Споделена история от Други

Защо родителите започнаха да си кръщават децата с толкова странни имена?
Здравейте. Младо момче съм на 18 години и съм с българско име. Не от онези, които са разпространени в няколко държави, а с българско. Спомням си преди като бях в детската градина и през цялото време в училище от първи клас до сега почти всички съученици имаха български имена или не български, но пак такива, каквито са разпространени в България. Чужди имена имаха само турците, логично и някои други, но рядко. Пак имаше изключения. Явих се на изпит по български език и литература и като чух за Маргарет от другия клас си забравих граматиката. А едно момче Майкъл ли беше, Майкал ли беше. Никълъс пък даже и не можеше да си напише името. Но като цяло бяха редки. От по-малките също почти всички бяха с български имена, но забелязвах някаква тенденция сред по-малките да има повече хора с чужди имена. Например веднъж като майка ми ходеше на фризьор доакто я чаках помагах на сина на фризьорката Ерик да си напише домашното. Играех на телефона с един Стивън. А на плошадката се пързаляше Памела. И други подобни случаи. Но пак бяха малко. Сега обаче като вида някое дете по-малко от 10 години да го викат неговите ми става неудобно. Срам ме е да си призная, но ми е неудобно. Преди 2-3 седмици с един приятел седим в един парк и един малчуган вдигаше прах. Майка му извика “Стивън!” Минавам покрай спирката и една майка вика на дъщеря си “Жаклин”. Няколко дена по-късно чух така звучното българско име Изабела. Все малки деца на няма и 10 години. Гледам един клип в интернет и една майка разправя как искала да учи сина си на патротизъм и отдаденост към родината. Като за начало му е дала името Дарън. Това вече наистина не го разбирам. Тези имена в България звучат толкова странно и не на място, че даже и грозно. Не целя да обиждам хората с чуждестранни имена. Просто ми е странно всяко дете родено след 2012-та да е с американско име. Изглежда ми както циганите си кръщават децата с имена от телевизора. И не знам защо родителите го правят. Това не са деца, които са родени в чужбина, а и да бяха пак може да им дадеш малко по-местно име. А може и Филип или Алекс, тези имена се свързват навсякъде. Познавам един Филип, който живее във Великобритания и спокойно може да си каже името и там и тука. А тези Дарън, Майкъл, Оливър и какви ли още не имена даже не могат да се напишат правилно на български. Не знам защо го правят родителите, но само като ги чуя и ми става неудобно. Започвам и да се притеснявам като поостарея малко и всички млади около мене са с някакви странни американски имена. Обяснявам си това с високата емиграция и че родителите мислят ако детето им реши да се премести от България да не го гледат странно, но това не е много основателна причина, тъй като в държавите, където ходят имигранти вече може да се види всяко име от Португалия до Индия. Може и причината да е защото звучало “по-модено”, но според мене звучи ужасно. Ако някой ден имам приятелка и имаме дете мен даже би ме било срам като се роди да кажа на доктора някакво странно име отвъд океана. Още повече би ме било срам да го викам по име на площадката. Целия ше стана червен ако извикам на сина ми “Оливъре, ела тука!” Въпроса ми е защо родителите си кръщават децата така и защо вече почти всяко дете под 10 години е с някакво странно американско име или просто така ми се струва?

Коментари

1.   Не искат детето им да е поредния Иван или 1001-вата Петранка и тем подобни банални и старомодни имена, които се асоциират с баби и дядовци. Но и съм съгласен, че някои прекаляват с имена от сорта на Майкъл, което е по-характерно за циганите.

3.   Харесват им и толкова, повечето имена като Памела, Жаклин ги има навсякъде. Интересни са. Аз кръстих дъщеря ми Ева. Майкълите и на мен са ми странни. Или Паола примерно.

4.   Моето име е Мартин.

Както коментар 1 каза, не исках хората да си кръщават децата със старомодни имена. Имай в предвид че 'типично' български имена се срещат и в някои от съседните страни. Дори така нареченото име Иван да е с английски еквивалент срещан във Великобритания като Iwan.

Всяко десетилетие има различни имена които идват на мода. Провери за статистики на имена през интервал 10 години от 2020-та до да речем 1900-та година ако ще и сравни.

