Споделена история от Други

Смятате ли, че трябва да уважаваме възрастните хора? Аз не.
Примери за лоши лелки и баби съм виждала стотици, на последната ми работа ме сложиха с една уникална простакеса на 55-60 години. Зверски глупава, нагла, проста, злобна, нетактична и гнусна женица. Говори много високо, приплюва докато плямпа, плюе си на пръстите преди да пипа хартия и всичко опипва наоколо, не носи маска, няма никакви обноски и възпитание. Разпитва ме дали съм омъжена, имам ли деца, с кого живея и т. н. Плясва ме с гнусните си ръце, когато посегна към нещо преди нея, постоянно ми виси над главата (и буквално, и преносно). Отговаря ми преди да се доизкажа, не мисли. Днес чак си позволи въпроса "Ти винаги ли ходиш така омачкана? " Бях с обичайните си работни дрехи, с които ходя само на работа в цеха, но не гладя и имаха няколко съвсем леки гънки тук таме. Нея не я засяга аз как ходя и кога. Писна ми. Умирам от погнуса. И душевна, и физическа. После такива дърти гадове реват за уважение. Когато ви го дават, а това е много често, не цените и се държите идиотски и си мислите, че всички млади сме ви длъжни винаги, само защото сте се пръкнали на този свят преди нас. И какво от това? С какво сте повече, по-велики, по-специални? Не сме ви длъжни. Слезте на Земята. Уважението, за да го има, задължително трябва да е взаимно, иначе не става. Уважавам абсолютно всеки човек, когото срещна по пътя си, млад, стар, черен, бял, зелен, все тая... И от старите в 8 от 10 случая получавам само проблеми. После като ви го върнат, се сърдите. Сами сте си виновни.

Коментари

1.   Като цяло да, но предимно уважението трябва да се заслужи с дела и отношение.

3.   Трябва да уважаваш някого заради това какъв е като човек, а не защото е на 65, а ти, примерно си на 25. Имала съм всякакви колеги и по-възрастни и по-млади, но съм уважавана тези, които го заслужават, заради опита и характера си, а не защото някой бил 15 години по-голям от мен. Това е.
Така, че ако тази е кофти като характер, няма нужда да я уважаваш само заради възрастта й.

4.   Разбира се че и аз съм на твоето мнение, авторке! И какво като са се родили още преди много години и изживели доста събития? Това не е извинение че повечето от тях днес си мислят че все сме им длъжни с нещо. А за теб се надявам че когато някаква простакеса, ккоято е глупава и нагла ти виси на главата и те обижда, надявам се че въобще няма да й мълчиш и да оставяш нещата така а да я поставиш на мястото й!

5.   Всеки човек е индивидуалност, по принцип трябва да се държим добре с всички, особено с тези, които се държат към нас така.

7.   Права си. Уважават се хората заслужили уважение независимо от възрастта, пола и расата. Хората на средна възраст понякога са нетърпими груби, аругантни и с мнение, че всеки им е длъжен. Ставал съм свидетел как младо момиче е блъскано от дебела лелка, която искаше да постигне заветната си цел да седне в автобуса, а да не говорим за лелките работещи в държавни институции винаги намусени и недоволни киснещи цял ден по бюрата и чакащи края на работния ден.

8.   Не смятам, че човек на 55-60 години е дърт, за мен стари хора са над 75. Смятам, че към всеки човек трябва да се отнасяме с някакво елементарно уважение /освен ако не е заслужил друго/, но чак някакво особено внимание само за това, че са на години - не.

9.   Като цяло, възрастта НЕ Е повод за уважение, както и многото години стаж не са повод за по-висока заплата. Уважението се гради с дела, възпитание, колтура и акъл, както и по-високата заплата се печели с труд, знания, упоритост и постоянно самоусъваршенстване. Неща, които не са пряко обвързани с годините. Дори смея да твърдя, че наборите от края на 50те до началото на 80-те години, сравнително голяма част от тях, са с няколко идеи по-злобни, груби, завистливи, обвиняващи всички и всичко за свойте неволи, но не и себе си. Разбира се има и много изключения, но това е на база лични наблюдения в коя възрастува група най-често се срещат гореописаните, а тя съвпада с възрастта на споменатата от теб жена.

10.   Авторке, има истина в това, което пишеш, проблемът е, че прекалено много обобщаваш. Казваш, че лелките смятали младите за лоши само защото са такива, а ти правиш същото за тях.
Преценявай всеки човек поотделно по способности и качества, а не по възраст

11.   Живейте в мир и правете добро на всички до колкото имате случай и колкото ви е възможно.

12.   не знам.. но виждам каква жлъч и омраза блика от теб...
не си добър човек, личи си, не си и никак интелигентна, щом някой като ти каже, че ходиш омачкана го приемаш за кръвна обида. аз бих се засмял. но няма как да се сравняваме. ти си позволяваш да обобщаваш възрасти, полове и какво ли още не.
опитай се да се огледаш по-добре, пък тогава гледай колко са лоши другите!

