Споделена история от Други

Правен въпрос от непълнолетна
Здравейте! Имам бърз въпрос, на който очаквам бърз отговор. Точно след половин година навършвам пълнолетие. Въпросът ми е дали (от законна гледна точка) преди това мога да започна да живея сама (на квартира или общежитие) без разрешението на родителите ми? А в момента в който стана на 18 години мога да започна да живея сама без те да имат някаква сила да ме спрат, нали? Причините нямат значение.
Благодаря ви!

Коментари

1.   Да можеш да живееш само можеш да правиш каквото си поискаш без разрешението на родителите ти но разбира се на твоя отговорност.

3.   Ами да възможно е. По закон като цяло не е редно, но... кой ти гледа законите.
Може, стига да си намериш къде. Квартири колкото искаш, собствениците не ги интересува, стига да имаш възможност да плащаш.

4.   Ами ти можеш, но ако родителите ти се обърнат към полицията могат по закон да си те върнат у дома. Те са твои родители-настойници и те решават всичко свързано с теб до датата на пълнолетието

5.   По закон не можеш. Те се явяват твои попечители и настойници, ти без тях и зъбите си не можеш да измиеш (образно казано).
Има начини обаче да се оттървеш от тях. Ако те малтретират физически и(или) емоционално, обърни се към социалните служби да те настанят в дом. Не можеш самостоятелно да вземеш квартира или да работиш под 18, нали ти искат лична карта, но можеш при някого да живееш и да се скриеш. Въпросът е, как ще си изкарваш прехраната?
Моето мнение е, че ако си в много тежко положение, само мъж би се съгласил (а те искат секс), но не го препоръчвам - има всякакви, има търговци на женска плът, можеш да се вкараш в голям филм. Ако избереш все пак да избягаш с мъж, трябва да се криеш до навършване на 18, защото те ще подадат сигнал в полицията и ще те обявят за издирване.
Освен това трябва да внимаваш да не забременееш, аборт без тяхно съгласие не можеш да правиш, а и едва ли си готова да имаш дете.

Решавай!
П.П. не пишеш в какво състояние си, дано не е от каприз! Но има ужасни родители, а тях не можем да избираме. Ако си решила да бягаш, не забравяй да вземеш акта си за раждане!!! всякакви документи, които могат да ти послужат след навършване на пълнолетие да започнеш нов живот някъде! Успех!
(освен при мъж, можеш да потърсиш да поживееш при някакви стари хора с-у помощ в домакинството например)

6.   Ако потърсят помощ от полицията за да те върнат, може жестоко да загазиш. За половин година не си струва - имам познати с досиета за бягство от дома. За половина година просто не поемай риска, достатъчно е полицията да те издири и да имаш големи неприятности. На 18 станеш ли никой не може да те спре от нищо - пълноправен гражданин си... с всички пълни права и не си длъжна да се отчиташ пред никой.

7.   6, при навършване на пълнолетие, досието на непълнолетните се търка.
Аз обаче смятам също, че е глупаво. Ако става дума за тормоз, да отива в детска педагогоческа, при социалните и да я настаняват в дом. Има си ред някакъв в тази държава!

8.   Защо ли имам увството, че е поредното "глупаче" (не го казвам с обида, а защото на 17 години гледаш на живота по друг начин), което е решило, че като избяга да мама и тати, които се карат и не позволяват да се шляе по цяла нощ, нещата ще станат розови. Или пък сме срещнали Голямата любов, ама мама и тати нещо не са съгласни. Внимавай моето момиче, да не плачеш пиосле с истински сълзи. Коментарът на Номер 5 е много верен (за съжаление... )