Предпочитам западни имена пред балкански. Ако някой не си харесва името, може да го смени. Аз лично искам и фамилията да си сменя да не е българска.

5.   Защото българския народ преживява криза на идентичността. Българите се лутат объркани и неориентирани в търсене да се утвърдят, да бъдат нещо, да бъдат фактор в своите и нечии очи. Но резултатът от това е още по-трагичен. освен, че е комично и плачевно, това издава дълбоки базови комплекси, които се пренасят върху децата още с избора на име.

Християнските имена са универсални, но на всеки език си имат свои вариации. Някои имена сред българите са преводни като Камен (от гръцкото Петър), Венци (Стефан), Господин (Кирил) и т. н. Имаме си и изцяло български имена.

Но комплексите и неистовото желание да се покажат оригинални и неповторими карат много жени (най-вече жените измислят тези малоумни или чуждопоклоннически имена).

Освен всичко друго българите са безбожен народ, който на базово ниво не разбира християнството, нито осмисля християнските празници на евангелските събития, Пресвета Богородица и светиите. У българите са смесени езичество с останки от християнски празници. Българите не свързват имената с празнуваните евангелски събития или светиите и по никакъв начин не благоговеят пред тях. За това и не обичат своя род и Родина, както трябва да се обича. Смешен е българския народ, който се бие в гърдите колко много обича България и всичко българско, но се именува с чужди имена, които ги има в български вариант (Стивън, Майкъл, Никълъс, Джон, Жорж) или с изцяло непознати имена като Роберто, Патрик, Ричард... Националист с името Стивън ме избива на смях.

6.   Щото е смешно и нелепо да си Пена или Варадин 2020 година.

7.   По въпроса с емиграцията, авторе. Това не е оправдание, или извинение!
Аз съм българка със съпруг германец и живеем в Нидерландия! Е, познай колко дълго мислих и търсих име, което да е нормално ПОНЕ на тези 3 езика!
Кръстихме сина си Антон (еднакво е и на трите езика, модуло ударението, но трябваше да се примиря с това...) и това е перфектно! Кратко, хубаво и интернационално. Няма съмнения как се пише нито на кирилица, нито на латиница- бинго!
За българските Стивъни, Майкъли, Даръни и прочие- no comment!

8.   Не съм шовинист или нещо подобно, дори и не живея в България, но като имам деца ще ги кръстя с български имена, или поне такива, които хем се срещат в България, хем по света.
Например Георги, Иван, Петър и тн.
Дори ме кефи как в чужбина се мъчат да ми изговорят името правилно и им звучи екзотично и ме питат от къде съм или какво значи името ми.
Самото име е знак на идентичност, радвам се, че не съм някой си Джон или Хенри в държава пълна с такива.
Много смешно ми става, когато някой в България се казва Силвестър Георгиев Иванов, нелепо е просто.

9.   Защото са си техни децата и мина времето, в което имаше право, да си кръщаваш децата само със едно от 100 имена.
Има и друго - някой хора искат, името да има някакво значени. Понякога може да е на приятел, друг път дори на нещо, като любим музикант. В което няма нищо лошо.

10.   Съпругът ми има още двама братя. Той е Антон, средният - Константин, а най-маликият Михаил. За мен това са хем български, хем разпознаваеми навсякъде имена, въпреки промените в ударенията и артикулацията. Аз съм Милена - чувала съм го в Сърбия, в Италия, а Кафка има едно произведение "Писма до Милена", т. е. и в Средна Европа съществува, макар да е рядко. Случва ми се понякога да публикувам текстове в чужбина и тогава самият издател маха "ова" от фамилията ми. Защото тук сме анонимни, няма да я спомена, но се получава нещо като Милена Иваноф.
Гледам, че и приятелите ми си кръщават децата с имена, за които е мислено как ще звучат в чужбина, като предпочитат по-кратките - Марта, Петра, Вела, след момченцата имаме Петър, Александър, Данаил. По принцип буквата Ъ не е зле да се избягва, защото на латиница се транскрибира в A или U или въобще отпада от името.
Голям майтап беше веднъж в Русия с мой колега на име Явор. Пътуваме по работа и домакините, след като зарязахме обичайните "господин" и "госпожо", го питат за името. Той отвръща: Явор. Настъпва мълчание. В този момент аз, като по-светната с езика, се усещам, и започвам да обяснявам. На руски изразът "Я вор" в буквален превод означава "Аз съм крадец". Нормално е местните бизнесмени да изпаднат в смут от такова чистосърдечно признание от страна на българския им партньор. Хеле, обясних им, че това е име на дърво и макар колегата да беше представен в крайна сметка като пън, то поне стана ясно, че не е мошеник.

