Споделена история от Други

Какво харесвате и не харесвате в България?
В България харесвам:
- Източната й част
- Морето
- Планините, особено Стара планина.
- Природата
- 4 различни сезона
- Храната, особено лютеницата
- Че й знам езика
- Че семейството и близките ми са тук

Не харесвам:
- Витоша и припадащите по нея софиянци, които си нямат и представа, че близо до София има и други планини като например Софийската планина (част от Стара планина).
- Празнуването на именни дни - много е тъпо, честно.
- Таратор - дращи ми на стомаха.
- Българските доктори и работещите в банки са нагли и злобни, особено зъболекарите и ендокринолозите само ти взимат парите и ти съсипват здравето, за нещо не стават тия наглеци в бели престилки.
- Западна България - като почнем от Видин, минем през Враца и София, та стигнем до Петрич хората са много опаки. И аз съм от тази част на България и винаги се учудвам как хората от Изтока са по-свестни.
- Това, че абсолютни простаци са много от хората на високи постове в България и всичко става с връзки, за да успееш трябва да си човек на някого, ако ли не - стой си в кол центъра да те псуват чужденците.
- Че 10 години ни управлява една проста мутра-пожарникар и неговите калинки.
- Лятото е много топло.
- Била в земетръсна зона.
- Цените на имотите в София са доста скъпи спрямо заплатите.
- Известните ни личности са адски анти.

Коментари

1.   Не харесвам:

- простотията и злобата
- олющените панелки, мизерията, дупките
- ниския стандарт на живот
- беззаконието, шуробаджанищаната, корупцията

Харесвам:

- климата (има още какво да се очаква, но е доста по-добре от Западна Европа)
- природата не е зле, макар че не и нещо супер
- хората са по-разговорливи и топли, поне в някои градове, не е като в Германия например дори с родителите си да се уговаряш 3 месеца предварително кога да им отидеш на гости
- свободата - можеш да правиш каквото си искаш, без да се съобразяваш с хиляди правила, норми и закони

2.   Не ми харесва отвратителното консуматорство, липсващото мъжество при обвързаните мъже, ниският стандарт, неспособността да се разсъждава трезво, овчето мислене и мачкането съвсем целенасочено на интелигентните хора. Не ми харесва, че жените са ужасно нагли и нямат способност да преценяват ситуации, мъже и световно положение.

Положителни са природата и силните периоди в историята с героите за всеки един от тях..

3.   В България харесвам:
1. Природата
2. Образованието (имаме хубави специалности в университетите)

Не харесвам:
1. Хората

5.   Не харесвам: -Простотията и злобата, в една не малка част от народа! -Манталитета, също на една не малка част от народа! -Шуробаджанащината и доносничеството! -Управлението на страната, и че няма друга партия която да предложи нещо по различно! -Ниския стандарт на живот, породен от предходната точка! -Здравната система, нищо че е много достъпна, но не е модерна, и гледат да ти вземат и последната стотинка която имаш! -Полицейската държава, да имаме много свобода но за определени неща, за други бързо нямаш свобода, и че когато трябва да си вършат работата не го правят! -Пропагандните медий, на отчайващо ниско ниво сме по свобода на словото! -Съдебната система пълна с бъгове и дупки, и престъпниците не получават това което заслужават! -Една голяма част от работодателите, който освен че се държат гадно с теб, и за малкото пари който предлагат, пари искат много от теб! Харевам: -По топлите хора, но много зависи гледната точка! -Малко по занижените закони, сравнение примерно с Германия нямаш право там дори гумите на колата сам да си смениш сам, а в оторизиран сервиз! -Природата, макар че тука леко се надценяваме, и в другите държави има планини и пейзажи, но тук има една интересна симбиоза, примерно от планините отиваш към равнините, и рязко към морето! За жалост излиза, че не харесвам повече неща от колкото харесвам в нашата мила клета родина, но света не е черно бял!!!!!!

