Споделена история от Други

Издръжка от родител
Здравейте, длъжен ли съм да пращам пари на дъщеря си, след като тя е на държавна издръжка (военно училище )? Питам защото с бившата ми жена ме лъжат, покрай пандемията имам много финансови проблеми, а бившата ми жена работи на високоплатена работа, а аз едвам смогвам. Няма решение от съда за издръжка, давам и парите всеки месец! Тя вече е на 21 г , давам и редовно издръжката от както се разделихме с майка и , около пет, шест години.

Коментари

1.   Щом те лъжат и двете нищо не им давай ,явно дъщеря ти слуша бившата ти за да те скубят
Ако дъщеря ти е студентка и няма заведено дело за издръжка за студент може нищо да не и даваш ,след 18 г парите може да ги даваш лично на дъщеря си ,а не на бившата да ги харчи за тъпкачи.
След като децата започнат да учат висше образование и то редовно обучение ,не задочно, издръжката вече не е безусловна ,т.е.родителя ,който я дължи ,т.е.ти трябва да имаш достатъчно доходи да се самоиздържаш ,а ти казваш ,че нямаш

2.   Консултирай се с адвокат.

3.   Доколкото знам, ако е пълнолетна, не си длъжен да даваш месечна издръжка, ако не ти е във възможностите.

4.   Издръжката май е докато навърши 18 години детето.

5.   В случая бившата ти жена няма нищо общо, дъщеря ти е пълнолетна и учи висще докато учи си длъжен да й пращаш издръжка.
Военното училище не е държавна издръжка! А дъщеря ти е подписала договор с военните, ако тя прекъсне образованието си ще трябва да плати всичко, което военните са похарчили по нея. Плюс това докато е във военното училище, военните не й купуват тениски бельо цивилни обувки и други подобни нужди, затова трябва да й даваш, не може да искаш само майка й да дава за тези разходи, без значение колко е богата майка й.

6.   Винаги са ме учудвали хора като Вас.
Ами да, задължен сте да плащате издръжка!
Задължен сте морално!
Щом сте създали дете, щом то има нужда от подкрепа, значи трябва да го подкрепяте - било с пари или друго!
Изтъквате, че бившата Ви съпруга е на добре платена работа - значи тя има ангажимент към общото Ви дете, а Вие - не, така ли?
Жалко е, че на хора като Вас Бог дава деца.

8.   Издръжка се дава по задължение докато детето учи след това вече не е задължително.

9.   Мисля, че до 18 години е нормално. Може да се обадиш на дъщеря ти и да и кажеш, че просто нямаш възможност заради короната, би трябвало да ти влезе в положението.

10.   Чл. 82. (Изм. - ДВ, бр. 11 от 1992 г.) (1) Родителите дължат издръжка на своите ненавършили пълнолетие деца независимо дали са трудоспособни и дали могат да се издържат от имуществото си.
(2) Родителите дължат издръжка и на своите навършили пълнолетие деца, ако последните не могат да се издържат от доходите си или от използване на имуществото си, когато учат редовно в средни, полувисши и висши учебни заведения за предвидения срок на обучение, до навършване на 20-годишна възраст при обучение в средно и на 25-годишна възраст при обучение в полувисше или висше учебно заведение.

(3) Издръжката по предходната алинея се дължи, ако тя не съставлява особени затруднения за родителите."- СК.

11.   Ако учи висше си длъжен да я издържаш до 25тата й годишнина.

13.   От автора , благодаря за отговорите ! Ще се консултирам с адвокат !

14.   Спирай парите ! Вече е на 21 години , достатъчно голяма е ,даже си закъснял ! Аз на маята щерка спрях да и пращам пари всеки месец, още като стана на 19г сега е на 24г . За нищо не могат да претендират , като не ти влизат в положението да си гледат работата ! Слава богу бившата ми е разбрана и се споразумяхме да поемам част от по-големите разходи, с които щерката не може да се справи сама , за дрешки , дискотеки, морета , тя си се оправя !