Споделена история от Други

Ужасен мързел
Добър ден

На 20 години съм (студент) и от около година насам не мога да се позная. Обхванала ме е някаква летаргия ли е, мързел ли е, депресия ли е... не знам. Знам само, че нищо не ми се прави. Искам да си лежа по цял ден и да слушам музика. Нито ми се излиза, нито ми се говори с, когото и да било. От университета - право вкъщи и това е. Приятелите ми ме викат да ходим на кафе, но аз постоянно си намирам някакви оправдания да си стоя в нас. Усещам, че с това темпо скоро ще изгубя и последния човек, на когото му пука за мен, но какво да направя, за да си върна желанието за живот? Някой попадал ли е в такава дупка и ако да, то как е излязъл? Всичко ми е безразлично... аз самият не се понасям вече. Как пропаднах толкова, направо не знам. Ужас

Коментари

1.   Веднага качваш се на 8-мия етаж и крещиш аз съм Супермен !
и скачаш ! УСПЕХ БРАТАН !

2.   Нещо не ти харесва. Или у дома, връзките с другите, или специалността или друго. Сякаш ти липсва интерес. Не знам какво трябва да правиш. И аз съм така. Трябва да се стремиш към по-добро, нужна е промяна. Прави и други неща. Ако някой те вика някъде, просто отиди, какво ти струва? И на някои им харесва повече да лежат и слушат музика. Хората са различни. Най-добре би било да съчетаваш различни неща. Гледай да върви добре следването.

3.   Намери нещо, за което да се бориш. Мечта, себеподобрение, възможност да преживееш нещо ново.
Целта на живота е винаги да се бориш към по-добро. Винаги ще ти се лежи и слуша музика, но след време отговорностите ще те ударят. Тогава ще е по-трудно да се наслаждаваш на живота (защото ще трябва да се фокусираш върху важните неща). Сега имаш възможност да опиташ нещо ново, да трупаш нови спомени, дали с приятели или от ново начинание.

После ще искаш да правиш нещо, което ти доставя удоволствие, ще искаш да мързелуваш, но ще трябва да ходиш на работа.

4.   От тази дупка се излиза с активност. С много, много, ама много голямо усилие от твоя страна. С предизвикателства и изпълняването им. Всяка сутрин като ставаш трябва да си правиш списък със задачи за изпълнение, да закусваш с високоенергийна храна и да потегляш към изпълнението им.

5.   Не мисля, че мога да те посъветвам точно как да излезеш от това положение, защото "не съм ти в главата" казано възможно най-кратко, а всеки човек си е различен. Но времето, което си седиш вкъщи можеш да използваш за развитието си - например да започнеш да учиш някой чужд език, различен от английски.