6.   Живея в Англия и нещата, които харесвам на България са:
- Доста неща в БГ са опростени. Лесно можеш да си намериш квартира, без да ти искат родословието, без да ти искат отчет от банковата сметка, без да искат референция от бивш наемател или работодател. Буквално с питане на няколко лелки мога да си намеря квартира и да плащам кеш, без да ме разследват и питат кой и от къде съм.
Същото важи и за банкови сметки, застраховки и други. Просто в Англия прекалено много усложняват нещата.
- Харесва ми климата, природата, че от планински град, буквално за 2 часа мога да отида до морето. Познавам бразилка, която в родната си държава живее на 2 дни път от морето.
- Въпреки престъпноста в България, смятам, че държавата е сравнително спокойна. Бедни сме и не сме апетитна хапка за терористи и подобни. Освен случая в Сарафово и времето на смяната на имената на турците, нямаме терористични актове.
- В България са семейството, роднините и приятелите ми. Дори и да нямам пари, някак се чувствам защитен, защото знам, че могат да ми помогнат.
Нещата, които не ми харесват.
- Прекалената корумпираност в почти всички звена. Всеки втори човек извършва някакви дребни далавери. За това ти искат рушвет, за онова ти искат рушвет. Нарочат ли те, могат да те смачкат както си искат.
- Трябва да си със силните на деня, за да имаш успешен бизнес.
- Шуробаджанащината. Всеки е човек на някого и нямаш ли гръб, трудно можеш да се издигнеш, а дори и да го направиш, лесно могат да те свалят и да те замести някой с връзки.
- Злобните касиерки, продавачки и служителки. Влизаш в магазина, питаш нещо и веднага те гледат на кръв. Мързи ги да гледат и не знаят, че клиента винаги има право. Не осъзнават, че доволният клиент ще направи по-голям оборот и ще сложи повече пари в хазната.
- Псевдо мутрите с черни анцузи и БМВта на 20 години, които въртят гуми и гледат злобно. Такива 20 годишни БМВта в Англия никой не кара. Карат се нови коли, но въпреки това никой не се прави на мутра и богаташ.
- Чалгата и панелките определено не ми харесват.

7.   Абсолютно всичко харесвам в България, освен хората, това е и причината да емигрирам, не финансова.
Ж24

8.   Не ми харесва:
- че се боготворят разни индивиди, каращи коли за по 10 бона, но все още живеещи с тяхните
-че се мрънка, че България е най-най-зле, но никой не иска да си мръдне и ПРЪСТА, за да стане по-добър и съвестен човек.
-че простотията бива величана както никъде другаде
-че много хора реват за Турско робство, което всъщност не е имало
А най-много не ми харесва, че сравняваме стандартът си на живот с голяма част от другите Европейски страни. При положение, че много от тях са поробвали други народи с векове и че са с милиони души повече.

Харесва ми:
-че над 80 % от българите имат собствен дом. Даже някои имаме по 3-4. Също, не е толкова трудно да се купи имот, било то и в селце на 20 минути от града. Тук, в Западна Европа това е практика.
-че е уникално приветливо за чуждестранни инвеститори.
- че имаме природа, планини, на които да отдъхнеш, море, на което да починеш. А не една проста повърхност, която Господ е измерил с нивелир.
-че няма толкова много автомобили. Англия, страна с размерите на България, има близо 50 милиона автомобили, правете си сметка за действието им върху околната среда,

Има много други плюсове и минуси, стига човек да се загледа.

ДС,21

9.   Харесвам:
- природата
- компактността
- липсата на политкоректност

Не харесвам:
- манталитета
- демографската криза
- ограничения пазар на труда
- скъпия живот
- мизерните заплати извън ИТ сектора
- цените на имотите
- изтъпяването
- политическата нестабилност
- заплахата от етнически конфликти

10.   Добре че имаме природа за харесване,че иначе.......
Всъщност природата ни не е нищо особено,като видите и почувствате величието на Карпатите и ви хваща срам за бг...
Но ако човек няма база за сравнение,да,имаме най-невероятната природа на планетата.Голям смях.

11.   Харесвам:

1. Храната;
2. Българският език (красив е);
3. Природата (въпреки че в почти всяка страна има хубава природа).

Не харесвам:

1. Това, че хората са злобни и вечно намръщени;
2. Нито една власт не работи качествено (особено съдебната);
3. Няма много пътища за развитие, освен ако не си човек на някого или не извадиш някакъв страшен късмет да попаднеш на точното място.

13.   Темата е писана от иделист и е предназначена за коментиране от идеалисти...

"Харесва ми природата, птичките как пеят, не харесвам таратор и гадно кафе..."

Сблъсквали ли сте се с някакви трудности в живота, различни от това че ви е паднала батерията на телефона, но не си носите зарядното?