11.   Като чуя Никол, Стефани, Габриела, Вероника, Моника, Ида, Ая, Ава, Симона и прочие, честно - драйфа ми се. Всяко трето дете до 15-16 годишна възраст се казва така, това е не знам какво. Тотална липса на фантазия и идиотско чужджопоклоничество. Има толкова хубави български имена, има и побългарени също хубави /тоест приети като български/... никой не ви кара да си кръщавате децата Пенка, Гинка или Харалампи, но за Бога, има Именник, прочетете го... Или ви мързи? Стигате дотам да се унижавате, сякаш някой англичанин ще си кръсти детето Димитър? ! Те самите ни се чудят на акъла.

12.   О, неразумний юроде, поради что се срамиш да се наречеш с българско име?

13.   Защото никой е длъжен само за това, че живее в България да кръщава децата си с български имена.

15.   Българите в мнозинството си сме комплексари и винаги искаме да се покажем като по-по-най. Не се стараем обаче самите ние да говорим за себе си, а вещите ни, имената ни, дрехите ни и т.н. Със сигурност навсякъде по света има чужди имена, но съм убеден, че ние сме сред топ 3 в тази класация. Просто без коментар.

16.   Ами навъдиха се прости майки и това е ефекта. А бащите са гламави и не могат да изразят мнение.

17.   И аз харесвам интернационални имена, като Марио, Алекс, Виктор, Ема, Ана и прочие. Моето име е доста традиционно за нашите ширини и дори тука се бъркат как се пише и изговаря. Това e малоумно. Да не говорим, че от както не живея в БГ, вече ми е писнало да поправям неандерталците как се изговаря.

Братан.

18.   Бедна ти е фантазията какви реални имена и фамилии има, уж български. Някои са супер остарели, другите са просто странни.

19.   Дайте идеи за имена които вървят и у нас, но и в Полша и Швеция, моите любими чужди държави! Марио? Мисля, че Михаил могст да го кажат но на полски ще се транслитерира като Michaił (като тяхното Michał).

20.   Нашите си бели циганки си кръщават така децата.
Нашите жени уж българки от 100 колена назад, им вмениха уж права, уж ценности; на лезбийки да се правят , на феминистки , на кифли ,на порно актриси и те вече съвсем се объркаха от дивотии.
Това че взеха да си кръщават децата с цигански имена е само върха на айсберга, отдолу планината с гадости в главичките им е огромна.

21.   Всеки да си кръщава детето както си иска! Аз никога не бих кръстил децата си Пенка или Йордан, надявам се и жена ми да бъде с нормално мислене и да избере нормално име.

22.   МОЕТО дете си го кръщавам както АЗ си искам, ако живея в чужбина пак аз решавам как да му говоря. Българите нямаме елементарното чувство да не си пъхаме носовете навсякъде, да критикуваме, да умуваме.

23.   В последно време нивото на средностатистическите хора спадна с много и това не може да се скрие.

Просто толкова си могат.

В тази държава всичко е за легализация и за емиграция (за износ).
От малки ги подготвят малките с международно име и уроци по английски език и... е готово да му поставят баркод и за износ "на запад" :)

24.   Авторе, не искам да те обиждам, но си много тесногръд. Хората имат право да си кръщават децата с каквито имена искат, освен ако не са някакви съвсем изчанчени, като имена на покемони например. Обръщението към Оливър е Оли, а не Оливъре. Чуждите имена обикновето имат много красиви галени имена, но ти не можеш или не искаш да го проумееш. За това, че имената понякога не се връзват с фамилиите, е виновен малоумният закон за формиране на фамилията. Тук всички са почти идентични с окончания -ов, -ев и тук-таме -ски. В повечето страни фамилиите са най-разнообразни и не може да се разбере дали е жена или мъж. За щастие аз и децата ми имаме чуждестранна фамилия, от която да не ни е срам.