13.   Абсолютно съм съгласен с авторката . Възрастта не е фактор за това дали трябва да се отнасяш добре към отсрещния човек или не , единствено поведението , обноските , характера и отношението на въпросния човек са от значение за това какво ще е ответното отношение на другите към него . Мера според мера . И серийните убийци и те остаряват и тях ли трябва да уважаваме само щото са по-стари от нас ?

14.   Уважавам възрасните хора, но само тези от тях, които също имат уважение и възпитание, а тези бабки и дядовци дето си мислят, че само възраста ги прави супер хора... ами не.
Така е с хората на всичк възрасти, може и на 15, 21 и на 65 да си уникален простак и селтак и нищо да не заслужаваш.

15.   Хора, които са на годините на баща ми или дядо ми и си позволяват да ме свалят или просто да се "закачат" с някоя млада девойка, няма как да ги уважавам просто. Пълно е с такива.

16.   На reddit попаднах на съвет как да се справяме с подобни проблемни хора. Аз съм имал професии, които са свързани с работа с клиенти и този съвет много ми допадна. Съветът беше да не удостояваме дори с една дума човека, който е пристъпил границите на добрите обноски, а само да го наблюдаваме с празен поглед.

(Пример за това е сцената от филма Paddington, вижте на Ютюб видеото: Paddington - Hard Stare. ) Това може би е твърде много, но и съвсем безизразен поглед ще свърши работа.

Друг съвет по този въпрос е да гледаме в лицето на опонента в т. нар. Властен триъгълник (Power Gazing): двете очи и средата на челото, като задържаш поглед 3 секунди във всеки ъгъл на триъгълника.

17.   Ти бъркаш нещата. Отнасяш се с уважение и с такива хора слагаш ясна граница. Защо работиш в такава среда сред такива хора.

18.   Не съди, за да не бъдеш съден.

21.   Човек трябва да се уважава според делата и отношението към теб, а не защото е възрастен или млад.И на мен такива две бабички ми отровиха живота, само защото очакваха, че след като са възрастни всички трябва да се занимават с тях.А преди това нищо не са направили за никой, но щом вече са стари това им дава право да те манипулират със старостта и болестите си и ти понеже си млад трябва да си отделиш от живота да се занимаваш с техните проблеми.

23.   Трябва да уважаваме всички, които се отнасят с уважение към нас. Това, че някой е на години не му дава право да се държи лошо с теб или да ти се меси, както и не те задължава да търпиш. Лелчетата на работа са ужас, а подобно лелче за свкърва - още по-голям. Когато обяснихме с мъжа ми на моята, че няма да й търпим повече глупостите, тя ни отвърна най-нагло, че тя е по-възрастна от нас и като по-млади сме длъжни. Еми, не си комуникираме с нея вече от години...

24.   Виж, просто ти си имала лош късмет. Познавам страхотни хора на по 60, а и две поредни лета работех на морето, където в нашия екип имаше жена на 60. Беше страхотна!!! Винаги готова да помогне, много мила, перфекционистка беше, но не в лошия смисъл, просто държеше всичко да е изрядно и ти напомня, ако си забравил нещо, но не по злобен начин.. Наистина един от най-страхотните хора, които съм срещала..
До хора е, не до възрастта.

26.   Предлагам уважение на кредит първите 10 мин от разговора ми с нови познати. Нататък от тях зависи дали и доколко ще запазят и/или спечелят повече уважение, игнор или понякога презрение...
Почувствам ли презрение- този човек не може да присъства около мен, него/нея не мога да уважавам, но себе си да, така че, не се подлагам на подобни негативни емоции. Ако се налага да бъде търпяно негативното присъсътвие, се опитвам да игнорирам максимално. Дори не поглеждам човека, а ако се наложи гледам от високо, арогантно, така принуждавам и другия да поддържа дистанцията си.

27.   Да, смятам, че трябва да ги уважаваме.

28.   Аз лично не ги уважавам. Изключително нагли и обсесивни са и страдат от мания за контрол. Не могат да преценят, че епохата в, която живеем е коренно различна от тяхната. Основните мантри, които съм чувал от тях са " Траикай си и навежда глава/ Иди преклони глава". Да не говорим, че имаме една роднина родена 1946 и нейната фикс идея е кога ще ме женят. Когато се срещне с някой от родителите ми разговорите протичат така: " Кога ще го женим/ Хайде да ги женим/ Време му е да го женим!

Мъж 28

29.   Бъди това, което искаш да видиш в света, но пък от друга страна, не трябва и да бъдем т. нар. Enablers (англ. )- да насърчаваме лошо поведение, навици, пороци у другите. Когато правим второто, утежняваме живота и на други хора, които стават след вас потърпевши от такова поведение, защото човекът не си е взел урока, че не е ОК и продължава да се държи така. Затова е най-важна комуникацията, в която да не нападаме самият човек като личност (напр. ТИ си нетърпим, отвратителен... ), а да се фокусираме върху нежеланото поведение и това как то влияе на нас или другите хора (напр. Изглеждаш ми добър човек, но твоето държане ме кара да се чувствам неловко, нервира, стресира. Вярвам, че можеш и по-добре да се отнесеш към проблема... )

30.   Зависи. Много от тях казват че трябва да ги уважаваме, ама те нас не уважават.