14.   Със сигурно не харесвам грозотията, а тя е навсякъде където и да се обърнеш. Хората са отвратителни, уж топли, но само с познати, с непознатите са повече от ужасни. Не харесвам и това колко много се държи на външния вид, не се вижда каква мизерия е наоколо, но човек винаги трябва да е добре облечен. Не харесвам мръсния въздух, пътищата и шофьорите. Не харесвам това, че на хартия всичко е написано чудесно, а на практика никой не спазва нищо. В тази пандемия има доставччици на храна, които си позволяват да са без маски. Не съм сигурна, че има нещо, което да харесвам, а стоя, защото ще бъде трудно да замина за новия свят и не искам да съм толкова далече от близките си, а в Западна Европа винаги ще бъда чужденка.

15.   Харесва ми:
- природата.
- културата преди 90-те - т. е. естрадните певци, актьорите... въпреки соца, имаше много качествени хора, но измряха

Не ми харесва - всичко останало... Ако трябва да изброявам, есе трябва да изпиша. По-важни неща за съжаление не липсват само тук, а навсякъде днес:
- няма гражданско общество. Нямаше кога да се образува исторически. Но ако човек се поогледа, такова не остана никъде по света. Дори американското е стигнало дъното, а те трябваше да са ни примера...
- липса на култура, дори елементарна. То остави че Емил Димитров го "замести" Азис, но дори на улицата трудно да се разминеш с някои хора, защото направо им липсват първите 7 години. Чупи се, не се пази чисто. Дори да се инвестират пари в инфраструктура, все се намира някой да се изсере отгоре...
- липса на политическа класа. Всичкото мутри и бивши комунисти. Но пак ще дам пример Америка - подобен цирк. Там проблемът е малко по-различен. Не че нямат наистина качествени хора, но просто няма как да стигнат до власт, защото всичко там е пари и лобистика. Тук няма алтернатива изобщо, нямаше как да се сформира подобна класа...
- икономиката ни е зле. Икономиката обаче се базира на гражданско общество, не на политика. Хората правят икономиката, не политиците. За съжаление след 45 години комунизъм, това го схващат малцина, предприемаческият дух не е висок. Наблюдаваме мутри заграбили пари след соца да се правят не само на политици, но и на бизнесмени. И в двете си роли, са просто пародия...
- съдебната система не работи. И как това да стане след всичко изброено... Без работеща съдебна система, няма как да си гражданин. Това стои в основата.

16.   Може би ще скандализирам някого, но...

Харесвам: Заплатите. Стоя заради заплатата си тук. Ако тук получавам 2000 лева в чужбина няма да получавам 2000 евро, а 1000 евро (най-много). При чиста заплата 2300 лева тук, в развитите страни на западна Европа се предлагат най-много 950 евро, с които не може да се живее.

Не харесвам: Намръщените хора.

17.   16 какво работиш?