25.   Как ли биха те наименували родителите, които са граждани на бивша колониална държава?! Ахаха...

Едно английско име, малко уроци по английски и една тениска, на която пише: "Аз обичам Ню Йорк!" и си готов.

26.   Щото всеки иска да е "специален". Нещо по така. Как така ще си кръстиш детето , да речем, Иван!? Отсекъде си мирише на скука. А това е най голямата чума - да си скучен, да имаш скучен живот, да имаш скучно име. Така де, нали утре трябва да постне у сурата "Днес с Джордж бехме в еди кой си мол, фръц, фръц". Ами ако името беше "Митко" немаше да има тази тежест пред останалите.

Ако не беше тъжно, щеше да е смешно. Истината е , че "новите , по специалните" са посредствени и банални хорица. Досущ като китайска лъскава дрешка дето се разпада след второто пране.

27.   Аз лично се казвам Анна.И обожавам името си,при все че е международно.Твърдо против Габриел,Питър,Саманта и разни ей такива простотии...Твърдо за:Георги,Димитър,Петър,Ивайло,Яна.
Ние сме българи,не американци,французи или англичани...
О,свещенна простота!

28.   Н. 22 никой не може да ти забрани да си кръстиш детето и Кимбърли-Ив-Сантамоника. Обаче ти какъв си, бе? Българин ли си, циганин ли си, американец ли си? Името е един от основните белези за национална идентичност. А, и да ти кажа не познавам нито един французин примерно, който се казва Владимир, Ясен, Георги. Защо ли си кръщават децата Пиер, Франсоа, Жан? Прости ли са, изостанали ли ли са, какви са?!
И, да дебилщината никой не може да я забрани.

29.   Възмутен съм от общинските служители. Не ми дават да си кръстя детето както искам!
Ая може, Ую не може, що така бе хора???

30.   Съгласна съм с теб, момче и на мен ми се гади като чуя Антъни или Райъне някъде. Когато се избора име за дете трябва да се държи на традициите или поне да е име, което ще се котира навсякъде по света като Кристина, Кристиян/а,Мартин/а, Даниел/а, Антон/Антония, Антоанета, Марио, Александър /Александра, Филип, Анна, Мария. В никоя друга държава по света я няма тази изгъзица децата да се кръщават с чужди имена.

31.   Българската именна традиция използва имена от славянски, гръцки, латински и еврейски произход. Славянски имена са например: Владимир, Светлана, Лъчезар, Мирослав, Десислава и т.н. Имената с гръцки произход са най-много: Кирил, Георги, Николай, Петър, Стефан и още много други. Латински имена са: Татяна, Валентина, Климент, Максим и др. От еврейски произход са: Илия, Михаил, Самуил, Симеон, Давид, Йосиф и др.

Отворете един православен календар, разгледайте честваните празници и светии! Там има имена стотици, кое от кое по-хубави, смислени, християнски, благозвучни за всеки вкус, както се казва. Ама не, ганьо и особено ганьовица искат винаги нещо по-така, нещо възможно

32.   Вижте, има стари български имена, които някога са звучали архаично, но днес звучат модерно. Ако се абстрахирате от произхода им, как ви звучат например: Петра, Вела, Рада, Сирма, или Никола, Асен, Боян - това са лесни за изговаряне и изписване имена.

33.   На мене пък не ми дадоха да си кръстя сина ми със звучното име Байхой, с ударение на последната сричка.
Тоталитаристи.