ж33

6.   Истината, е че е необходима самодисциплина в такива моменти. И осъзнаване, разбира се. Човек добива и отпуска навик за около 28 дни. Това означава, че ако се залежиш, заради болест, или заради пандемия, или защото гаджето нещо си те кара да преживяваш около месец - това отпускане става навик. На този навик му трябват също 28 дни самодисциплина не за да се изпари, а за да се замести с друг по-полезен за нас.
Да кажем, че потъваш в уж комфортна зона. За известно време се чувстваш добре и после в комфорта започват да изплуват дефицити, липси, фрустрация. Най - просто казано вече не е удобно в комфортната зона и нещо скоро трябва да се промени. Сега, колко скоро зависи от човека, колко се е вкопчил в комфортната зона и колко осъзнава, че в нея няма растеж, тя е мястото за почивка, не за живот.
Трудно и мъчно е човек да осъзнае, че расте благодарение на липси, конфликти и на фрустрация, тоест на разочарованието си от средата. Когато се отдадох на психологията това беше едно от нещата, които трудно приех. Въпреки, че е съвсем логично.
Ако климатът беше перфектен, ако нямаше зверове, врагове, войни и заплахи, човек можеше нищо да не прави, нямаше да му се налага да строи, да изобретява. Нямаше да му е нужно даже да се приобщи в общество. Тоест ние без трудности и лоши моменти няма как да се развиваме.
Как и дали ще възприемем това е от особено значение. Тази мисъл, че винаги, когато си в комфортната зона ще изскачат неща за преодоляване и винаги, докато ги преодоляваш ще търсиш комфортната зона е обект на ранната психология. Преди повече от 150 години, Фройд е открил, че човек има либидо (желание за живот) и също толкова силен подсъзнателен стремеж към смъртта. Желанието на човек за почивка, за липса от незадоволени потребности, за мир и покой, за бездействие са израз на подсъзнателен стремеж към смъртта. Защото тя това представлява освобождаване от потребности, от действия, покой. Според Фройд жизнената енергия се управлява от подсъзнанието То, а То се управлява от принципа на удоволствието. Затова и стремежът към смъртта може да се изразява в хедонизъм и човек е склонен да пие, да взима наркотици и т. н. за да потисне потребностите си от растеж, от промяна. От друга страна този принцип на удоволствието ни е съхранил живи, защото той ни кара да стоим на топличко, да си хапаме вкусно, да си почиваме след труд, да се възпроизвеждаме. По-късно се установява, че и други неща управляват жизнената енергия, като стремежа за власт, или към идеал, компенсацията и други. Но при всички теоретици се очертават фази или етапи, които най-просто представляват излизането от вътрешен конфликт, преодоляването на себе си, битка между двата стремежа и в крайна сметка- мирен договор (в хубавия вариант) и превес на някоя от крайностите (в по-лошия вариант), което разстройва личността.
Например ти в момента на 20, би трябвало да си преминал криза на Аза в пубертета. Там непоносимия комфорт е "Аз съм като родителите си, развитието е ясно очертано" срещу "Аз изобщо не съм като родителите си и развитието ми няма граници". Истината излиза в баланса- ние сме в голяма степен като родителите си, но сме и достатъчно различни за да преодолеем техните ограничения.
В хубавия вариант от кризата излиза един млад човек, който се развива без да е в конфликт с родителите си и със себе си. Следва етапа, в който си ти - етап на развитие на любов (по Ериксън). Обичам себе си срещу обичам другите е вътрешният конфликт на този етап. В хубавия вариант изходът от кризата е откритието на баланс. Можем да обичаме себе си (личното си време сами, да уважаваме личните си нужди, желания И граници) и другите и едното да не вреди на другото. В лошия вариант излизаме от етапа самовлюбени самотници, които в следващия етап на "Грижа" развиват депресия, защото "другите" има за какво да се грижат извън себе си, а той не и се чувства отпаднал от обществото (даже и да е самовлюбен и да го отрича и пред себе си), тогава Егото прави "услугата" за да не намразим себе си, да се проектираме върху обществото и да мразим него, това е защитен механизъм, съвсем неосъзнат. В другата крайност човек става жертва на обществото и спира да се грижи за потребностите си, за да се грижи за чуждите. Тогава влиза в етап "грижа" с усещането, че никой не се грижи за него самия. Истината, е че той не се грижи, но ако е в отрицание на това, той също ще се предпази да не се намрази като обвини обществото в липса на загриженост.