18.   Въпрос към No16 ти каква професия работиш? Трудно ми е да си представя, че има някаква професия (вероятно не е ИТ щом в чужбина ще ти плащат 950-1 000 евро), която не просто е по-добре платена по покупателна способност в България, а дори и по абсолютна такава. Защото 1 000 евро са 1 958, 33 лева (по официалния курс), а ти вземаш 2 000-2 300 лева. Под чужбина нямам предвид Шри Ланка и Уганда, а страните от Западна Европа (въобще страните, в които еврото е официалната валута).
В Германия минималната нетна заплата е около 1 700-1 800 евро (зависи от провинцията). Разбира се има почасови работи (мини джоб), които са по-зле платени, но така или иначе предполагам, че не става дума за такъв случай. Друг е въпросът каква е покупателната стойност на тези 1 800 евро. Живея последните няколко години в едностаен апартамент в средно голям град в бившето ГДР, наемът ми е 300 евро, храните в магазина средно са малко по-скъпи от тези в България, дрехите са по-евтини на разпродажбите, през останалото време са колкото в България. Започнах на брутна заплата около 2 900, т. е. нетна 1 800, като постоянно се увеличаваше заради инфлацията всяка година. Сега е 3 500 брутна или около 2 250 евро нетна. Това по реална покупателна способност в България не е 4 500, а около 3 500-3 800 лева. Мисълта ми е, че когато нещата опират само до пари, в почти всички случаи е по-добре в чужбина, отколкото в България. Разбира се, за избора къде да живеем има много други фактори, като някои от тях, сигурно, са и по-важни от парите.
Лично на мене в България, колкото и тривиално да звучи ми харесва природата. Да, почти навсякъде има равнини, планини и море, но на толкова малко място има много рядко. Словения е такъв пример. От друга страна Полша и Германия са поне 2-3 пъти по-големи по площ, но са предимно равнини, с много малко изключения. Климатът е разнообразен - лятото си е лято (над 30 градуса), зимата напоследък не е толкова студена, но пак си е зима. В Германия, Белгия, Холандия разликата между зимата и лятото е 10-15 градуса - зимата 2-5, лятото 15-18 и през по-голяма част от годината е облачно, макар и да не вали всеки ден.
В България освен това ми е дома (духовното понятие, действително жилище не притежавам), родителите, близки и приятели. Със сигурност ще се върна един ден, но не и в следващите 2-3 години.
Какво не харесвам, най-общо казано хората. И най-вече фактът, че почти всеки си мисли, че правилата и законите се отнасят за другите, но не за него или нея.
Както всяко нещо в живота и това да живееш в чужбина (или в България) си има предимства и недостатъци. Лично моето мнение е, че е добре, докато човек е млад и без семейство (до към 25-27 години) да излезе и да поживее поне една-две години в чужбина. Просто сблъсъкът с друга действителност дава невероятен житейски опит и отваря много кръгозора. Препоръчвам го и на най-големите патриоти, дори е много вероятно да харесат България даже повече, от колкото ако не са я напускали. Туризмът не се счита за живеене навън, защото всичко е ти е организирано.

19.   В чужбина винаги оставаш дърво без корен. Освен това послединге години и на Запад е трудно, животът е скъп, всичко е на кредит, ако останеш без работа си аут отвсякъде. Хубава инфраструктура, но пълно с мангасаряни от цял свят, които ужасно загрозяват и умирисват гледката... Но са с права и самочувствие до небето, а белия източноевропеец се гърчи като Чарли Чаплин в немите филми.
Унгария, Словакия, Чехия, Словения са хубави страни... но стои открит въпроса с работата.

20.   Не ми харесва, че хората са злобни, завистливи, гледат да те прецакат, безотговорни, безмозъчни, абе не ми се разправя. Затова емигрирах след 15 години работа в България, патриотизъм и идеалистични надежди, че нещата ще се оправят. Просто искам да съм част от нормално общество с нормални ценности и нормална работна среда. Наистина съжалявам, че трябваше да направя този избор, защото обичам родината си и ми липсва, но хората не стават. Има и изключения, но те са малко.

21.   Може да ви се стори странно, но много харесвам наложения платеж. Живея във Франция и тук много често плащам за неща, които не пристигат и не връщат парите. Харесвам работещите до късно магазини. Достъпните заведения и доброто обслужване. Харесвам това, че можеш да отидеш на доктор още днес или на зъболекар. Тук се чака с месеци. Харесвам интернета и ниските цени. И вече не мога да се сетя какво харесвам друго.
Не харесвам
- бездомните кучета
- лошите пътища и тротоари
- калта по кварталите
- грозните панелни блокове и това, че всеки може да си санира само неговия апартамент и да го боядише ярко зелен.
- презастроеното море, мизерните курорти, нямаме нито един топ курорт
- замърсената околна среда. Искърското дефиле е в екологична катастрофа от 35 години насам. Пейзажа е като в Индия, боклуци окичени по дърветата. Тук във Франция за първи път видях какво е да се къпеш в река. Бях лятото на плаж в Швейцария, чисти езера, един фас няма. Аз се почувствах като на море в Гърция, но по красиво, защото си в планина.
- мръсния въздух в цяла България, включително по селата зимата.
- мръсните и гнусни таксита и криминалните шифьори.
- грубите продавачки
- лошото образование, тук децата от 3 години знаят азбуката и могат да си пишат името. Синът ни за 1 година във Франция се научи да пише и да чете, както и говори много добре френски. На 5 години е. В българската детска градина до миналата година не бяха дори забелязали, че може да чете и да пише на български ами го плашеха с баба яга. Ходи на уроци по английски 2 години и учителката не забеляза, че той английски знае. А учителката по народни танци го удари и го блъсна пред мен, без да знае, че ги виждам. После каза, че не е вярно. А след това, че било леко.
- не харесвам ниските заплати, това че с такава заплата не можеш да си позволиш да отидеш в чужбина, а чужденците с техните заплати са царе в България.
- не харесвам постоянните протести
- не харесвам, че все се търси виновника и никой не носи отговорност. Например в селото на баба ми за всичко са виновни софиянците. Дори по телевизията кмета на някое от околните села каза, че тия незаконни сметища софиянците ги били направили. Като всеки си хвърля боклука в реката от местните. Като дойдат в София си хвърлят боклука през терасата.
- заядливи сме си, диви и невъзпитани.
- наглите шофьори и войната по пътищата.
- наглите доктори, които те лъжат, че си болен за да те пуснат по еди коя си клинична пътека и докторите, които не ти обръщат внимание.
- вечно мрънкащите и оплакващи се хора, които не полагат грам усилия
- мръсните и неподдържани дворове на къщите на село Всеки е натрупал боклуци в двора си
Има и още, но ме заболяха пръстите.

