не работиш.
Това което мен ме впечатли е, че никога през живота си не бях виждал по-мирни протести. Хората дори чакаха по светофарите. Но въпреки това, беше приложена брутална сила. Всъщност протестите станаха масови, след тази прекомерна употреба на сила в първата нощ и последвалите дни. Нормално ли е за теб Авторе, хвърлянето на бойни светлинни гранати по мирни протестиращи? Именно след това и започнаха стачките по заводите. Лукашенко поне не се скри като мишка, като Борисов и отиде на един от тях. Те разбира се го освиркаха и изгониха, но все нещо.
Що се отнася до ЕС, то всички знаем че те винаги са били лицемери. То аз не знам, какви още санкции може да им се наложат. Те са под санкции вече 20 години.
Истината е, че и да го свалят Лукашенко, по-добре няма да стане, но той сам си е виновен. Ако беше сдал властта мирно както се случи в Казахстан и беше сложил приемник, сега всичкото това нямаше да го има.
Но като цяло, каква е разликата между тук и там? Тук имаме 2 милиона млади българи зад граница, кой ще сваля Борисов?

3.   Аз преди 3 години ходих в Беларус. Не съм живял и работил там, но престоях 2 седмици. Бях в Минск, Гродно и един по-малък град. Останох с доста добро впечатление поне като наблюдател. Чисти и подредени градове. Не се виждаха по улиците разни пропаднали хора, каквито може да видиш безброй в Русия и Украйна. Например може да се видят повече Москвичи и Жигули от колкото в България. Доста са високи митата при внос на коли от запад. Макар и с лош климат страната произвежда всичко и могат да се самоиздържат. Цените са по-ниски от тук. Има работа за всички и населението им се запазва. Престъпността е почти нулева. Могат да пътуват където си искат. Разбира се за някои страни им искат визи, като България например. Аз лично си обяснавям тези протести с това, че доходите им са малки. По-ниски са от нашите. В последствие колкото и да ти е уредена страната, като взимаш малко пари, започваш да се чудиш защо е така. Лукашенко управлява от много години и явно се надяват, че при смяна на управлението ще забогатеят. Но ми се струва, че сменят ли го положението им ще стане като в Украйна. Ще настъпи тотален погром. От добре устроена страна ще заприличат на беззаконна Украйна или на далечна бедна руска провинция, макар и подкрепяна от ЕС.

4.   В Беларус заради съмнения в последните вотове хората се разбраха да носят бели гривни на изборите в знак на това, че не гласуват за Лукашенко. Оказа се, че почти никой не гласува за него, а има над 80% и тогава хората се надигнаха.

5.   И аз съм за Лукашенко. Никаква западна политика. Евразия е най-силния съюз на света. Беларусите трябва да са луди за да изпуснат рая в който живеят

6.   Аз почти всяка година съм в Беларус, защото имам роднини там, и оставам по около 1 месец, вече 10 г. следя какво се случва. Беларус за разлика от Русия, аз съм на половина руснак, дори съм роден там, и Украйна се различава много по самите хора и манталитета им, бих казал, че имат повече общо с Полша и Германия, отколкото руснаците. Какъвто и да съм, руснаците са винаги над нещата в лошия смисъл и не ги интересува нищо освен тях си, за това държавата е на това дередже - както и в България всеки се спасява сам и няма сплотен народен дух. Живях в Германия преди години и единствените, които не дружаха с никой бяха руснаци и българи, поляците бяха сплотени и си помагаха, за това Полша е една много добре развиваща се страна, която има бъдеще. Беларус е един подобен зародиш, за това хората искат промяна, защото знаят, че са друг тип хора и могат да живеят както в прибалтийските държави или Полша, а не като пропадналата Украйна. От всички държави най-зле са в Украйна, защото са като нас българите - все някой им е виновен, особено Русия, и мразят всичко и всички, мислейки, че са най-голямата работа, точно като нас, а са пълна скръб. Е, Беларус, са точно обратното, Лукашенко не е толкова лош, защото който е бил знае колко е чисто, подредено, няма безработни, няма престъпност силно изразена и е спокойно, един вид абсолютно нищо не се случва от десетилетия - казват му стабилен застой. Може би по тази причина искат промяна, само да не стане разруха и бандитизъм като тук и Украйна или тотална корупция и олигархия с огромно разслоение на обществото, каквото има в Русия, защото в момента всички са почти еднакво богати, или еднакво бедни както самите те мислят, макар, че живеят доста прилично за постсъветска държава, но не го осъзнават, защото не зная колко е зле в България, Молдова и Украйна

7.   До 4

ТОВА! Не знам защо се премълчава толкова. Една позната ми показа снимки на телефона, как имаше редица от 200 човека, и нямаше ЕДИН без лента. После ми показа други, дето от 10 човека 1-2ма нямаха. В същия град писали 78.8% за Лукашенко. Каза ми, че преди години, никой не смеел, да каже, че няма да гласува за него, но сега масово нямало човек, който да каже, че е ЗА него.

