Споделена история от Други

Сурови пилешки бутчета за кучета
Въпроса ми е малко странен, но към хората запознати по въпроса давате ли СУРОВИ пилешки кокали-бутчета, крила и темо подобни? Ветеринаря казва, че няма проблем, но много хора ми философстват, че били опасни, а като гледам снимки на примерни менюта за кучета хранени по БАРФ метод в купичките много често се срещат крилца, глави, бутчета, шийки и такива пилешки части.

Коментари

1.   Влез в групата КЛУБ ГОЛДЪН РЕТРИВЪР във фейсбук, там доста често и изчерпателно се обсъжда темата за храненето.

2.   Не давам сурово никога на кучето си. Според мен не е добре

3.   Не са опасни, освен с хормоните и антибиотиците, с които са пълни. От друго сурово месо обаче, може да хване тения и това е опасно за теб, не за кучето.

4.   Ветеринар, който ти казва да храниш кучето си с пилешки кокали, трябва да бъде пратен директно в Белене. Специално пилешките кокали са остри и много опасни за кучетата. В нашата клиника редовно идват пациенти, хранени с кокали - запушени черва, перфорации, какво ли не. Белята може да стане и само от един път, рискът не си струва. Добре сварен и голям телешки кокал за гризане е ок, но в никакъв случай не бива да се храни с кокалаци. В идеалния случай режимът е добра гранулирана храна (в никакъв случай Hill's, Royal Canine, Purina, Pedigree, Chappy и бълвочите в супер маркетите). Особено при първите три с цени по 150 лева за чувал съдържанието им е скандално. Та, примерно, гранули сутрин и вечер готвено. Може да давате и от вашето си ядене, ако няма някакви силни подправки т.н. Аз просто варя месо със зеленчуци и ориз. Ако много обича сладко - 1-2 обикновени бисквити. Не е нужно да се вманиачаваш, моето се е случвало да вечеря и пилешки нъгети, и кренвирши, и пица, и юфка, но това се случва 2 пъти месечно. Сурово пилешко също е вариант, ако сте сигурни, че е чисто, но не и за основно ядене.

5.   Едно време хранехме кучето със сварени пилешки шийки. Според мен от суровото месо кучето може да се разболее, а и да си събуди инстинкта и утре да си хапне нещо живо за закуска.

6.   Дядо ми хранеше кучетата на село с ярма, забъркана с помия. Не са се оплаквали. Пилешките бутчета ги ядяхме ние, внуците му.

7.   Аз лично избягвам да давам сурови храни на кучето си. Миналата година му варях пилешки кокали, но след като разбрах, че са опасни спрях. Давам му основно гранули, и ако остане нещо готвено.

8.   Суровото пилешко не е вредно само по себе си за кучето (ако не е заразено с нещо), но кокалите са опасни. Редовно кучетата прегризват кокала наполовина, не дъвчат винаги и гълтат. Ако остане остър връх, той може да причини дразнене и (в краен случай) щети по чревния тракт.

А и пилешкото месо не е достатъчно като храна. Първо, няма достатъчно мазнина и няма да захранва напълно. Второ, трябва все пак и друго да има в диетата. Моето куче навремето мина на пилешко, отслабна бързо. Така че освен ако не планираш да го храниш със солидни количества месо (което ще е скъпо), нещо друго трябва да има налице.

Храната, която нашето яде е кайма (директно в тиган, на средна темперетура), варен ориз и зеленчук (суров морков). Това стига, защото каймата и оризът можеш да ги купиш евтино, останалото е за допълнителни витамини. Доставя нужните белтъчини, мазнини и въглехидрати. Готви се голямо количество наведнъж и просто го държиш в хладилника. Каймата може да е свинска, смесена или говежда, не е толкова важно. Оризът е напълно обикновен, императорски не ти трябва. Зеленчукът може да е морков, краставица, чушка, каквото и да е, и да се сменя понякога.

Ако искш да гледаш животно, поеми храната насериозно. В противен случай идват болести, ветеринарни сметки, всичко най-лошо.