22.   Може да ви се стори странно, но много харесвам наложения платеж. Живея във Франция и тук много често плащам за неща, които не пристигат и не връщат парите. Харесвам работещите до късно магазини. Достъпните заведения и доброто обслужване. Харесвам това, че можеш да отидеш на доктор още днес или на зъболекар. Тук се чака с месеци.Харесвам интернета и ниските цени. И вече не мога да се сетя какво харесвам друго.
Не харесвам
- бездомните кучета
- лошите пътища и тротоари
- калта по кварталите
- грозните панелни блокове и това, че всеки може да си санира само неговия апартамент и да го боядише ярко зелен.
- презастроеното море, мизерните курорти, нямаме нито един топ курорт
- замърсената околна среда. Искърското дефиле е в екологична катастрофа от 35 години насам. Пейзажа е като в Индия, боклуци окичени по дърветата. Тук във Франция за първи път видях какво е да се къпеш в река. Бях лятото на плаж в Швейцария, чисти езера, един фас няма. Аз се почувствах като на море в Гърция, но по красиво, защото си в планина.
- мръсния въздух в цяла България, включително по селата зимата.
- мръсните и гнусни таксита и криминалните шифьори.
- грубите продавачки
- лошото образование, тук децата от 3 години знаят азбуката и могат да си пишат името. Синът ни за 1 година във Франция се научи да пише и да чете, както и говори много добре френски. На 5 години е. В българската детска градина до миналата година не бяха дори забелязали, че може да чете и да пише на български ами го плашеха с баба яга. Ходи на уроци по английски 2 години и учителката не забеляза, че той английски знае. А учителката по народни танци го удари и го блъсна пред мен, без да знае, че ги виждам. После каза, че не е вярно. А след това, че било леко.
- не харесвам ниските заплати, това че с такава заплата не можеш да си позволиш да отидеш в чужбина, а чужденците с техните заплати са царе в България.
- не харесвам постоянните протести
- не харесвам, че все се търси виновника и никой не носи отговорност. Например в селото на баба ми за всичко са виновни софиянците. Дори по телевизията кмета на някое от околните села каза, че тия незаконни сметища софиянците ги били направили. Като всеки си хвърля боклука в реката от местните. Като дойдат в София си хвърлят боклука през терасата.
- заядливи сме си, диви и невъзпитани.
- наглите шофьори и войната по пътищата.
- наглите доктори, които те лъжат , че си болен за да те пуснат по еди коя си клинична пътека и докторите, които не ти обръщат внимание.
- вечно мрънкащите и оплакващи се хора, които не полагат грам усилия
- мръсните и неподдържани дворове на къщите на село Всеки е натрупал боклуци в двора си
Има и още, но ме заболяха пръстите.

24.   Тук някой импотентен нещастник здраво дава на коментарите нисък рейтинг. Явно си е забутан в курника на някое дребно селце и повече от лев на ден не изкарва.

25.   От коментар номер 3:
Забравих да кажа, че харесвам и нашата народна музика. Прекрасна е.

26.   Съгласна съм със 16. Работя в голяма международна фирма и хора от цяла Европа идват в България, защото тук им плащат много повече и живеят много по-добре. Работя предимно с италианци и испанци и като слушам за какво става въпрос... Тук си живеят царски. Отделно, че българите се връщат в България пак заради парите.