34.   31 грешиш мислиш че имената идват от светиите, но не се замисляш самите светии на кого са кръстени. Твърдиш че имало славянски имена, а славянство се отрича като съществуване, измислено е 18 век.
Ще ти обясня само няколко за да разбереш.
Георги не е гръцко име, Георг е вълк на персийски, затова даваме на името Георги най-хубавото агне по гергьов ден, не колим теле или петел а точно агне. На пролет в началото на май овцете тръгват на далеко на паша, даваме на вълка курбан агне за да не ги закача по високите поляни. Съответно хората носещи името Георги ако забелязваш рядко искат помощ от приятели, те се справят сами те са наречени да са силни, да са "вълци единаци" или да са водачи на глутница.
Всяко име има значение и послание, пожелание към детето, затова имаме и кръщелници, още преди християнството, да пожелаят на детето какво да му се случи какво да му е леко в живота, само че българите вече не помним значението на повечето си древни имена и в последните години някой хора си измислят и пишат в интернет примерно че Пенка произлизало от Петър, а всъщност диалектите помнят че Пенка е вид дребна гнездяща по земята птичка, хората са кръщавали момиченцето си Пенка, за да е да близо до тях (до земята), да ги гледа като остареят (нямало пенсионни системи) да е дребна и нежна, но и да може да лети и лесно да достига висини, да си плете гнездо (семейство) лесно, да не дава на мъжа си да я командва. Днес сме забравили посланието и ни е срам детето да се казва Пенка, защото не знаем какво значи.
Райко си е древно българско име, така сме наричали слънцето, още преди да дойдем на балканите. Това име е послание, това дете да осветява къщата на родителите като слънце.
Румен помним какво е, така са кръщавали детето на майка, която имала болнави деца, нека поне новороденото да е здраво и румено.
Стоян е име давано на детето на майка с умиращи деца, нека поне новороденото да стои на този свят при нея.
Найден е дете намерено, някой майки са вярвали, че са грешници, че нямат право да имат собствено дете затова природата им отнема децата, следователно раждат и кръщават детето Найден, тоест "това дете не е мое намерила съм го".
Че има гръцко влияние над имената има, примерно Калоян, кало е на гръцки добър, а ян в случая е Иван. Тоест Добрия Иван. Нашия цар Калоян е с рожденно име Йоан, но изпратен на 20г възраст в Константинопол като заложник, гъркините го налазват и го наричат Кало иван, от там Калоян.

35.   Българската именна традиция използва имена от славянски, гръцки, латински и еврейски произход. Славянски имена са например: Владимир, Светлана, Лъчезар, Мирослав, Десислава и т.н. Имената с гръцки произход са най-много: Кирил, Георги, Николай, Петър, Стефан и още много други. Латински имена са: Татяна, Валентина, Климент, Максим и др. От еврейски произход са: Илия, Михаил, Самуил, Симеон, Давид, Йосиф и др.

Отворете един православен календар, разгледайте честваните празници и светии! Там има имена стотици, кое от кое по-хубави, смислени, християнски, благозвучни за всеки вкус, както се казва. Ама не, ганьо и особено ганьовица искат винаги нещо по-така, нещо възможно най-изчанчено, нещо ако може чуждо, защото ганьовица е „неповторима“ и нейните деца трябва да имат неповторими имена като: Роберто, Стивън, Майкъл, Палома, Памела, Афродита, Аглая, Маргарет, Мишел, Патрик, Никол.......

Ще ви направя един примерен списък с имена от православния календар някои български имена за нормални българи. Не претендирам за пълна изчерпателност, дори това е малка част, защото има имена от календара, които на мен не ми харесват

МЪЖКИ ИМЕНА:
Васил, Серафим, Богдан, Божидар, Йордан, Йоан, Иван, Юлиян, Емилиян, Теодосий, Сава, Григор(ий), Атанас(ий), Евтим(ий), Максим, Неофит, Климент, Ефрем, Трифон, Симеон, Никифор, Харалампи(й), Евлоги(й), Тимотей, Теодор, Роман, Кирил, Евстати(й), Нестор, Александър, Теофан, Тома, Захари(й), Гавриил, Яков, Благовест, Благой, Траян, Филип, Боян, Марк(о), Никита, Йосиф, Методи(й), Игнат(ий), Мартин, Борис, Георги, Костантин, Лука, Матей, Наум, Петър, Камен, Павел, Козма, Дамян, Андрей, Теофил, Сергий, Илия, Пантелей, Самуил, Марио, Марин, Мирон, Адриан, Моисей, Киприян, Генади(й), Антим, Йоаким, Димитър, Ангел, Михаил, Виктор, Герасим, Андрей, Николай, Стефан, Даниел, Спиридон, Давид, Евгени(й), Христо.