"Беларусите трябва да са луди за да изпуснат рая в който живеят"
Аз лично виждам рая, като място без пари ... или поне с повече от $187 минимална заплата. Но знам ли ...

8.   > Що се отнася до ЕС, то всички знаем че те винаги са били лицемери. То аз не знам, какви още санкции може да им се наложат. Те са под санкции вече 20 години.

Аз се намирам в САЩ. Преди две години се опитах да работя в Европейска софтуерна компания (шведска) - отвратителен мениджмънт , не съм очаквал такива двойни стандарти, предразсъдъци и такава евтина политизация от страна членка на ЕС. Един стандарт за техните работници и втори много по-жесток стандарт за всички имали лошия късмет да работят с тях. Спомням си че когато бях на едно работно посещение в Швеция един швед се опитваше да ми държи сметка защо съм имал проруски възгледи и защо не съм подкрепял повече американски воинци на територията на ЕС. И това по време на работен обяд в Швеция. Едва им издържах лицемерието 3 години и се чупих от компанията им. Нямам намерение повече да работя с компании от ЕССР. Мисълта ми е че голяма част от така наречените "жестове" на големите демокрации от ЕС са лъжа и измама тъй като знам им манталитета - единственото което ги интересува са те да са на върха и да има достатъчно наивници които да използуват.

9.   Аз съм коментар номер 2.

Протестите са нещо нормално! В Полша също живеят много добре, но и там имаше многохилядни прости.

Колкото и добре да си живеете и вас да ви управлява един човек 26 години, и вие ще излезете да протестирате. Разликата тук е, че ЕС си вре носа където не му е работата. Но те са си лицемери по професия.
Както е казал Джон Кенеди: "Правителство което прави смяната на властта невъзможна, прави революцията неизбежна."

10.   Лукашенко по мъжки се опълчи срещу цялата вирусна фалшификация и естествено му спертнаха Майдан. Той е един от малкото политици-Мъже, които имаха смелостта да назоват нещата с истинските им имена.
Затова е неудобен на Запада, защото не им играе по фалшивата свирня.

11.   В Минск средната заплата е около 700-800 лв нето при наем на гарсониера 500-600 лв, а цените на стоките са почти като в България. В останалата част на страната средната нетна заплата е 300-400 лв. Сами си отговорете защо не искат Лукашенко.

12.   Лукашенко проговори че му давали пари от СЗО, за да играе шоуто с COVID и да затвори страната. Да управлява 26 години, ясно е че е олигарх, но поне не иска да му се бъркат в губернията...

Принципно аз не знам народ който да е възставал сам срещу олигарсите които го управляват. Това винаги се случва под чужд натиск. Винаги се дирижира. Иначе стадото общо взето блее и не е способно на самоорганизация. Същото беше и положението в Украйна където стана пределно ясно че САЩ наливаха милиарди. Същото беше и с "цветните революции", и с Либия... А да се връщаме ли по-назад към комунистически "революции" за "освобождение" на народа? "Революциите" се правят с пари, това е реалността. Много от тези олигарси биват поставяни, и после сваляни от все същите задкулисни фигури които дърпат конците И тук в България не е много по-различно. Бойко ако го разчистят, ще е защото така са решили в Германия или Щатите. Народа няма как да го свали, защото трябва да има единност и алтернатива, а той ги няма. Е, кой ще я създаде тая алтернатива? Ми същите които създадоха и Бойко... С пари става. И такива "алтернативи" ни се създават от зората на демокрацията..

Така че това шоу със стачки и протести... Смешно е за хора които поне малко разбират политика. Според мен тук доста се отрезвиха хората покрай "скачането" 89-та... И за какво беше? На практика даде възможност олигарсите да окрадят официално всичко за което родителите ни се блъскаха 45 години... На всички стана ясно, че "демокрацията" е създадоха бившите "комунисти". Колкото бяха "комунисти", толкова и "демократи". Тези хора имат само една истинска идеология - крадене и власт и ще се пребоядисат колкото пъти искат, и ще поставят колкото пионки е беобходимо

14.   Здравствуй 6, манталитета е друг, за няколко години ще достигнат Полша, Чехия и Унгария. Имат заводи, индистрия, икономика и са близо до Германия.
А немците бързо ще получат свежа кръв от милиони бели образовани, съвестни работници и с голям мерак за работа.
И държава със запазени работещи заводи, ЕС не би пропуснал апетитната хапка, затова са толкова нахъсани.
С за нас -усмивки, тиква и потупване по гърба- дааа, и златото под краката си не можете да защитите- смешници!