Така, това беше храната за съзнателния ум и се надявам да е утолила в някаква степен потребността ти да знаеш какво се случва у теб в момента. Сега ще си позволя и аз да кажа клишето, което ще видиш в повечето коментари: Излизай сред хората, не се отпускай чак толкова, това е само един етап от живота ти, даден ти за ценно балансиране, ако ти му позволиш това. Като радиостанция, ние даваме малко напред, малко назад и извъднъж между два неприятни звука, откриваме музика, която ни харесва. Тя ни харесва, но ако слушаме само нея няма да научим нищо ново и като се доближим до това осъзнаване започваме да не я понасяме и почваме да търсим нова честота, там пак въртим напред-назад, докато се изкристализира нова мелодия. Да, и тя ще стане непоносима и ще търсим друга, още по-хубава. Въпросът е да не спираме да търсим. Да не спрем да се къпем, защото пак ще се изпотим. Да приемем, че и двете ще бъдат част от живота ни, защото иначе няма да намерим смисъл да ги балансираме. А, както казах изпадането в крайност не е добър вариант.
Моят съвет е да си направиш 2 списъка. Един "Така аз се обичам и се грижа за себе си" и един "Така аз обичам и се грижа за другите"
В първия списък пишеш например -давам си време да уча, да спортувам, да играя нещо за кеф, да гледам нещо за удоволствие, рисувам си, пея си, угаждам си (много, ясно нали се обичам)
И в другия списък пишеш как искаш да обичаш и да се грижиш за другите, например "искам всеки ден да питам един от близките си как е, с готовност да го излушам и да му предложа приятелството и грижата си". "Искам всяка седмица да отделям време за социалния си кръг. ", "Искам да приемам част от поканите на приятелите си". Гледаш двата списъка, дано да са по-конкретни и искрени от примерите. И мислиш как да се организираш за да изпълняваш ежедневно неща от 2та списъка, без да залиташ в крайности дългосрочно. Ясно е, че ако днес учиш и спортуваш, няма как да прекараш и много време в приказки с приятели и излизане. Ясно, е че ще има дни дето пък изобщо може да не станеш от леглото и дума да не си кажеш с никого. Както и такива, в които цялото ти време ще е заето от грижата за друг човек. Цели дни ще преминават в наслада от общуването с другите. Здравословно е да знаеш, че е напълно ок да искаш и едното и другото.
Така, че тази седмица излез с някого, чуй се с друг, даже да не ти идва от вътре и да не ти се приказва много, да предпочиташ да си цъкаш на спокойствие вкъщи. Другата пак, както казах първия месец е нужна самодисциплина, тегавото усещане ще става все по-слабо. Както, когато започнеш да спортуваш и отначало се напъваш всеки ден да си постоянен, а на втория месец разбираш, че страшно много искаш да се движиш и ти е толкова хубаво като си раздвижен и тонизиран, че нямаш търпение пак да постортуваш и ако не успееш даже ти липсва, все едно си се ощетил с нещо. Пък то е същото нещо дето преди месец е изисквало канска воля да го направиш. Със социалния контакт е същото то, затова и предупредих, че и в него може да се прекали.
Желая ти това, което искаш, можеш и трябва да имат възможно най-често еднакво съдържание, тоест моменти на щастие.
Рос

7.   Пич, кафета няма от месеци наред, какви ги приказваш, хаха.
Занимавай се с нещо, което ти доставя удоволстивие (хоби, любим спорт, занимание), за да може да стимулира както мозъчната, така и физическата ти дейност.

-

8.   До 5:

Започнах да уча език, но не чужд, а програмен и взе, че ми хареса.

Автор

9.   От някакво подобно състояние ме извади практикуването на йога. Виж из ютуб класове на начинаещи и пробвай.
Аз започнах с едно йога предизвикателство от 8 класа за 4 седмици и вече ми е рутина, не искам да спирам. Страшно много ми помогна да идентифицирам и разработя/лекувам "ръждясали" части от тялото си, даже не знаех че, са в това състояние. Тренирам си редовно, но йогата е различно...
Освен това повишава концентрацията, ставаш много по- спокоен и гъвкав освен физически и ментално, отблокирва неподозирана енергия в тялото.
Пробвай за 1 месец като практикуваш поне 4 дни в седмицата по половин час, после ще ми благодариш ;)

10.   Това е просто временен период, имаш нужда да разпуснеш малко... не може постоянно да си зареден на 100%. Нормално е, особено ако специалността ти в университета не ти харесва.