И още: Любомир, Владимир, Владислав, Радослав, Борислав, Светослав, Лъчезар, Велизар Пламен, Румен, Асен, Станислав, Станимир, Мирослав, Бисер, Веселин, Добромир, Стоян, Анастас

ЖЕНСКИ ИМЕНА:
Ева, Василка, Василена, Василиса, Силвия, Серафима, Богдана, Теофана, Йорданка, Йоана, Иван(к)а, Божидара, Татяна, Нина, Анна и производните и (Яна, Анита, Анета…..), Симона, Добромира, Доротея, Галина, Валентина, Теодора, Павлина, Павлета, Петра, Валерия, Зоя, Светла(на), Мария, Марияна, Марина, Мариела, Мариета, Магдале(и)на, Евгения, Евдокия, Юлияна, Юлия, Антония, Антоанета, Дария, Лидия, Благовеста, Гавриила (Габриела), Бояна, Вяра, Надежда, Любов, Люба, Снежана (Снежина), Ирина(Ирена), Лазарина, Бориса, Борислава, Гергана, Тамара, Пелагия, Александра, Елена, Ефросиния, Теодосия, Емилия, Емануела, Емилияна, Клавдия, Христина(Кристина), Сузана, Наталия, Адриана, Кръстина, Евфимия, Людмила, София, Неделя, Вероника, Моника, Виринея, Димитрина, Дамяна, Злата (Златина), Параскева, Елисавета, Мартина, Виктория, Екатерина, Анастасия, Климентина, Стилияна, Варвара, Николина (Николета), Даниела, Мелания, Росица

И още: Дарина, Диана, Милена, Красимира, Цветана, Цветелина, Жасмина, Лилия, Виолета, Маргарита, Теменужка, Боряна, Калина, Десислава, Мирослава, Белослава, Янислава, Радостина, Радослава, Петя, Ралица, Весела, Веселина, Биляна, Елеонора, Евелина, Жанета, Жана, Ива

Както виждате в тези имена, които не са изчерпателен списък има предостатъчно варианти. ПО над 100 са и мъжките и женските имена с техни производни. Всяко име си има и значение, когато се преведе. Георги значи земеделец, Николай победител, Петър камък, Кирил господен, Самуил измолен от Бога и т.н. и т.н. Та при наличие на толкова много християнски имена с български варианти логично възниква въпросът защо е тази мания на възможно най-ненормални имена или просто чужди варианти на утвърдени имена в християнската традиция. И защо не Михаил, а майкъл, защо не Стефан, а Стивън, защо не Иван, а Джон и т.н. и т.н.? ами простичко е, този народ е безпътен, объркан и обезличен. Загубил е своята идентичност, натрупал е комплекси и както казва номер 15, българите опитват себеутвърждаване чрез предмети, дрехи и…… имената на децата си. Но тази „оригиналност“ е смешна, пошла и още повече подчертава комплексите, духовната и интелектуална несъстоятелност на такива родители.

36.   Няма за какво да ти става неудобно. Глобализацията е факт. На мен ми става неудобно с моето българско име всеки път като трябва да си кажа името и винаги се стига до това да си го напиша на лист или да го кажа буква по буква. А като ми го произнасят винаги го бъркат. Агонията е пълна защото живея в чужбина. Но и в Бг като живеех, работех с чужденци и си имах проблеми. За това моите деца са с интернационални имена. Имена които се приемат добре във всяка държава. Не български, не американски а интернационални. Да си нямат те моя проблем. А и какъв ти е проблема с Памела, то е пощти като Пламена. Само, че Пламена няма и да й запомнят името. За мен също е трудно поляци, латвийци, словаци, гърци и тн с техните национални имена, няма запомняне.

37.   Славянство се отрича като същестуване!?!?!?!?!? По-голяма глупост не бях чел. Славянството е езикова категория, не антропологична, нито етническа. Ти говориш и пишеш на славянски език. Това са фактите, другото са глупости. Георги на гръцки значи земеделец.

38.   Номер 28, да никой не може да ми забрани, това че съм родена на дадена територия не ме ограничава по никакъв начин какво име и език бих искала да дам на детето си. А ако много ми харесва някое чуждестранно име? Трябва задължително в пределите на това което ние приемаме за нормално ли да е? Дъщеря ми е родена в Англия и се казва Мелъни, баща й е англичанин и винаги много ми е харесвало името. Хайде изяж ме, че как съм се осмелила да не си кръстя детето Пена, че това да се хареса на дадена маса хора, с които дори нямам контакт и се прибирам в България веднъж на 3-4 години.
Между другото познавам семейство англичани, които кръстиха сина си Антонио...сигурно са прости хора, че не го кръстиха Антъни.

39.   Пак от коментар 4,

В друга страна извън България, местен ме попита - наистина ли името ти е Мартин? Срещал съм много българи и все имат странни имена. Твоето е местно (както казах, Мартин е красивор популярно име из Европа).

Друго си е да те нарекат Пена, Цанка, Иванка, Димитринка, Иглика, Дана, Нада, Маринка или пък Петър, Стоян, Богдан, Слави и процие

Тези имена са старомодни, дори странни.

Не бих си кръстил децата с Български имена. Дори не знам тези български ли са. Знам че са старомодни и селски, както и че не ми харесват. (Ако някой се казва така - нищо лично, нито проблематично). Децата ми бих предпочел да са със Европейски имена. Този феномен не е само регионален за България да сe кръщават със мулти-европейски имена децата.

Живеем в 21-ви век. Гръка не е чужденец за мене, нито испанеца, нито французина или шотландеца. Който е плиткоумен и във България и във Италия или Полша да си стъпва на регионалното - тъпи сте и само проблеми ни докарвате и разделение, защото сте тъпи.

40.   "Смешен е българския народ, който се бие в гърдите колко много обича България и всичко българско, но се именува с чужди имена"

Смешно е и, да твърдиш, че щом всички имат паспорт с една националост, то са еднородна маса и всички се отнася за всички, без изключеия.

"На мен ми става неудобно с моето българско име всеки път като трябва да си кажа името и винаги се стига до това да си го напиша на лист или да го кажа буква по буква."

Ок, интересно ми е тогава, защо скандинавските страни, дето на моменти са толкова американизирани и говорят супер английски от детска възраст, не си кръщават масово децата "интернационално", а си ползват техникте имена.
Да, имат Ема и Николай (като ударението е накрая и звучи повече,като "уаиии"), ама после имат Йозефин, Ингебор, Естер, Гриу (тея немат писане на бъгларски и са все женски.
Има за мъжете и Анъс (звучи точно така, както си мислиш, че звучи), Касте, Кистен, Рагна, Ласе, Уйфи,"Расмус, Йеспа и подоббни, дето нито имат правилно писане, на английски, даже и немците виждатзор с някой от тях, а да не казвам, че все още се кръщават Асбьорн и Асбьорг, което си звучи баш като "Ass".

Ако най-американизираните и щастливи, поне според някакваи проучвания, хора в Европа си държат на имената, които са непроизносими за чужденците, на моменти звучат смешно и трябва да ги пишеш, ама пак не ги прочитат правилно, какъв е нашия зор, че да се натягаме, да си кръщаваме децата според нуждите. Утре ще станат Китай глобалната сила, и ще почнем да ис кръщаваме децата Джеки, Джак, Дзи, Сан и така ли?
Нека всеки си кръщава детето, както иска, стига името му да не го злепоставя (Имена от рода на Банан, Салфетка и "Петъчро" ... честно, това си е подигравка с детето).

41.   Мухахахаха! Само чакам да се напълни с Майкъловци и Памели, за да изпъкнат децата ми с имена като Анто, Пена, Цено и прочее стари имена. Може и Иван да имам - старо било, популярно било... Ние да не сме в Галапагос, че да ме притеснява популярността на името Иван? Добре дошли в България, мили мои! :Д

42.   "Тези имена са старомодни, дори странни. Не бих си кръстил децата с Български имена."
Крайно време е да си върнеш българския паспорт, щом си толкова "мултикултурен". А всъщност болезнено и неосъзнаваемо прост.